Ha tél és hideg, akkor köröm töredezés, hajhullás, fakó bőr. De biztos, hogy sutba kell vágnunk a szépségünket és bele kell törődünk abba, hogy a tél árt a kinézetünknek? Aligha, ma ugyanis számtalan szépségkapszula sorakozik a boltok polcain, amelyek csordultig vannak vitaminnal – válasszunk egyet bátran, és vegyük fel a kesztyűt.
Szögezzük le: a „szépségvitaminok” egyike sem csodaszer, de mégiscsak többet tudnak, mint az egyszerű multivitaminok. Komplex táplálékkiegészítőként biztosítják a szépség szempontjából fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, mikrotápanyagokat, nyomelemeket és azok felszívódási lehetőségeit. Ezek azok az anyagok, amelyekből bár kevésre van szükségünk, de ha ez sincs meg, akkor olyan problémákkal kell számolni, mint a hajhullás, vagy a köröm töredezése. Persze ezeket optimális esetben az ételekből nyerjük ki, de manapság egyre kevesebb emberre jellemező a változatos táplálkozás.
A-vitamin: csodás körmök
Ha hosszanti barázdák, gödröcskék, hasadékok csúfítják a körmöt, annak szinte biztos, hogy a vitamin- és nyomelem hiány az oka. Leginkább az elégtelen B-vitamin-bevitel állhat a háttérben, míg a vékonyodó és töredező körmök felelőse a cink-hiány. Ha nem fogyasztunk elég vastartalmú ételt, a köröm berepedezhet, töredezhet, keresztben akár ketté is hasadhat. A lassan növő körmökre jó hatással lehetnek az A-vitaminos készítmények. Aki azonban gyenge körmöket örökölt, ne várjon csodát a vitaminoktól és a szépségtablettáktól, ahogy a dohányosok se lepődjenek meg, ha körmeik sosem lesznek csúcsformában.
Pattanásra is jó megoldás
A bőr komplexebb mint a haj vagy a köröm, de működéséhez éppúgy elengedhetetlenek a vitaminok, amelyekkel sokat lehet javítani az állapotán, főleg télen. Az A vitamin nélkülözhetetlen a sejtosztódáshoz és növekedéshez, míg B2 hiányában előbújhatnak a pattanások. Nagyon fontos a C-vitamin, amely nélkül kollagén sem képződik – ez pedig, mint tudjuk, a bőr nedvességmegtartó anyaga, hiányában a bőr rugalmassága, tartása csökken. A E-vitamin gátolja a bőr öregedését. A nyomelemek közül meg kell említeni a cinket, amely a sejtek képződéséhez elengedhetetlen, vagyis hiányában romlanak a sebgyógyulási folyamatok. A szépségkapszulákban található, zsírban oldódó vitaminok segítenek a bőr feletti immunrendszer működésében, és az enyhén pattanásos bőrre is megoldást nyújthatnak. Használatukkal takarószervünk szebb és egészségesebb lesz.
Hajunk is vitaminra szomjazik
A hajhullás oka többnyire a helytelen táplálkozásból eredő vitaminhiány, de évszakváltás, a fejbőrnek nem megfelelő sampon, fogamzásgátló szedése és terhesség is állhat a problémák hátterében. Vitaminpótlással általában orvosolható a probléma – az ún. szépségkapszulákban megtalálható A-vitamin például bársonyossá varázsolja a hajat, és biztosítja a megfelelő növekedést, az E-vitamin erősíti a szerkezetét, míg a folsav megőrzi és megújítja a színét. Egy-egy kúra után csökkenhet a hajhullás intenzitása, dúsabb lehet frizuránk.
Egyszerre csak egyet
A szépségvitaminokat kúraszerűen ajánlott szedni – egy doboz után érdemes pár hét pihenőt tartani, aztán folytatni. A különféle kapszulákat, tablettákat nem jó kombinálni, mert a vízben oldódó vitaminok (B-, C-vitamin) ugyan hamar kiürülnek a szervezetből, a zsírban oldódóak (pl. A-vitamin) viszont raktározódnak, és a túladagolás épp olyan tüneteket okozhat, amelyeket orvosolni akarnánk a tablettákkal. Egyszerre egy készítményt szedjünk! Bevizsgált terméket válasszunk, lehetőleg olyat, ami a patikában is kapható. De mégis mi alapján döntsünk egyik vagy másik bogyó mellett? Rosszul elvileg nem választhatunk, maximum az történhet, hogy az adott készítmény nem válik be. Ezért következő alkalommal érdemesebb egy másikat kipróbálni. Még egy fontos dolog: ne várjuk, hogy a készítmény már másnap hat – adott esetben akár hetekkel később lehet csak észrevenni a pozitív változást!
Nézzünk körül a kamrában!
- A szépségvitaminok hatóanyagait még egyszerűbb ételekből pótolni. Nézzük, melyiket miben találhatjuk meg!
- A-vitamin: belsőségek, tojássárgája, tejtermékek, tengeri halak
- Biotin (H-vitamin) máj, paradicsom, élesztő, tojássárgája, dió
- B2-vitamin: tejtermékek, zöldség- és főzelékfélék, húsok, máj, tojás
- B6-vitamin: hús, tejtermékek, hüvelyesek, élesztő, tojássárgája
- C-vitamin: homoktövis, citrusfélék, paradicsom, paprika, káposzta
- Cink: hús, máj, hüvelyesek, tojás, kagyló, olajod szardínia, tökmag
- E-vitamin: növényi olajok, búzacsíra, gabonacsírák, zöld növények.