A futás az a mozgásforma, amely szinte bárhol, bármikor űzhető, látványosan fejleszti az állóképességet, miközben hatékonyan faragja a zsírpárnákat a testünkről. Ha nem szoktál, vagy nem szeretsz még futni, de mégis belevágnál – mert egészséges, olcsó sport, és a láb mindig kéznél van –, ez az edzésterv segít abban, hogy lépésről lépésre szokj hozzá a terheléshez.
MIÉRT JÓ FUTNI?
A folyamatos, legalább húsz percig tartó ritmikus, egyenletes mozgás különleges testi-lelki harmonizáló folyamatokat indít be, endorfin (boldogsághormon) termelődik, javul a közérzet, az immunfolyamatok aktivizálódnak, a stresszhormonszint csökken, továbbá a szorongás és a depresszió is ellenszerére talál a rendszeres testmozgásban. Az izomanyagcsere az egyenletes terhelés hatására akár ötvenszeresére, a szervezet anyagcseréje tíz-húszszorosára, a szíven átáramló vérmennyiség pedig ötszörösére nőhet. Hosszú távon a rendszeres terhelés hatására javul a csontozat szilárdsága, rugalmassága, nő a szív kapacitása, a test zsírszövettartalma optimalizálódik, a vérnyomás csökken, ahogy az ártalmas koleszterin szintje és a trombózisveszély is. Ha kezdőként most próbálnál rajtvonalhoz állni, fogadd meg az alábbi tanácsokat, így igazán megszeretheted a futást, a kezdetektől fogva hatékony lehetsz, és elkerülheted a sérüléseket.
KÉSZÍTS HETI EDZÉSTERVET
Érdemes heti lebontásban gondolkodnod: minden hétre tűzz ki magad elé bizonyos távot, amelyet egy hét alatt kell teljesítened. Ha kezdő vagy, elegendő a heti 10-12 kilométer, majd ezt az edzésadagot növeld hétről hétre!
NE SPÓROLJ A CIPŐN!
A jó minőségű futócipő nem olcsó mulatság, de ezen nem érdemes spórolnod, mert a gerinced és az ízületeid bánhatják. Méresd be a lábad futócipőre szakosodott szaküzletben, ahol kifejezetten a felépítésed, lábfejformád – alakja, deformáltsága, lábujjaid hoszszúsága –, futószokásaid és a megtett távok szerint ajánlanak lábbelit. A futócipő akkor jó, ha nem szoros, de tartja a lábad – általában az utcai cipőnél 2-3 számmal nagyobb az ideális méret. Egy futócipő használhatóságát nem időben, hanem megtett kilométerben mérjük – a megtett táv során a csillapítást elnyelő, stabilitást adó anyagok elfáradnak és egy idő után már nem védik a lábat. A cipő átlagosan 1000 km-ig hordható, attól függően, hogy milyen talajon futsz és, hogy mekkora a súlyod. Kezdő futók és túlsúlyosok 800 kilométernél többet ne fussanak egy cipőben.
MELEGÍTS, NYÚJTS!
Még ha kevés időd is van, akkor se feledkezz meg a bemelegítésről, mert a hideg izmok merevek és sérülékenyek! A bemelegítés során több olyan szervrendszer – az izmok, a keringés, a légzés, az idegrendszer – működését kell nyugalmi funkcióból munkahelyzetbe hozni, amely a terhelések, edzések végrehajthatóságának alapját képezik. A futást mindig nyújtással zárd, ami rugalmasan tartja az izmaidat és segít a szálkás izomzat elérésében is, ugyanakkor segítségével megelőzheted illetve csökkentheted az izomlázat is.
LÉGY LAZA!
Ne feszítsd túl az izmaidat futás közben! Próbáld leengedni a válladat, és a kezeidet se szorítsd ökölbe, időnként rázogasd meg őket! Legyél kellőképpen laza és ruganyos, fuss a talpaidon gördülve! A nőknek kifejezetten ártalmas a keményen a talpakat a földhöz „ütő” vagy ugráló, zötyögő futás, ami könnyen a méhtartó szalagok megnyúlását okozhatja és a gerincnek sem tesz jót.
FIGYELJ ARRA, TUDSZ-E BESZÉLNI?
Ha zavartalanul tudsz csacsogni kocogás közben, az nem elég tempós, ha azonban levegő után kapkodsz, túlhajtottad magad. Akkor futsz megfelelő ütemben, ha még éppen képes vagy beszélni „fulladozás” nélkül. A zsírégetésre a kiegyensúlyozott, tempós futás a legalkalmasabb, azzal ugyanis kellőképpen megdolgoztatod a tested, ugyanakkor nem hajtod túl, így nem okozol oxigénhiányos állapotot – amely leállítja a zsírégetést.
HASZNÁLJ KI MINDEN PERCET!
Ha csak 15 perced van a futásra, azt is használd ki, mert ennyi mozgás is sokkal több és jobb, mint a semmittevés. Már ennyi idő is elegendő ahhoz, hogy átmozgasd a tested, javuljon a vérkeringésed és az általános közérzeted.
HIDRATÁLJ!
Ne csak nagy melegben gondolj erre! Egy átlagos felnőtt napi folyadékszükséglete napi 2-2,5 liter. Ez a mennyiség elengedhetetlen a megfelelő anyagcseréhez, a testhőmérséklet szabályozásához. A mozgás közbeni folyadékvesztést befolyásolja a levegő páratartalma és hőmérséklete, a mozgás intenzitása, időtartama, közege és az edzettségi állapot. A magas páratartalom (70% felett) gátolja a hőleadást, ugyanez igaz, ha a külső hőmérséklet meghaladja a 27 fokot. Válasszunk sportitalt edzésünkhöz, amely pótolja a mozgás során izzadással kiürülő elektrolitokat és szénhidrátokat!
VÁLTOGASD AZ INTENZITÁST!
A futás az egyik legjobb kalóriaégető sport. Ha fogyni szeretnél, fuss lassú, kiegyensúlyozott tempóban, legalább 40 percig. A zsírégetés ugyanis kb. 30-40 perc után indul be. A gyors tempójú futás állóképességet fejleszt és olyankor a szénhidrát-felhasználás az intenzív, fogyáshoz pedig a maximális pulzusszám 50-60%-án érdemes futni.
FIGYELD A TESTED JELZÉSEIT!
Rendben van, hogy fogyni szeretnél vagy növelni az állóképességedet, és ezt csak intenzív edzéssel tudod elérni, de tudj megálljt parancsolni vagy visszavenni a tempóból, ha fájdalmat érzel! A túlhajtott izmok sérülékenyek, az agyonedzett test nem képes regenerálódni. Minden edzés között el kell telnie legalább 24 órának, de néha nem árt, ha egy-egy napot is kihagysz
AZ ÉTKEZÉST IS KONTROLLÁLD
A legjobb edzés sem ér semmit, ha nem figyelsz oda a táplálkozásodra! Hiába futsz minden nap, ha a lesportolt kalóriákat duplán visszapótolod és az is ártalmas, ha koplalsz, mert a szervezeted hiányt szenved olyan tápanyagokban, amelyekre szüksége lenne a regenerálódáshoz.
Hogyan vágj bele? 5 HETES EDZÉSTERVVEL A 40 PERCES FUTÁSIG
Még ha teljesen kezdő vagy is, lehetséges, hogy azonnal képes leszel lekocogni egy tíz-tizenöt perces távot, mégis inkább kezdd az alapoktól: a gyaloglástól a futás felé. Lassan, fokozatosan kezdj mozogni, mert a hosszú távú edzésekre a lelket és a testet egyaránt fel kell készíteni. 30 perc folyamatos futás nem kis teljesítmény. Ha ez már megy, elmondhatod magadról, hogy a te sportod a futás.
https://vitalmagazin.hu/3-szuper-variacio-a-futasra-te-ismered-oket/