Jógázni általában egy szépen kialakított, kellemes atmoszférájú jógastúdióban szoktunk, vagy egy kis elkülönített helyen a lakásunkban. De gondoltál már arra, hogy a szabadba kivonulva, a természetben jógázz? Hidd el, egész más élmény és a természetben mozogva könnyebben harmóniába tudsz kerülni önmagaddal és a természettel is.
A kinti jógázáshoz válassz olyan évszakot és napszakot, amikor kellemes hőmérséklet vesz körül. Legjobb a tavaszi és az őszi időszak, amikor nem olyan erős a napsugárzás. Bár a nyári időszakban is lehet találni korai vagy késői időszakokat, amikor nem tűz olyan erősen a nap.
Néhány hasznos tanács a természetben való jógázáshoz
Használj pamutból vagy gyapjúból készült jógamatracot, jógatörülközőt vagy vékony utazószőnyeget. Ezek azért praktikusak, mert odakint nem lesz egyenletes a talaj, és ezek a fajta matracok jól hozzáidomulnak az egyenetlenségekhez.
Gyakorolj sok légzőgyakorlatot. A friss levegő jót tesz a tüdőnek és az egész testednek. Lélegezz mélyeket, élvezd, ahogy az egész testedet átjárja az éltető, tiszta levegő.
Végezz ülő és fekvő gyakorlatokat. Ezeken a gyakorlatokon keresztül tudsz a legnagyobb felületen érintkezni a talajjal. Használd fel a föld erejét, engedd, hogy átjárja a testedet és stabilitást, önbizalmat, kiegyensúlyozottságot hozzon az életedbe. Végezz például Pascsimottánászanát, Badhakónászanát, Szupta Virászanát, Szupta Dandászanát, Savászanát. Ezekkel kiválóan le tudod földelni magad.
Végezz álló egyensúlyi pózokat. Az egyenetlen talajon végzett egyensúlyozások nagyon sokat segítenek neked az egyensúlyérzéked és a talpizmaid fejlesztésében. Végezz például Vriksászanát, Garudászanát, Nataradzsászanát, Virabadhrászana 3 pózokat.
Kevés tenyértámaszos gyakorlatot végezz. Az egyenetlen talaj jót tesz a talpnak, de nem a legjobb a csuklónak. Ezért kevesebb olyan gyakorlatot végezz, amikor a csuklódon kell megtartani magad, mert ez megterheli a csuklóízületedet. Kerüld vagy csak rövid ideig tartsd ki például a Santolanászanát, Purvottánászanát, Adho Mukho Svanászanát.
Figyeld a természet hangjait. Lélekemelő a természet közelsége, hunyd be a szemed és figyeld a természet hangjait, illatait, érezd tested alatt a talajt, bőrödön a lágy szellőt. Engedd át magad a természetnek, válj a részévé és engedd, hogy feltöltsön jótékony energiáival. Szippantsd be illatait és engedd, hogy emelkedjen a lelked.
Kezdetben lehet, hogy furcsa lesz a szabadtéri jógázás. Zavarhat a talaj egyenetlensége, a kavicsok, fadarabok a matracod alatt, az apró bogarak, amik rákerülnek a szőnyegedre. Próbálj a zavaró körülmények ellenére befelé figyelni. Ez jó gyakorlat arra, hogy fejleszd a befelé figyelést és a koncentrációt. Irány a szabadba, jógázásra fel!
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása
https://vitalmagazin.hu/a-joga-elonyei/