Vajon az a hölgy, aki erős, az szemmel láthatóan izmos is? Vajon tud-e egy nő nagy izomtömeget építeni magára, és ha igen, akkor miért?
Az aktívan sportoló hölgyeket két csoportra lehet felosztani. Az egyik csoportba tartozók nagyon félnek, hogy a sportolástól túl izmosak lesznek, és igyekeznek megtenni mindent, hogy ez ne történjen meg. A másik csoportba tartozók pedig megtesznek és tennének mindent, hogy minél izmosabbak, erősebbek legyenek.
Testünk hűen tükrözi azt, amit kitartóan teszünk vele
Ha elhanyagoljuk, nem sportolunk, nem figyelünk oda az étkezésünkre, túlsúlyosak leszünk, magas testzsír százalékkal. Ha sokat sportolunk, odafigyelünk az étkezésünkre, életmódunkra, esztétikus vonzó külsőnk lesz, melyet nőtársaink irigykedve, az „erősebb” nem képviselői pedig csodálkozó és vágyakozó tekintettel fognak követni.
Mi az az „apróság”, ami különbséget tesz a férfias és a nőies megjelenés között?
Az anabolikus hormonok, ezeken belül pedig a tesztoszteron hormon. Ezt a hormont a férfiakban a herék termelik, ennek mennyiségét sok minden meghatározza. Életkor, aktivitási szint, táplálkozás, stressz-szint, stb. A tesztoszteron hatására alakulnak ki a nemi jellegek, a szőrzet, az izomzat, a szakáll. Normális esetben a nőkben ennek apró töredéke termelődik, ami esetükben az elsődleges akadály a férfias külső és izomzat felépítéséhez. Nincs tesztoszteron, nem is lesz nagy izomtömeg. De mivel minden ember más, ellenpéldaként megnézhetünk egy alacsony tesztoszteronszintű férfit, aki nőiesebb viselkedésű, sokkal nehezebben erősíthető is. Egy magasabb tesztoszteronszintű hölgy viszont maszkulinabb megjelenésű, erősportokban, nehéz atlétikában sokkal sikeresebb lesz.
Nézzük meg több sportág női képviselőit!
A jóga, a súlyemelés, a fitnesz és a testépítés nagyon eltérő sportágak, eltérő edzésmódszerekkel, nagyon különböző testalkatokkal.
Amíg a jógás tónusos, erős, de nem vastag izomzattal rendelkezik, egy fitneszmodell már kicsit nagyobb izomtömeggel, alacsony testzsír százalék miatt szemmel látható, szépen definiált alkattal lép színpadra. Ezek a hölgyek 50-60 kilogramm között mozognak versenyformában, mégis a szép forma és alacsony testzsír százalék miatt tűnnek „nagynak”.
A súlyemelőnél nem az emberi test esztétikumának bemutatása, hanem a teljesítmény számít. Általában robusztusabb alkatúak, de hatalmas erőkifejtésre képesek (például testsúlyuk kétszeresét emelik a fejük fölé).
A testépítő nők a doppingszerben bevitt anabolikus hormonok, valamint az edzésmódszereik hatására irreálisan nagy izomtömeggel rendelkeznek alacsony testzsír százalék mellett.
Nagyon eltérő edzésmódszerek, melyek hatásai visszaköszönnek a sportoló alkatán. Nagy ellenállással szemben végzett erőedzések (rövid izomfeszülési idő) hatására az izomzat keresztmetszete (és nem az izomsejtek száma) nőni fog abban az esetben, ha megfelelő anabolikus hormon-mennyiség áll rendelkezésünkre mellette, és étrendünk ennek a célnak alárendelve van összeállítva. Ha ezek nem adottak, ez nem fog megvalósulni. Tehát ha a kedves olvasó ezeknek a feltételeknek nem tesz eleget, nem kell félnie attól, hogy túlságosan izmos lesz.
Miért jó, ha a hölgyek is megismerkednek a rendszeres, súlyzós edzésekkel, a testépítő termek hangulatával ? Jobb tartás, szép, tónusos izomzat, definiáltság, magabiztosság, javul a szív- és érrendszer állapota, ismerkedési lehetőség hasonló érdeklődésű férfiakkal.
Pálos Attila okleveles testépítés-fitnesz-szakedző írása