Az őszi időjárás kedvező lehet egy izgalmas erdei kiránduláshoz, amelyre négylábúnkat is magunkkal vihetjük. A kutyával való túrázásnak persze vannak feltételei, és jó, ha megfogadunk néhány tippet annak érdekében, hogy a kutyus, a gazdi, és a többi kiránduló számára is biztonságosan és boldogan teljes a közös séta.
Ellenőrizzük a kiválasztott erdő szabályait, használjunk pórázt
Egyes erdőknek és természetvédelmi területeknek más-más szabályai lehetnek, aminek utána kell járnunk. A legtöbb esetben valószínűleg köteleznek minket arra, hogy végig pórázon tartsuk kutyusunkat. Ez például amiatt is fontos, hogy biztosan meg tudjuk óvni az érzékeny állatvilágot és az őshonos növényeket. De a póráz nem csak a természet védelme miatt elengedhetetlen. Négylábúnk is nagyobb biztonságban van, ha pórázon tartva jön mellettünk, hiszen lehetnek veszélyes sziklák, szakadékok, gyorsan haladó kerékpárosok, más kutyák, és egyéb váratlan helyzetek, amiknél bizony jól jön, ha háziállatunkat azonnal vissza tudjuk fogni a szűk ösvényen és az ismeretlen erdőben.
Legyünk tisztában a környezetünkkel
Egy erdőben gyakran találkozhatunk madarakkal és más vadállatokkal is. Még a legjobban képzett kutyák számára is nagy lehet a kísértés, hogy üldözőbe vegyék őket. Védjük a vadon élő állatokat és bundás barátunkat is azzal, hogy figyelünk rájuk, és tartsuk kontroll alatt négylábúnkat. Ha szükséges, a kirándulás előtt gyakoroljuk udvarunkban a helyes viselkedést, tanítsunk meg kutyánknak új vezényszavakat. A patakok, a források és az egyéb vízi folyamok szintén a természet törékeny részei, és akár halak is élhetnek bennük. Ne engedjük kutyusunkat belemenni a vízbe.
Ne hagyjuk a földön a kutyapiszkot
Óvjuk meg a környezetünket és tegyük kellemesebbé mások számára is a sétát azzal, hogy felszedjük kedvencünk után az ürülékét. És persze nem elég zacskóba helyezni a dolgot, az is fontos, hogy ne hagyjunk szemetet az erdőben.
Legyünk udvariasak, figyeljünk másokra
Előfordulhat, hogy jönnek majd szembe velünk a szűk ösvényeken. Ilyenkor egy kicsit húzódjunk le, ügyelve arra, nehogy letapossunk valamilyen virágot. Kutyás kiránduló esetén, ha szükséges, kommunikáljunk annak érdekében, hogy biztonságosan elhaladhassunk egymás mellett. Nem elég odakiáltanunk, hogy a „kutyánk barátságos”, a másik ebben vagy a gyerekekben attól még okozhat félelmet. Emellett pedig nem mindenki örül annak, ha sáros mancsnyomok kerülnek a nadrágjára, tehát tartsuk tiszteletben a többi kirándulót, és igyekezzünk kellően eltávolodni tőlük.
Készüljünk fel kutyánkkal
Mielőtt parkba, erdőbe mennénk, ellenőrizzük le, hogy kedvencünk egészségügyi állapota megfelelő-e hozzá, megkapta-e már a kötelező oltásait. Valamilyen kullancs elleni készítmény (spray, nyakörv, spot-on, stb.) használata is javasolt.
Készítsünk a hátizsákunkba mindkettőnk számára elegendő friss ivóvizet. Mivel a pocsolyákban és a patakokban is lehetnek káros baktériumok, ezért ne hagyjuk, hogy azokból igyon pajtásunk. Ha négylábúnk nincs hozzászokva a hosszabb sétákhoz, akkor most is csak rövidebb távolságokat tegyünk meg, és rendszeresen tartsunk pihenőt.