Lakatos Péter a Movelab Academy alapítója és oktatója, számos sporttal és táplálkozással kapcsolatos könyv szerzője. Ám Péter ennél sokkal több: akár a magyarországi edzők egyik kiemelkedő „hadvezérének” is hívhatnánk.
Movelab közösség néven csoportot indított a Facebookon tavaly márciusban, ami egy igazi csapattá formálta a magyarországi edzőket. Érdekeket képvisel, oktat és mérhetetlenül inspirál. Péterrel munkásságáról, a magyarországi edzők és sportolók helyzetéről és jövőjéről beszélgettünk.
“Felfedező vagyok, aki előre megy és megoldásokat keres. Gyere velem, ígérem izgalmas lesz az út.” – írod a honlapodon magadról. Honnan hová tart a te utad?
Péter: Kézilabdakapusként az álmom az volt, hogy profi sportoló, majd edző legyek, de a körülmények úgy hozták, hogy más területen szereztem diplomát. Értékesítési igazgatóként dolgoztam nagynevű multicégeknél, de volt egy elvarratlan szál az életemben: az edzői munka. Amikor felmondtam a biztosnak tűnő állásom, szinte mindenki őrültnek nézett. Egyik képzésről mentem a másikra, tanultam és próbáltam megérteni, hogyan tudjuk az emberi életet – legyen laikus vagy elit sportoló – optimalizálni. Közben olimpikonokkal dolgoztam itthon és külföldön, és laikusoknak segíthettem elérni a céljaikat. Számomra legalább olyan izgalmas MB1-es kézilabdásokkal, triatlonosokkal dolgozni, mint azzal, aki 20 kilót akar lefogyni.
Az út során egyre többen csatlakoztak hozzám. Én alapvetően csapatban szeretek dolgozni. Szívesen beállok bármelyik igazi vezéralak mögé, akinek megvan a habitusa, a tudása, és a jóindulata a vezetéshez, élvezem, ha nincs rajtam a nyomás. De van egy mondás, „Vezess, kövess vagy állj félre az útból.” Amikor az ember azt látja, hogy sem vezetni, sem követni nem tud senki, akkor úgy van vele, hogy lépni kell valakinek. Én léptem.
2020 márciusában létrehoztad a Movelab Facebook közösséget, ami edzőként számomra egy elképesztően inspiráló közösség. Rengeteg segítséget, tudást, és motivációt ad nekem is, és a kommentekből ítélve, mind a 2700 kollégának. Honnan jött az ötlet?
Péter: Az edző kollégák elkezdtek megkeresni engem, hogy most akkor mi lesz a lezárás után. Nyitottam ezt a csoportot és meghívtam 50-60 közeli kollégámat. Maximum száz emberre számítottam, akik nálunk végeztek a Movelab Academyn, ezért is lett a neve Movelab közösség. A tagok nagyon hasznosnak találták az információkat, és kérdezték, hogy hívhatnak-e más kollégákat is. Így van ma 2700 tagja a csoportnak.
A csoport igen interaktív. Mire vagy büszke az elmúlt évből, mint a Movelab közösség alapítója?
Péter: Szakmai anyagok és webinárok mellett elindítottuk a trenerkereso.hu oldalt, ahol a sportolók egy több száz trénert számláló bázisból kereshetnek maguknak edzőt országszerte. Ám elsősorban az edzői szakmát érintő naprakész információkkal, petíciókkal és jogi állásfoglalással segítjük egymást a csoportban. Rengetegen írták, hogy „nem bírták volna ki a lezárások utáni időszakot, ha nincs ez a támogató közösség.” Segítettünk mind az edzőknek, mind a sportolóknak átállni az online edzésekre, hogy folytatódjon a megkezdett munka és legyen az edzőknek miből ételt rakni otthon az asztalra. Próbálkozunk minden irányból, hogy a termek újranyissanak.
Tudom, nem mi vagyunk a legfontosabb iparág az országban. De úgy hiszem ez a vírushelyzet megmutatta, hogy igen is kiemelkedően fontos szektor vagyunk az egészségmegőrzés szempontjából.
Az elmúlt 10-20 évben kialakulhatott egy fajta közvélekedés az edzőkről, miszerint mi az edzőteremben nagydarab, kigyúrt állatokat nevelünk. Ennek a szemléletnek meg kell változnia. Szeretném, ha megértenék mind az edzők, mind az emberek, hogy nekünk alapvetően az egészségmegóvásban van szerepünk. Edzőként dolgoznunk kell azon, hogy megjelenjenek az 50-70 pluszos sportolók is a termekben. Ez a korosztály nem mer lemenni az edzőterembe, pedig ideje lenne rá, és anyagilag is – átlagban – megengedheti magának a heti 2 edzést. Látni kell, hogy az életminőségük szempontjából ez elengedhetetlen. Hiszen persze, hasznos az úszás meg a séta is, ám a kor előrehaladtával megjelenik az izomerő és izomtömeg csökkenése (szarkopénia), ami csak a megfelelő étkezéssel és erősítő edzésekkel lassítható folyamat. Kaliforniában pont ezért az idősebb korosztály az egyik legaktívabb korcsoport a termekben! Azt kell kommunikálnunk, hogy ez egy valós alternatíva itthon is.
Minden megnyilvánulásodból sugárzik a pozitivitás. Egy ilyen igazi inspiráló személyiség lévén mit tartasz a legfontosabb üzenetednek 2021-re?
Péter: Nem elég azzal tisztában lenni, mit és hogyan kell csinálni egy edzésen. Edzőként és sportolóként is úgy vélem az a legfontosabb, hogy tudjuk, mit miért csinálunk. Miért csinálod épp azt a feladatot vagy edzéstervet? Edzőként miért vagy a pályán, és azt, amit csinálsz, miért csinálod? Nagyon fontos kérdések. Magyar mentalitás, hogy nem teszünk fel kérdést, csak csináljuk, amit mondanak nekünk. Ezért van az, hogy egy tanfolyamon itthon a hátsó sorok telnek meg először, és szinte senki sem mer a csoport előtt kérdezni. Nyugaton pont az ellenkezője történik. Én szeretném, ha itthon is eljutnánk erre a szintre, hogy merjük megkérdezni, miért?
Hova tovább? Mik a terveid 2021-re?
Péter: Nagy célom a légzéssel kapcsolatos tudás elterjesztése, mind az edzők, mind a sportolók körében. Elképesztő, hogy mennyire nem foglalkozik vele senki, pedig ez az alapja mindennek. Saját szememmel tapasztalom, hogy ha egy sportolónak a légzése nincs rendben, addig nem tudja kifutni a potenciálját. Nekem most ez a nagy dilim.
Az interjút készítette: Csányi Tímea gerinc- és funkcionális tréner