Hosszabb távú versenyeken, de akár edzéseken is fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk az energiabevitelről. Futás közben, illetve közvetlenül előtte és utána érdemes kifejezetten ehhez való táplálékkiegészítőket (szeletek, gélek, italok) fogyasztani. Ezeknek olyan az összetétele, hogy a megemésztésük nem igényel sok energiát, így nem csökkentik a sportteljesítményt. Sőt, a bennük található tápanyagok gyors és könnyű felszívódásának köszönhetően hatékonyan segítenek, hogy kihozd magadból a legtöbbet. De vajon melyiket mikor érdemes fogyasztani? A Spuri Futóbolt szakértőivel járjuk körbe a témát.
Fontos, hogy bármilyen táplálékkiegészítőt használunk, soha ne versenyen próbáljuk ki először! Érdemes minél több terméket letesztelni az edzéseken, így a versenyre pontosan tudjuk majd, mi és mikor a legjobb számunkra, ha pedig valami nem válik be, azt a versenyen el tudjuk kerülni.
FUTÁS ELŐTT AZ ENERGIÁRA KELL ODAFIGYELNI
Ilyenkor alapvetően magas szénhidráttartalmú energiaszeleteket, illetve izotóniás italt érdemes fogyasztani, amelyek gyors energiát biztosítanak a futáshoz. Ezeket nyugodtan lehet akár közvetlenül a rajt előtt is enni, nem terhelik a gyomrot és gyorsan emésztődnek, így a teltségérzet nem okoz majd gondot futás közben. Az izotóniás italok plusz előnye, hogy a megfelelő hidratáltságról is gondoskodnak.
FUTÁS KÖZBEN A SZÉNHIDRÁT ÉS AZ ÁSVÁNYI SÓ A LEGFONTOSABB
A folyadékpótlásra még rövidebb távok közben is ügyelni kell, de ilyenkor megteszi a víz is. Több órás terhelés közben viszont az elhasznált energiát is pótolni kell, hogy ne essen vissza a teljesítmény. Futás közben nem szerencsés szilárd táplálékot fogyasztani, mert egyrészt nehezebb megenni, le kell hozzá lassítani, másrészt az emésztése is lassabb, így kevésbé hatékony. Helyette izotóniás ital vagy gél az egyre népszerűbb gumicukor lehet a jó megoldás. Ezek a szénhidrátok mellett ásványi sókat is tartalmaznak, így az elektrolitháztartás egyensúlyát is megőrzik. Létezik olyan izotóniás ital is, ami tartalmaz némi fehérjét, ez maratonnál hosszabb távokon lehet különösen hasznos, mert segít megakadályozni az izomszövet leépülését. Nem árt a hosszabb versenyre egy folyékony magnéziumampullával is készülni, ez gyors segítséget nyújt egy esetleg fellépő izomgörcs esetén. Továbbá léteznek már olyan koffeintartalmú ampullák, amelyek erős élénkítő hatásukkal segíthetnek túllendülni egy-egy holtponton, ezeket érdemes a táv utolsó harmadáranegyedére tartogatni.
FUTÁS UTÁN AZ ÁSVÁNYI SÓKAT KELL PÓTOLNI
Ilyenkor elsősorban a minél gyorsabb regenerálódást kell elősegíteni, illetve az izzadás során elvesztett ásványi sókat pótolni. Erre leginkább a regeneráló italporok alkalmasak, amelyeket vízzel vagy tejjel lehet hígítani, de vannak kifejezetten futás utánra ajánlott gélek is. Terhelés után célszerű fogyasztani a különböző proteinszeleteket is, ezek könnyen hasznosuló fehérjéket tartalmaznak, így segítik az izmok fejlődését, regenerálódását.
FELKÉSZÜLÉSI IDŐSZAKBAN A VITAMINPÓTLÁS AZ ELSŐ
Ha valaki sokat edz, különösen fontos, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot fogyasszon. Ezt nem mindig lehet a normál táplálékkal megoldani, ezért ajánlott valamilyen vitaminkészítmény rendszeres szedése. Nagyon izzadós futóknak – főleg nyári időszakban – érdemes lehet sótablettát is fogyasztani. Emellett minden futónak ajánlott évente- félévente egy 2-3 hónapos porcerősítő kúrát is tartani.
A táplálékkiegészítőket tarthatod övtáskában vagy egy elasztikus zsebbel ellátott övben. Ezekbe meglepően sok dolog belefér, és a plusz súly sem zavaró a derékon, mert közel van a test tömegközéppontjához. Ha innivalót is vinnél magaddal, sokféle kulaccsal ellátott övtáska és kézben vihető palack közül választhatsz.
Forrás: www.spurifutobolt.hu