Az önvédelemi oktatáson nemcsak azt tanulhatjuk meg, miként üssünk és rúgjunk, hanem erőnlétre is szert teszünk, miközben tudatossá, magabiztossá válunk. Ezeket a tulajdonságainkat pedig az életünk más területein is kamatoztathatjuk majd.
Kovács Ildikó önvédelmi instruktor közel másfél évtizede űz többféle harcművészeti stílust és küzdősportot, nyolc éve pedig speciális, női önvédelmi képzéseket is tart. Évente mintegy 150, előképzettséggel nem rendelkező tanítványt készít fel fizikálisan és mentálisan. A képzésein elsajátított védekezőtechnikákat a résztvevők éles helyzetekben is eredményesen alkalmazzák. Úgy véli: az önvédelem olyan tudás, amelyet mindenkinek el kellene sajátítania.
Önvédelmi technikák elsajátításával képesek legyünk megvédeni magunkat. Kovács Ildikó önvédelmi instruktor szerint ráadásul az oktatások nemcsak felkészítenek bennünket egy esetleges támadásra, de számos szempontból előnyösen formálnak bennünket.
Hasznos sport
Az önvédelmi edzéseken nem csak az ütés- és rúgástechnikákat sajátítják el tanítványaim, hanem felkészítem őket mentálisan is arra, mit tegyenek egy támadás esetén. Ezen kívül pedig javítjuk az állóképességüket is, hiszen könnyen lehetnek olyan helyzetek, amikor hosszabb ideig kell futniuk a támadó elől, esetleg olyan közelharc alakul ki, ahol elengedhetetlen a fizikális erőnlét – mutat rá az önvédelmi instruktor. Kovács Ildikó szerint éppen ezért az önvédelmi oktatás edzésformának is kiváló, hiszen formálja az alakot, fogyást eredményez, ráadásul olyan magabiztosságot ad, amit az élet más területein is kamatoztatni tudunk. Az önvédelem során tudatossá válunk, megismerhetjük, hogy mi rejlik bennünk, újra és újra átléphetjük saját határainkat mind fizikálisan, mind mentálisan. Mindezeken túl pedig az is hamar kiderül, hogy miben vagyunk jók: pontosan ütünk, erősen rúgunk, esetleg gyorsan tudunk kiszabadulni a szorításból? – Ezek mind olyan információk, amelyek az életünket is megmenthetik egy-egy helyzetben – teszi hozzá az instruktor.
Cél: a készségszintű önvédelem
Az edzések komplexek. A 10-15 fős csoportos foglalkozásokon egy átfogó bemelegítést követően erősítő és állóképesség-fejlesztő gyakorlatok jönnek, majd a technika gyakorlására kerül a sor. Az edzéseken alkalmanként két-három szituációban történő helyes reagálást sajátítják el a résztvevők, hogy később készségszinten is tudják azokat alkalmazni. – Már a bemelegítő gyakorlatok is tartalmaznak önvédelmi technikákhoz kapcsolódó alapmozdulatokat. Az elméleti ismereteket a gyakorlás közben folyamatosan adjuk át – teszi hozzá az instruktor. Az edzés során és azt követően is mindenkinek lehetősége van feltenni a kérdéseit. Az egyes szituációkat esetmegbeszélések keretében ismerik meg, a foglalkozás végén pedig egyénileg is lehetőség nyílik a konzultációra. – Ezek az egyéni beszélgetések különösen fontosak akkor, ha az illetőt korábban bántalmazták. Sokan úgy jönnek le hozzánk, hogy nem árulják el, mi történt velük a múltban, a szituációs gyakorlatok során azonban az emlékek és az érzelmek a felszínre törnek – magyarázza, majd aláhúzza: neki instruktorként ezt is tudnia kell kezelni, akár úgy is, hogy együttműködik egy pszichológussal, hogy a traumák feldolgozhatóvá válhassanak az áldozat számára.
Kovács Ildikó Budapesten, a VIII. kerületi Mária utcában található edzőtermében egész évben, folyamatosan tart önvédelmi oktatásokat, melyekbe bármikor lehet kapcsolódni. A szakértő szerint érdemes legalább két-három hónapon keresztül folyamatosan, heti két alkalommal részt venni a képzésen. Úgy véli ugyanis, hogy ennyi idő minimálisan szükséges ahhoz, hogy az alapmozdulatok rutinszerűvé váljanak.
További információ: www.noionvedelem.hu