A jóga nem csak ászanák kivitelezéséből áll. A pózok felvételén kívül több, egymástól elválaszthatatlan ága is van a gyakorlásnak. Azonban minden ág végső célja ugyanaz: az egyén összekapcsolódása a mindenséggel.
Az ászanák a fókusz saját magunkon való megtartására készítik fel a testet azzal, hogy a pózok felvételével megszüntetik a bennünk felgyülemlett feszültségeket és kialakíthatják a tudat stabilitását. A különböző relaxációs és meditációs technikák pedig újraprogramozzák a már megfáradt elmét.
A Jóga Nidra egy vezetett meditáció, amely során hallgatjuk az instrukciókat és az összes többi érzékünk visszavonásával felismerjük belső világunk érzeteit, a megerősítések elültetésével pedig felgyorsítjuk a pozitív változásokat.
A jóga nidra kivitelezése
A legjobb azonos időben kezdeni és rendszeresen gyakorolni. Lehetőleg kora reggel vagy este, üres gyomorral ajánlatos végrehajtani. Ha időnk engedi, ászanák és légzőgyakorlatok is megelőzhetik. Nincs szükség speciális eszközökre, csak az ellazulást nem gátoló feltételeket kell megteremteni hozzá. Kényelmes háton fekvésben, egyenes talajon, a tenyereket felfelé fordítva érdemes elhelyezkedni, hogy a test kellőképp ellazuljon, lelassuljon. A félhomály a legmegfelelőbb közeg, amelyben az idegrendszer ellazul, de a gyakorló nem alszik el. A hosszas fekvő testhelyzetben a test lehűlhet, ezért takaró használata javasolt. Egy kezdő gyakorlása nagyjából 20 percet vesz igénybe. Ezt az időtartamot folyamatosan növelni lehet a gyakorlottság előrehaladtával.
Kérhetjük oktató segítségét is
A test megfelelő elhelyezése után a szemeket csukva kell tartani és a test teljes mozdulatlansága szükséges. Az ideális testhelyzet kialakítása után az oktató hangjára fókuszálva a gyakorló megkezdheti az utazást. A megfelelő rutin megszerzéséig a jógázó oktató segítségével is végezheti a gyakorlatot. A bevezetésben az oktató a test ellazulására koncentrál, elsőként egy rövid ráhangolódással, alapinformációkkal.
Ezután egy testpásztázásszerű gyakorlat következik, ahol a különböző testrészek meghatározott sorrendű ellazításán van a hangsúly. A légzés figyelésére adott instrukciók folyamatosak, de az elején és a végén játsszák a legfontosabb szerepet a gyakorlásban. Ezen keresztül válik teljessé a fizikai test ellazulása.
Kezdőként a légzés figyelése különösen fontos, hiszen ez tartja horgonyként a gyakorlót a jelenben és nem hagyja, hogy a gondolatai elkalandozzanak.
Ha stresszes napod volt, próbáld ki ezt.
Majd a vizualizációs részek következnek, amelyek képek és szimbólumok segítségével a felszínre hozzák a rejtett tudattartalmakat. Érzéseket, ellentétpárokat, helyszíneket és mozgások kombinációit képzelteti el az oktató a relaxálóval, a gyakorlottsági szintjétől függően a legkönnyebbektől a nehezebben elképzelhetőkig. Befejezésként pedig a beszélő visszavezeti és felkészíti a gyakorlót a külvilág ismételt megtapasztalására.
A Jóga Nidra során tanúi lehetünk elménk belső világának, és megérthetjük a kapcsolatot a tudatos, a tudatalatti és a tudattalan elme között. Miután egyre jobban megértjük elménk belső működését, megszabadulhatunk a mentális és érzelmi feszültségektől. A Jóga Nidra gyakorlója saját pszichoterapeutájává válik, felismeri és szisztematikusan enyhíti saját személyes problémáit és interperszonális nehézségeit.
Az elme nem tesz különbséget az azon belül és kívül lezajló események között, ezért mondják a nagy jógik: „Nem én vagyok a világban, hanem a világ van bennem.”
Maximovits Anett hatha-, astanga-, vinyasa- és nőijóga-oktató írása