A túrázás számomra egyet jelent a természettel, ahol séta közben nagyokat szippantva a friss levegőből feltöltődik a testem, a lelkem, megnyugszik az elmém és eláraszt a nyugalom. Biztos ti is éreztétek már a természetben barangolva azt a nyugalmat, azokat az energiákat, amiket a növények árasztanak felénk. Ez valami fantasztikus dolog.
Ha túrázni indulunk, jóga ászanák segítségével segíteni tudjuk a testünket. Fel tudjuk készíteni a rá váró kilométerekre vagy lankás, emelkedős domboldalak jelentette kihívásokra is.
Nézzünk meg néhány jóga pózt, ami segítségünkre lehet.
Uttánászana – Széktartás
Álljunk meg stabilan a talajon csípőszéles terpeszben, a karok a törzs mellett lazán nyújtózzanak a talaj felé. A talpakon osszuk el egyenletesen a súlyunkat. Képzelj el a talpadon egy háromszöget, melynek a csúcsai a nagylábujj alatti lábujjpárna, a kislábujj alatti lábujjpára és a sarok középpontja. Ebben a háromszögben oszlasd el egyenletesen a tested súlyát a lábujjak segítsége nélkül. Belégzésre nyújtózzunk előre a karokkal, kilégzésre engedjük lefelé a csípőt egészen addig, amíg a lábszár és a comb merőleges lesz egymással. Kezdetben nagyobb szöget is bezárhatnak, de törekedj lejjebb engedni a csípőt, engedd nyújtózni a farizmokat, próbálj belelazulni, mintha egy kényelmes széken ülnél. Fontos még arra figyelni, hogy a térd ne előzze meg a nagylábujjat. Ha lefelé nézel a nagylábujjad felé és nem látod a lábujjat, akkor igazíts a csípőn, told hátrébb a súlypontot. Ez a tartás nagyon jól nyújtja a comb- és farizmokat.
Natarádzsászana – Táncos póz
A kiinduló helyzet ugyan az, mint a széktartásban. Stabilan állunk a talajon, a karok lazán nyújtóznak a test mellett. Felhúzzuk a jobb térdet, majd hátraforgatjuk a lábfejet a derekunkhoz. Kapaszkodj meg a lábfejedben a jobb kezeddel, majd a törzzsel lassan billenj előre, miközben a lábfejet told a tenyeredbe, és közben emeld felfelé, amennyire csak tudod a lábadat. Ne engedd kifordulni a csípőt, a csípőlapátok a talaj felé forduljanak. A törzs körül belül 45 fokos szögben billenjen előre, miközben a bal kézzel nyújtózz előre, a kezeket hozd Chin mudrába, vagyis érintsd össze a hüvelyk és mutatóujj hegyét. A gyakorlatot másik oldalra is végezd el. Ez az ászana nagyon jól megnyújtja a csípő környékét és a lábat is.
Garudászana – Saspóz
Állásban vagyunk, ugyanabban a helyzetben, mint az előző ászanáknál. Kissé mindkét térdet behajlítjuk, majd a jobb lábunkat megemeljük, elvezetjük a bal lábszár előtt és befűzzük a jobb lábfejünket a bal vádlinkhoz. A karokat magunk elé emeljük, a tenyereket felfelé forgatjuk és behajlítjuk a könyököket. A bal könyököt áthelyezzük a jobb könyökhajlaton és a tenyereket egymás felé forgatjuk. Miután idáig eljutottunk, az ülőcsontokkal törekszünk lefelé, mélyítjük a pozíciót. A gyakorlatot végezd el a másik oldalra is. A kéztartással nagyon hatékonyan nyújtóznak a vállak, a felkar és a lapocka környéke, ami ellensúlyozni tudja a túrázás során cipelt hátizsák súlyát. A lábak és a farizmok nyújtózásával felkészülünk a meredek emelkedőkre és lejtőkre, ráhangoljuk a testet a nehezebb fizikai erőkifejtésre.
Ezekkel a pózokkal fel tudod készíteni a lábat, a csípőt és a vállakat a túrázásra. Azt javaslom, ha legközelebb túrázol, lélegezz jó mélyeket, használd a teljes jóga légzést és töltődj fel a természet csodás energiáival.
Figeczky Emese, tradicionális hathajóga-oktató írása