Mi is az az apportírozás és vajon miért jó, ha megtanulja a kutyánk? Hogyan képezzük ki saját magunk az ebet, ha nem szeretnénk vagy éppen nincs lehetőségünk kutyaiskolába járni vele? Nem csak ezekre a kérdésekre kapsz választ ebben az cikkben, de megismerhetsz 6 bevált tippet is, gyakorlati példákkal, melyeket követve elsajátíthatod ezt a szuper kutyakiképző gyakorlatot.
Kezdjük az elején. Az apportírozás a kutyakiképzés egyik alapgyakorlata, amikor a kutya az eldobott tárgyat visszahozza a trénernek. Az apportírozás a tanulás mellett már csak azért is rendkívül hasznos, mert kiváló módja annak, hogy a kutya kontrollált keretek között levezesse az energiáit.
Vannak olyan kutyák, amelyek gyorsan megértik a feladatot, automatikusan üldözőbe veszik az eldobott játékot, majd szépen visszaviszik azt a gazdájuknak, de azért a legtöbb nem ilyen. Vagy ülnek és bámulnak rád, azon morfondírozva, hogy vajon miért dobsz el egy tökéletesen jó játékot, és mi akarsz ezek után tőle, de vannak olyanok is, akik ugyan utánaerednek a tárgynak, de útközben elfogy a lelkesedés és nem kapják el, esetleg elkapják, de nem hozzák vissza.
Szóval mit lehet tenni annak érdekében, hogy a kutya profi módon megtanulja az apportírozást?
Az utánaeredés megtanítása
Ha a Te kutyád is a „csak ül és bámul” fajta, akkor az legyen az első, hogy megtanítod üldöztetni vele a tárgyat, amit vissza akarsz hozatni. Ennek három lényegi eleme van, és fontos, hogy mi motiválja az ebet:
Felajánlhatsz neki szeretetet vagy jutalomfalatot, a kiválasztott tárgy visszahozásáért cserébe. Bármelyik motivátort is használod, a folyamat alapvetően ugyanaz. Bátorítsd a kutyádat, hogy kövesse azt a tárgyat, amivel gyakoroltok. Amikor megragadja, jutalmazd meg a kiválasztott motivátorával, majd vedd el tőle az apport tárgyat. Ismételd meg ezt néhányszor, majd dobd el ismét egy rövid távolságra. Amikor érte megy, azonnal jutalmazd meg újra. Addig gyakoroljátok a folyamatot, amíg magabiztosan utána nem ered a tárgynak.
További motiváció hozzáadása
Így végezd: próbáld meg a kutyát visszatartani attól, hogy nekiiramodjon, miután eldobtad a játékot. Készülj fel rá, hogy próbálkozni fog, de ennek ellenére csak tartsd vissza. Miután végre elengeded, úgy fogja követni a tárgyat, mint egy rakéta. Ezzel lehet ösztönözni, hogy még intenzívebb legyen az üldözés. Közben fenntartod a hierarchiát is, hogy tudja, habár ez egy játék, de engedelmeskednie kell, hiszen Te vagy a falkavezér.
Apportírozás
Miután a kutyád már üldözi a játékot és utána is ered parancsszóra, a következő lépésben arra kell őt késztetni, hogy valóban visszahozza azt neked. A kutya viselkedésétől függően különböző módszereket alkalmazhatunk. Ha egyáltalán nem hozza vissza a tárgyat, azon segíthet egy második játék használatba vétele. Miután „elkapta” az elsőt, mutasd meg neki a másodikat, és dobd el azt az ellenkező irányba. Valószínűleg nem viszi magával az első játékot, és megszokja, hogy visszaszaladjon hozzád, miután elkapta a tárgyat.
Amikor ezt magabiztosan elsajátította, próbáld meg visszahívni, miközben a szájában van a játék, és vedd rá, hogy dobja el: “ereszd”, “kérem”, “engedd”, “drop” vagy olyan parancsszóval, amit már használtok. Mindegy melyiket választod, de ha már megvan, akkor legyél következetes és mindig azt használd. Ha megmutatod a második tárgyat, a kutya figyelme arra fog koncentrálódni és jó eséllyel leteszi az első apport tárgyat, hogy utána eredhessen a másiknak, amikor azt eldobod.
Ha így gyakoroltok, végül megtanulja, hogy ha visszajön hozzád és elengedi, lerakja a tárgyat, akkor újra el fogod dobni neki.
A legtöbb kutyus ezeket a feladatokat nem hajtja végre elsőre, sőt másodikra sem, adj tehát neki, magatoknak időt a tanulásra.
Kerüld a nagy távolságot
Egy hosszú kötél, mint póráz, segíthet azoknak a kutyáknak az apportírozásában, akik szeretik elkapni a játékot és elszaladni vele. Miután a szájába vette az apport tárgyat, húzd a kötelet egy kicsit magad felé, vagy kezdj el szaladni vele a kutya elől. Ez arra ösztönzi, hogy kövessen téged. Még ha nem is jön oda teljesen hozzád, lassan tekerd fel a kötelet és dicsérd meg, amikor közel kerül, majd dobd el újra a tárgyat, és ismételd meg ezt a gyakorlatot. Végezzétek ezt a feladatot néhány héten keresztül és a kutyád természetes módon vissza fog fordulni hozzád.
A tárgy visszahozása, eresztése
Ha kutyád megáll, vagy kiejti a szájából a játékot mielőtt visszaérne hozzád, akkor hátrálj és közben mond neki, hogy: „teljesen” vagy „hozd vissza”. Amint eléri azt a helyet, ahol eredetileg tartózkodott, menj oda hozzá, és dicsérd meg, majd dobd el újra a tárgyat. Ha az a probléma, hogy nem engedi el, mondd neki, hogy tegye le és tegyél egy jutalomfalatot az orrához. A legtöbb kutya ilyenkor eldobja a tárgyat, hogy inkább a csemegét kaphassa be.
Olyat válassz, ami a kutyádnak tetszik
Talán ez a legfontosabb szabály az egész feladat során: a kutyád nem fog üldözőbe venni semmit, ami nem kelti fel az érdeklődését, ezért bátran kísérletezz különféle tárgyakkal (labdák, frizbi, rágókötél, botok), amíg nem találsz olyat, ami felkelti az érdeklődését. Később pedig használhattok kifejezetten apportírozáshoz ajánlott apportfát is.
Ne várd, hogy a legelső alkalom után tökéletesen apportírozzon a kutyád, de ha már megtanulta, akkor sem biztos, hogy mindig lesz hozzá kedve. Némelyik kutyának kevesebb idő is elég, más ebeknek sok gyakorlásra van szükségük, de ne feledd, mindegyik tanítható rá, csupán kellő türelemre van szükség. Ha nem megy, kérj segítséget egy oktatótól. Ne erőltesd és ne büntesd a kutyát, addig gyakorolj vele, amíg élvezi és ha jól csinálja, akkor jutalmazd meg.
https://www.grandopet.hu/