Mint minden társas érintkezésnek, a futásnak is megvan a saját etikettje. Akár egyedül, akár közösségben futsz, bizonyos íratlan szabályokat tarts be. Futás közben nem csak a futókra, hanem a „nem futókra” is oda kell figyelned, hisz ők másképp reagálnak arra, ha például hirtelen megelőzöd őket vagy bevágsz eléjük. Összegyűjtöttünk olyan általános íratlan illemszabályokat, amelyeket nem árt, ha betartasz futás közben, hogy minél inkább beilleszkedj a fotók egyre gyarapodóbb táborába.
- Hacsak teheted, köszönj. Vannak, akik szerint a futóknak mindenhol és minden helyzetben üdvözölniük kell egymást. Hiszen ez egy összetartó közösség, persze, hogy köszönünk egymásnak. Aki ezt állítja, nem futott még „csúcsidőben” a Margitszigeten, ha olyankor minden szembejövőt köszöntenél, semmi másból nem állna az edzésed. De a hegyekben vagy kevésbé zsúfolt helyeken biztos mindenkinek jólesik, ha köszönsz vagy legalább egy fejbiccentéssel jelzed, hogy sorstársak vagytok.
- Fuss a futásiránnyal megegyezően. Sokan a mai napig vitatkoznak azon, hogy a Margitszigeten illetlenség-e a menetiránnyal szemben futni. A menetirány elvileg a Margit hídtól elindulva az óramutatóval ellentétes irány az Árpád híd felé. De már annyira sokan futnak visszafelé, hogy már nem is lehet eldönteni, hogy melyik a helyes. Azért, ha szembefutsz valakivel, inkább húzódj le, lássa, hogy te udvarias vagy.
- Jobbra tarts: Lehetsz akármilyen gyors, vagy gondolhatod magad akármilyen gyorsnak, biztos vannak, akik gyorsabbak nálad. Ahogy a mozgólépcsőn is jobbra állsz, futás közben is húzódj a jobb oldalra, hogy ki tudjanak kerülni. Ha pedig kiabálják, hogy „pálya!”, ne vágj sértődött fejet vagy tegyél gúnyos megjegyzést, hanem húzódj le. Lehet, hogy hamarosan te is ezt fogod kiabálni a nálad lassabbaknak.
- Ne szemetelj – Se edzés, se verseny közben ne dobj el semmit. Ha meg kell enned egy gélt vagy energiaszeletet, a papírját szépen vidd el a következő kukáig. Futóversenyeken pedig használd a frissítőpontokon kihelyezett szemeteseket. Nagyon nagy munka egy-egy verseny után összetakarítani az útvonalat, könnyítsd meg a szervezők munkáját.
- Ha közúton futsz, mindig a menetiránnyal szemben haladj, legyél jól látható, főleg ha már sötétedik. Figyelj az egymást előző autókra, inkább húzódj le olyankor. Ha járdán közlekedsz, tartsd be a Kresz-szabályokat, várd meg míg zöld lesz a lámba, és ne rohangálj át a piroson, csak azért, hogy megjegyen a megfelelő tempó.
- Ha kutyával futsz, fogd rövid pórázra, vagy használj kifejezetten kutyáknak való futós hámot és derékra köthető pórázt. Figyelj, hogy ne akadályozd a többi futót.
- Köpködés, orrfújás Ez is megosztó téma a futók közt: sokak szerint az nem is igazi futó, aki nem köpi, fújja ki a felesleges testnedveit „bele a világba”, mások szerint gusztustalan ez a szokás. Tény, hogy versenyeken ez az „elvesztegetett” idő számít. Ha az orrfújásnak ezt a módját választod vagy meg akarsz szabadulni a szádban felgyülemlett váladéktól, akkor ügyelj arra, hogy ne legyenek mögötted/melletted.
- Vécé. Bár sok futó szerint a természet egy nagy vécé, próbáld meg kulturáltan végezni a dolgod, lehetőleg távolabb a tömegtől. Ha versenyeken vannak direkt erre a célra felállított mobil alkalmatosságok, inkább azokat használd.
- Ha erdőben vagy más terepen futsz, tiszteld a természetet. Ne hangoskodj, és legfőképp ne tépkedd a virágokat. Ha állatokkal találkozol, térj ki az útjukból, elvégre ők vannak „otthon”.
- Ne szólj be senkinek, és ha neked tesznek megjegyzést, engedd el a füled mellett. Felesleges energiapazarlás, inkább sprintelj egyet.

Versenyetikett
Nem csak a hobbifutás, hanem a különböző futóversenyek is elképesztő népszerűségnek örvendenek az utóbbi pár évben, és ez a népszerűség egyre csak fokozódik. Tartsd be bizonyos szabályokat, hogy csak a jó élmények maradjanak meg bennetek.
- Érkezz időben. Nem csak a bemelegítés miatt érdemes minimum egy fél órával a rajt előtt érkezni, hanem így nyugodtan tudsz beszélgetni ismerősökkel, nem fogsz idegeskedve sorban állni a ruhatár vagy a vécé előtt, és még utoljára végiggondolhatod, vajon mi késztetett arra, hogy erre a versenyre benevezz.
- Megfelelő rajtzóna. Több tízezres futóversenyeknél nem véletlenül kérdezik meg a sebességedet és a becsült befutási idődet. Ezek alapján sorolnak a neked megfelelő rajtzónába. Ha a jó helyről indulsz, egyrészt nem futod el a táv elejét, másrészt nem sodornak el a nálad gyorsabbak. Ha 2 óra alatt futsz le egy félmaratont, kivagyiságból ne állj be a 90 perces szintidőt teljesítők zónájába, mert magadnak is és nekik is csak kellemetlenséget okozol.
- Frissítőpontok. Tudom, hogy nagyon szomjas vagy, de ne fékezz le rögtön a frissítőasztal legelején, azért olyan hosszú az asztal, hogy mindenki odaférjen. Ezzel elkerülheted a felesleges lökdösődést, de ha picit várnod kell, akkor sem kell kétségbeesve kapkodnod, hamar sorra kerülsz.
- Ahogy egy „sima” edzésnél, itt is engedd el a gyorsabbakat. Ha nagyon jófej vagy, még hajrázhatsz is nekik. Nem gond ha lassú vagy. Az a gond, ha nem figyelsz a többiekre.
- Ha nem a versenyért, hanem csak a móka kedvéért futtok, pláne többen, akkor kettőnél többen ne fussatok egymás mellett, hogy ne akadályozzátok a többi futót.
- Ne csalj! Bármennyire is távol áll a sportszerűségtől, sajnos még mindig vannak olyanok, akik egy szalag vagy befutóérem miatt képesek csalni egy adott távon, hogy a szintidőt tartani. Tudják. Semmi sem ér annyit, hogy a becsületedet kockáztasd. Egyrészt te sem fogsz tudni tükörbe nézni, másrészt túl kicsi ez a közösség ahhoz, hogy ne legyél utána megbélyegezve.
- Az is csalás, ha olyan fut melletted, akinek nincs érvényes nevezési díja, ha ismerősöd az illető, figyelmeztesd erre, és kérd meg, hogy keressen magának más futóterepet.
Ha zenét hallgatsz futás közben tedd azt úgy, hogy ne zárd ki miatta a külvilágot. Hallanod kell ha valaki mögötted előzni akar vagy ha valamilyen gépjármű vagy mentő vagy motoros érkezik.
Szász Eszter