Nagyon fontos, hogy rendszeresen nyújtsd ezt az izmot, mert ha nem teszed, akkor rövidülni kezd, és odáig romolhat az állapota, hogy elnyomja az alatta elhelyezkedő ülőideget.
Íme, néhány jógapóz ennek elkerülésére! Először is kezdjük azzal, hogy mi is az a piriformis izom és hol helyezkedik el a testünkben. A teljes neve musculus piriformis, azaz körteképű izom, amely a belső csípőizmok közé tartozik, egészen mélyen helyezkedik el, a csípőízület mögött. A keresztcsonton ered és a combcsont nagytomporán tapad. Ennek az izomnak köszönhetjük, hogy képesek vagyunk kifelé forgatni a csípőízületünket és távolítani a combot a csípőtől.
Az ülőideg látja kárát
Nagyon fontos, hogy rendszeresen nyújtsuk ezt az izmot, ellenkező esetben megrövidülhet, és elkezdheti nyomni az alatta elhelyezkedő ülőideget.
Hogy miért baj ez? Az ülőideg a legnagyobb idege az emberi testnek, amelyet több ideggyök együttesen alkot. Ezek az idegek behálózzák az alsó végtagokat is. Ha összenyomódik vagy irritálja valami az ülőideget, akkor az kihat a lábra: a fartájéki fájdalom mellett a comb hátsó oldala is fájhat, érzéketlenség alakulhat ki a lábakban, zsibbadhatnak, vagy akár gyengének is érezhetjük őket.
Fontos tehát, hogy rendszeresen és alaposan nyújtsuk a piriformis izmot, összegyűjtöttük ehhez a legjobb jógagyakorlatokat.
Go-Mukhászana lábtartás
Nyújtott lábú ülésben vagyunk, majd felhúzzuk mindkét térdet, a talpakat a talajra hozzuk. Először a jobb lábat átvezetjük a bal térd alatt, lefelé forgatjuk a jobb lábfejet és közelítjük a bal csípőlapáthoz. A bal lábat a bal lábra helyezzük, a lábfejet lefelé forgatva a jobb csípő felé közelítjük. Fontos, hogy az ülőcsontokat a talajon tartsuk. Fokozhatjuk a nyújtást, ha innen egyenes háttal előre döntünk. Végezzük el úgy is, hogy a másik láb van felül.
Ékapáda-Rádzsakapót ászana
Lefelé néző kutya tartásból előre lépünk a jobb lábbal a karok közé, jobbra billentjük a lábszárat és leengedjük a talajra a térdet és a lábszárat is. Közelítjük a csípőt a talaj felé, a bal láb nyújtva van a talajon. Innen előrehajolunk a törzzsel, a karokkal előre nyújtózunk. A másik lábbal is végezzük el!
Vakrászana
Nyújtott lábú ülésből vesszük fel, a jobb lábat felhúzzuk és a talpat a talajra hozzuk, majd a talpat áthelyezzük a bal lábszár külső éle mellé. A törzset jobbra csavarjuk, a jobb kézzel a törzs mögött megtámaszkodunk, a bal kéz könyökhajlatával átfogjuk a jobb térdet és a törzs irányába húzzuk. Mindkét irányba végezzük el!
Dzsathara-parivartanászana
Hanyattfekvésben a karokat oldalsó középtartásba hozzuk, majd felhúzzuk a jobb térdet a mellkas irányába. A térdet balra indítjuk a talaj felé a bal kéz irányába. Fontos módosítás ennél az ászanánál, hogy a derekat tartsuk a talajon és a bal kézzel húzzuk a jobb térdet felfelé. A fejet a térddel ellentétes irányba forgatjuk.
Futóként különösen fontos az odafigyelés
Aki rendszeresen fut, annak különösen fontos a piriformis izom mozgatása, az alapos nyújtás. Az egyik legjobb választás, ha a futás mellett jógázunk, mert azzal a teljes testet átmozgathatjuk. Ma már léteznek speciális, futók számára kialakított jógaórák is, érdemes kipróbálni ezeket.
Figeczky Emese tradicionális hathajóga oktató írása