Ha szoktál jógázni, akkor már te is használtál jógaeszközöket. Például hevedert, téglát, párnát, amik arra szolgáltak, hogy segítsenek neked felvenni egy-egy ászanát, ha még nem tudod saját erőből elvégezni, vagy alátámasztásul szolgáltak, hogy helyesen tudd kivitelezni a gyakorlatot.
A jógakerék is egy a jógaeszközök sorában, ami hazánkban is kezd ismertté válni, bár még nem találkozhatsz vele mindegyik jógastúdióban.
Mire lehet használni ezt az eszközt?
Kiválóan alkalmas a mellkas nyitására, a hátrahajlások gyakorlására, illetve fejlesztésére, segítségével erősíthető az egész törzs, segít a hát, váll és csípő lazításában, és az egyensúly fejlesztésében.
Maga a kerék egy 30 cm átmérőjű kemény műanyagból készült eszköz, amin egy habszivacs réteg is található.
Nézzünk néhány gyakorlatot:
Macjaszana-Halászana
Hanyatt fekvésből indulunk ki, a kezeket a törzs mellett tartjuk a talajon, tenyereket lefelé fordítjuk. Betoljuk a kezeket a törzs alá és belégzéssel elkezdjük emelni a szegycsontot, homorítjuk a hátat, a súlyunk az alkaron és a tenyéren pihen, a fejtetőt a talajra engedjük, de ne engedj rá súlyt. A jógakerék használatával fokozni tudjuk a hát homorítását. A kerék használatával annyiban módosul a gyakorlat, hogy nem az alkaron és a tenyéren lesz a súly, hanem a kerékre engedjük rá a hátat, így ezen fogunk támaszkodni, a karok oldalt lesznek a törzs mellet, lazítjuk a vállakat és nagyon intenzíven meg tud nyílni a mellkas és homorodik a hát.
Viparita karani-Félgyertya állás
Hanyatt fekvésben vagyunk, felhúzzuk a térdeket a mellkashoz, majd megemeljük a medencét és megtámasztjuk a két tenyerünkkel a derekunkat. Az alkar, a váll és a tenyér tartja a medencét. A lábakkal felfelé nyújtózunk. A kereket a háti szakasz és a medence megtámasztására lehet használni, a kezek felszabadulnak, amikkel két oldalra nyújtózunk, lazán leengedjük a vállakat és emelkedik a szegycsont.
Sasankaszana-Nyúlpóz
Térdelő támaszból kiindulva, a medencénket hátra toljuk egészen a sarkunkhoz, a lábszár, a lábfej a talajon van, a homlokot leengedjük a talajra, a tenyerek is a talajon vannak, és előre nyújtóznak. A lapockák a hát közepe felé nyújtóznak. Ebből a pózból a jógakerék segítségével csinálhatunk egy intenzív vállakat megnyújtó, ellazító gyakorlatot. A kerékre tegyük rá az egyik kezünket, a tenyér, a csukló ráfekszik a kerékre, megtámaszkodik rajta, majd elkezdjük lefelé engedni a vállat a talaj felé, nyújtózunk vele, lazítjuk. A másik kéz addig a talajon marad, majd megcseréljük a kezünket és elvégezzük a másik kézzel is.
A kereket érdemes akkor is használni, ha fáj a hátad, a derekad. Nagyon jól át tudja masszírozni a hátizmokat és a derekat.
Próbáljátok ki Ti is a jógakereket.
Figeczky Emese tradícionális hathajóga-oktató írása