Víz mellett kikapcsolódni, gyógyulni vagy épp szépülni, évszaktól függetlenül, mindenki szeret. Míg nyáron a különféle strandok nyújtanak ideális pihenőhelyet, télen a gyógy- vagy termálfürdők veszik át a főszerepet. Bár hazánk valóságos fürdő-paradicsom, azért Európa többi országában is folyékony kincset rejt a föld.
Szováta – Románia
Szováta gyógyító erejéről már 1597-ben is írtak, ennek ellenére csupán 1850-ben lett fürdőváros. Az itt alkalmazott kezelések alapja a Medve-tó sós vize (Erdély Holt-tengerének is nevezik) – a tóból származó antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású iszapot mozgásszervi és nőgyógyászati kórképek kezelésére használják. A hely régóta jól ismert a női meddőség elleni kezelések sikerességéről.
Marienabad – Csehország
A német határ közelében található fürdőváros, amelynek környékén mintegy 40 gyógyforrás van. Ezeknek a vize sokféle betegségre alkalmazható, többek között anyagcsere-, vese-, légzőszervi-, bőr-, idegrendszeri- és mozgásszervi-betegségek kezelésére. Marienbad különlegessége a Mária forrásnál a föld repedésein átszivárgó, gyógyító hatású széndioxid gáz, amelyet vagy szénsavas kádfürdőhöz, vagy gázfürdőhöz használnak – ez utóbbinál a gázt test köré rögzített „száraz” zsákba vezetik. Kiváló megoldás keringési rendellenességek kezelésére, a vérnyomás csökkentésére, sőt, a szexuális funkciók javítására.
Wiesbaden– Németország
Európa egyik legrégebbi gyógyüdülőhelye, amelynek 26 meleg forrása van, és ezek már az ókori Római birodalom idejében ismertek voltak. Igazi wellness paradicsomról van szó, ahol számos szálloda büszkélkedhet saját termálforrással – ezek változatos gyógyterápiákat kínálnak az ide látogatóknak. Legyen szó szaunázásról, ebédelésről, sétálásról vagy fogyasztásról: itt mindent a legmagasabb színvonalon lehet tenni. Az „i”-re a Kaiser-Friedrich gyógyfürdő teszi fel a pontot: ez egy régi római gőzfürdő területén elterülő, 1500 négyzetméteres hatalmas szauna-komplexum.
Kék Lagúna – Izland
Izland délnyugati csücskében, egy lávamező közepén található a sziget legismertebb szabadtéri termálfürdője, a Kék Lagúna. Vize kétnaponta teljesen kicserélődik, az itteni fürdő pedig egész évben nyitva tart, és az állandó 37-39 C-os vízhőmérséklettel gondtalan kikapcsolódást biztosít a fagyosabb napokon is.
Bizovac – Horvátország
Európa legmelegebb vize tör fel itt a földből. A bizovaci gyógyfürdő termálvize kénes víz, amely a 90 Celsius-fokot is meghaladja. Mára sikeres pihenőparadicsommá fejlődött – medencék, aquapark és gyógyközpont is található itt.
Osztrák termálvidék
A termálvidéken eredetileg olajat keresve végeztek fúrásokat, olaj helyett azonban helyenként több mint 3000 méter mélységben forró vizet, egészséges, jótékony hatású termálvizet találtak. Az öt termáltelepülés – BadWaltersdorf, BadBlumau, Loipersdorf, BadGleichenberg és BadRadkersburg – változatos termálfürdőkről és üdülésrõl gondoskodik, mindegyik különleges hangsúlyt fektet egy-egy szolgáltatásra. A BadBlumau fürdő 8500 négyzetméteres területével az egyik legnagyobb wellness fürdőnek számít Ausztriában, míg a BadRadkersburg-ifürdő különleges minőségű forró termálvizének köszönhetően Ausztria “legegészségesebb pontjaként” is emlegetik. Az ásványi anyagokban gazdag termálforrás különösen a mozgásszervekre gyakorol rendkívüli hatást.
Forrás: Vital Magazin