A D-vitamin (D2, D3) az a különleges vitamin, amelynek a napfényhez van köze. Hogyan is lehetne ideálisan pótolni?
A D-vitamin azért is különleges a vitaminok között, mert nagy részét a szervezetünk maga állítja elő, tehát nem a napi táplálékkal visszük be. D-hormonnak is nevezzük, mivel a szervezeten belül gyakorlatilag hormonná alakul, aminek legfőbb feladata a kalciumháztartás szabályozása, de emellett más fontos szerepe is van a testünk működésében!
Hogyan „vigyünk be” elegendő D-vitamint?
Tökéletes forrásai a hal, tej, tőkehalolaj, tojás, máj, gomba, de a legfontosabb D-vitamin-forrás egyértelműen a napfény. A szakemberek szerint egészséges felnőttként elegendő elég időt tölteni a napfényben. A tavaszi-nyári időszakban szó szerint érezhetjük, hogy „issza a bőrünk” a fényt. Ugyanakkor a téli időszakban is – mikor a D-vitamin szintünk drasztikusan csökkent szinten áll – próbáljunk időt tölteni a szabadban és kiegyensúlyozottan táplálkozni! Sajnos a tévhitekkel ellentétben a szolárium nem segít a hiányállapoton, mert a D-vitamin előállításában az UVB-sugárzás kap szerepet, míg a szolárium lámpa UVA tartományba eső sugarakat bocsát ki.
Érdekesség: az „angolkór”, vagyis a csontlágyulásból fakadó dongaláb, illetve a gerinc, a medence torzulása is D-vitamin hiányból fakad. Az ipari forradalom idején, – amikor az amúgy is napfényhiányos Angliában a szmog és a szennyezés is csökkentette a napfény erejét, valamint a kiegyensúlyozott táplálkozás sem volt jellemző – vált egyértelművé a tudósok számára, hogy a csontok állapota és a napfény mennyisége összefüggésbe hozható.
Miért van rá szükségünk?
A D-vitamin említésekor legtöbben először a csontok egészségére gondolunk. S valóban: a kalcium beépülésében van rendkívül fontos szerepe, éppen ezért is kötelező kisgyermekeknél a plusz D-vitamin-bevitel. A csontritkulás ellen és a fogak állapotának megőrzéséhez elengedhetetlen, a pótlás K2 vitaminnal együtt javallott!
A D-vitamin az izmokat is erősíti! Az izomgörcsök hátterében is kalcium-hiány állhat, ezért a D-vitamin a „görcsölésre hajlamosak” illetve sportolók barátja. Utóbbiak esetében a sportteljesítmény javítása és a regeneráció gyorsítása miatt is érdemes ügyelni a D-vitamin pótlásra!
Támogatja az inzulintermelést – vagyis egyértelműen kapcsolódik a cukorbetegség kockázatának csökkentéséhez! A D-vitamin hiánya egyértelműen összefüggésbe hozható az elhízással, ezért is emlegetik a „karcsúság vitaminjaként” is. Diétához tehát kötelező!
A D-vitamin az immunrendszert erősíti, gyulladáscsökkentő szerepe van! A legegyszerűbb fertőzésektől kezdve az autoimmun betegségekig minden, az immunrendszerrel kapcsolatos betegséggel felvehetjük a harcot plusz D-vitaminnal.
A vérnyomás problémák megelőzéseként is érdemes ügyelni az optimális D-vitamin szintre; a magas vérnyomás kockázata csökken, ha elegendő „napfény-vitamint” viszünk be, bár a már kialakult betegség gyógyításában meglévő szerepe elenyésző.
Az agyunkra is hatással van! A több D-vitaminnal a kognitív funkciók javulnak: könnyebben tanulunk meg új dolgokat és jobb a memóriánk, sőt, a depressziós állapot is elkerülhető!
Hámori Blanka aerobikedző, személyi edző és életmód-tanácsadó írása