Ha igaz az a meglátásom, miszerint a fitneszipar éppen átértelmezi önmagát és nem pedig válságban van, akkor máris alátámaszthatom az elképzelésem egy friss kezdeményezéssel.
Magyarországon épp a közelmúltban jött létre az a szakmai regiszter, mely ötvözi a hivatalos regiszterek hitelesítésben és a kereskedelmi regiszterek valós karriertámogató értékeiben rejlő előnyöket.
Amiért én ezt progresszív megmozdulásnak értékelem – mindamellett, hogy többször hangot adtam már kétségeimnek a hivatalos rendszerek elavultsága kapcsán – az a struktúrából potenciálisan létrejövő pillangóhatás. E hatás ugyanis létrehozhat egy teljesen új szemléletet, ahol az egészségfejlesztés és prevenció fontossága igazán hangsúlyossá válhat végre.
Dr. Zopcsák László az IWI oktatási központ alapítója és stratégiai vezetője, s aki egyébként a brüsszeli székhelyű EU-s szakintézmény, a EuropeActive Minőségfejlesztési Bizottságának (Professional Standards Committee) szakértői pozícióját is betöltötte, a fitnesz szakemberek számára annyira szükséges érdekképviseletet is célként fogalmazta meg a regiszter kapcsán.
Nemzetközi az a jelenség, mely egyfajta bizalomvesztést jelez a hivatalos szakmai regiszterek felé a fitnesz szakemberek részéről. Magyarországon is működik a HUREPS, ahová a jól képzett és magas színvonalon dolgozó edzőket célozták meg egy helyre tömöríteni. Miben más az IWIREPs és mi lesz a HUREPS sorsa?
Bizalomvesztésről nem beszélnék, inkább az elköteleződés hiányáról. Amíg szektorunk hangadó, véleményformáló vezetői, valamint a fitnesztermek vezetői nem állnak ki a regiszterek minőségbiztosításban rejlő jelentősége mellett, addig ezt nem várhatjuk el a szabályozatlan körülmények között működő fitnesz edzőktől sem. A HUREPS egy független regiszter kívánt lenni, melyet csak az említett piaci szereplők összefogásával, nonprofit szervezetként lehet elképzelni. Az együttműködés eddig nem valósult meg, ehhez a szektornak stratégiai gondolkodásra kellene váltani. Az IWI oktatóival azonban mi úgy gondoltuk, hogy nem várunk tovább, felelősséget érezve a nálunk végzett szakemberekért és a szakma jövőjéért, létrehozunk egy saját működtetésű regisztert. A pandémia helyzet rávilágított, hogy szektorális kooperációval, erős érdekképviselettel hatékonyabbak lennénk, mint szétforgácsolt egyéni roadshow -jellegű megmozdulásokkal és próbálkozásokkal az állam felé. De jelenleg nem a regiszter elnevezése a fontos, hanem az, hogy valós értéket kapnak-e a tagok, szakmai, munkaerőpiaci, karriertámogatásban, közösséghez tartozásban. Mi az IWI erőforrásaival most elkötelezetten ezen vagyunk.
Milyen szakmai szolgáltatásokat és kedvezményeket emelnél ki, melyek vonzóvá tehetik a rendszerbe lépést, s amikhez máshol semmiképp nem férhet hozzá egy-egy tag?
Lezajlott az első online szakmai konferenciánk, melynek fő témája a COVID helyzet szektorunkra gyakorolt hatásának elemzése, tanulságok levonása és a jövőkép kialakítása volt. 450 résztvevő 21 előadót 2 kerekasztal beszélgetésen és 4 előadáson keresztül követhetett figyelemmel, tehette fel élőben kérdéseit. Szerintem ilyen interaktív kommunikációra van szükség most. A konferencia ingyenes és nyilvános volt, de a rögzített felvételeket már csak a tagok nézhetik meg. Ugyanígy, csak a tagok férnek hozzá hetente frissülő szakmai videókhoz, szakcikkekhez, e-learning masterclassokhoz. Kiemelném a tagok számára elérhető IWIGym táplálkozás- és edzéstervező szoftvert, valamint a Muscle&Motion 3D-s anatómia, mozgáselemző applikációt, melynek egyéni előfizetése 60 000 Ft lenne.
Fontos szolgáltatás a „tréner lokátor” térkép alapú edzőkereső, ahová csak az aktívan edzést tartó, megfelelő államilag elismert képesítéssel rendelkező (tehát nem csak IWIs) szakemberek kerülhetnek be, teljes szakmai profillal, edzés-specializációval. Számos tervünk van emellett; összegyűjtjük azokat az igényes szolgáltatásokat, termékeket kínáló kereskedelmi partnereket, akik az IWIREPs tagoknak kedvezményt nyújtanak.
Az egyik fő hangsúly azonban a továbbképzésen van, hiszen a regiszter fő célja, hogy hiteles, megfelelő képesítéssel rendelkező, önképzésben rendszeresen résztvevő kollégákat tömörítsen. Ezért akkreditált workshopokat is kínálunk a tagoknak, melyek nem csak IWI-s körből kerülnek ki, mert itt igyekeztünk iskolafüggetlenül válogatni.
Én úgy értelmezem ennek az új rendszernek a magyar fitnesziparban elfoglalt helyét, mint egy mag, ahonnan ismeretterjesztésen és progresszívan gondolkodó kollégákon át kerülhet majd a köztudatba egy újfajta szemlélet. Mennyi idő kell annak, hogy mindez begyűrűzhessen a mindennapi életbe?
Igen, a szkeptikusoknak is mindig ezt emelem ki. Mindenki, minden cég, vállalkozás egyén tegyen meg mindent a fejlődésért, a saját hatáskörén belül. A passzivitás, csodára várás nem elfogadható magatartás. Mi az IWI-vel ebben tudunk hatást gyakorolni, szemléletet formálunk, tudást gyűjtünk és adunk át, jó példát mutatunk azzal, hogy a járvány alatt is tudtunk kreatív energiával és csapatmunkával előre haladni. Mivel nem olyan óriási és szegmentált ez a piac, már pár éven belül jelentős hatása lehet kezdeményezésünknek. Ha pedig a megváltozott normák szerint újranyitó fitnesztermek vezetősége kooperálna abban, hogy a munkatársai alkalmazását bizonyos alap sztenderdekhez kösse, még egy hatalmasat tudnánk előre lépni. Ilyen kritériumok a már említett megfelelő államilag elismert alapképesítés, folyamatos kreditpontalapú önképzés, és szakmai-etikai normák betartása a klientúra menedzsmentben. Valóban, ezt csak egy regiszteren keresztül lehet nyomon követni, hitelesíteni, ezért van minden valamire való szakmának Társasága, Kamarája, Regisztere.
Ha a cél a szemléletformálás, akkor nyilván van elképzelés arra vonatkozóan, hogy a keresleti és kínálati oldalon szereplők közelebb léphessenek egymáshoz. Azok a szakemberek, akik jelen lesznek a rendszerben, milyen láthatósági és üzleti előnyökkel találkozhatnak?
Említettem az edzőkereső internetes felületünket. Ez abban különbözik más hasonló kezdeményezésektől, hogy itt valóban leellenőrizzük a megfelelő képesítéseket a regisztráció jóváhagyása előtt. Való igaz, hogy mint minden szakmában, az iskolai végzettség alapvető, de a sikert, a hitelességet persze még számos tényező befolyásolja. Ez különösen igaz a szolgáltató magánszektorban dolgozó fitnesz edzőkre is. Azonban az megengedhetetlen, hogy egy valamire való hivatás gyakorlója ne rendelkezzen hivatalos képesítéssel. Ezt szerencsére ma már rendelet szabályozza. Aláássa a hitelességet, a fitnesz edzőkbe, az egész szektorba vetett hitet, ha nem adunk számot tudásunkról. Intellektualizálni kell magunkat, ha igényes munkát végezve szintet akarunk lépni, bekerülve az egészségügyi praxisközösségbe, mert az nem szakmai jövőkép, hogy bicepszhajlítás ismétlések számolására, súlytárcsa cserélgetésre degradálódik az edzői munka.
Az esztétikai külsőségek és az extrém teljesítmény hangsúlyozása helyett a hangsúly az egészségfejlesztésre, immunerősítésre kellene, hogy kerüljön. Az IWIREPs egyik legnagyobb előnye tehát a hitelesítés, hivatásunk reputációjának erősítése, minőséggarancia tagjaink számára. Ennek kommunikációján mi központilag is dolgozunk.
Lesznek-e exkluzív csatornák azokhoz a piaci szereplőkhöz, akik szintén hasonló nézeteket vallanak egészségfejlesztés és prevenció tekintetében, akik nyitottak a fitnesz szakemberekkel való együttműködésekre, legyenek akár egészségügyi dolgozók, gyógytornászok, pszichológusok, pedagógusok?
Az IWI évekig együttműködési szerződéssel dolgozott a Magyar Gyógytornászok Társaságával, közös továbbképzéseket szerveztünk. A Magyar Életmódorvostani Társaság, Kardiológus orvosok, legutóbb pedig a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának konferenciáján tartottam előadást, komoly nyitottság van részükről is a kooperációra. Azt gondolom, hogy fel kell építeni feléjük is a szakmai tudásunkon és a prevencióban betöltött szerepünkön alapuló bizalmat, hogy értelmezhető legyen számukra is a fitnesz szakember munkaköre. Ezt egyénileg az edzők nem tudják megoldani, szintén csak egy érdekvédelmi szervezeten keresztül. Mindehhez szükség van a kompetenciahatárok kitisztázására, mert jelentős az összemosódás pl. táplálkozási és rehabilitációs területen is. De az együttműködés fontos, hiszen elláthatatlan terhet ró az egészségügyre a mozgásszegény életmódból fakadó krónikus betegek, például a metabolikus szindrómával rendelkező lakosok kezelése.
A primer prevencióban ott a helyünk, mert közelmúltbéli felmérések alapján is alátámasztott tény, hogy a magyaroknál az életmóddal összefüggő megelőzhető betegségekben elhunytak száma kétszerese az EU-s átlagnak, a fizikailag inaktívak aránya 77%, míg ez Hollandiában 44%. Gazdasági hatástanulmányok szerint a testedzés 10 százalékos növelésével az állam csak a táppénz-jellegű kiadásokon keresztül kb. 9 milliárd forintot spórolhatna, nem beszélve az egyén megnövekedett teljesítőképességéből származó előnyökről.
Gondoljuk csak el, ha ezen a helyzeten sikerülne javítani, megduplázhatnánk a jelenlegi 5%-os penetrációs rátát a fitnesz edzésre járó lakosság arányát tekintve! Akkor lennénk valahol az EU-s középmezőnyben, s már az is milliós létszám.
Ami a legtöbb edzőt érdekli és jelenleg is érinti, az egy szakmai érdekképvislelet, melynek hiánya miatt a vírushelyzet keményen megmutatta, hogy valójában semmilyen védőernyő nincs a szektor szereplőinek feje felett. Hogyan képzeled el ennek életre hívását?
Jelentős stagnálást lehet itthon tapasztalni összefogás tekintetében. Egyénileg respektálható, mégis szétforgácsolt törekvések vannak. Bár biztató jel, hogy a minap kaptunk egy hivatalos levelet a Sportállamitkártól, melyben megköszönte, hogy a COVID 19 hatástanulmánnyal segítettük munkájukat, így tudták megfogalmazni újranyitási javaslatukat az operatív törzs felé. Az újonnan alakult fitnesztermek egyesületében bízom, remélem sikerül hosszú távon minőséget és egyirányba húzást vinni a termek közötti kooperációba, mi az IWIREPs-el támogatjuk őket, konferenciánkra is fontosnak tartottuk meghívni képviselőiket. Az, hogy nincs eredmény, nem róható csak az érdekképviselet hiányának rovására, nálunk sokkal erősebb, szakszervezettel rendelkező szektorok is nehezen hallatják a hangjukat.
A szektorális összefogás akkor indulna be, ha ezt az államtól származó valamilyen rendelet, vagy konkrét előnyhöz jutás (pályázatok, adókedvezmény) is ösztönözné. Véleményem szerint 3 nagy területen kell létrehozni kooperációt; a fitnesztermek, az államilag engedélyezett fitnesz képző intézmények esetében, illetve e két szervezet által felügyelt független edzőregiszter létrehozása is fontos lenne.
Továbbképzések tekintetében egy modern fitneszszakember mára a társszakmákat is figyelemmel kell, hogy kísérje. Sokkal szélesebb spektrumot kell befogni azoknak, akik szeretnének naprakészek lenni. Mit tud hozzáadni a karrierépítéshez az IWIREPS?
Már az egy óriási dolog, hogy egy olyan szakmai közösséghez tartozhatom, ahol vannak közösen elfogadott játékszabályok. Nem egyéni teher, ha elakadok karrieremben, tudok kihez fordulni akár gazdasági, jogi, etikai kérdésekben, ahol a szervezet gondoskodik a társszakmákhoz való közeledésről, információcseréről, ahol minőségi edzőként „láthatóvá” válok. Segítünk a napi pl. jogi aktualitások értelmezésében szakértők bevonásával, eljuttatjuk a digitalizációval kapcsolatos híreket, megoldásokat az tagok felé.
IWIs oktató kollégáimhoz hasonlóan én is edzőként kezdtem, de üzemeltettem fitnesztermet is, oktató iskola vezetőjeként ismerem, átérzem a szektor problémáit, melyekre közösen, a tagság bevonásával igyekszünk megoldást találni az edzőregiszter keretei között. Most kell újraépítenünk a fitnesz szektort, erre a pandémia nem csak, hogy lehetőséget ad, de kötelezővé is teszi! Össze kívánjuk fogni a hasonlóan gondolkozó, igényes munkára törekvő hazai fitnesz szakembereket, akik érdekeltek abban, hogy ne egy fluktuálódó bizonytalan köztes állomás, hanem egy életpálya-modell legyen a fitnesz edzői karrierpálya. Ez jót tesz a fitnesz termeknek, a klienseknek és végső soron az egész szektor ettől fog prosperálni.
Az interjút készítette: Csurgó Krisztina, személyi edző, iskolai magatartás és wellbeing vezető