Ha eldöntöttük, hogy jógázni szeretnénk, rengeteg kérdés felmerülhet bennünk, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy például melyik típus mellett tesszük le a voksunkat, ahogy az sem mellékes, milyen stílusú oktatót választunk. Íme, néhány tipp, amely segíthet a döntésben!
Próbálj ki több lehetőséget, merj váltani
Ha még sohasem jógáztál, próbálj ki több stúdiót, jógafajtát! Ne ragadj le rögtön az elsőnél, sőt, később is merj váltani, hiszen az a jó, ha több impulzus ér. Legrosszabb esetben legalább biztos lesz számodra, hogy jó helyen vagy, mert a többi hely legfeljebb elrettentő példának volt jó.
Dönts bátran az oktatók között
Ma már nagyon sokszínű a „jóga repertoár”, ráadásul szinte mindenki a saját rálátása szerint oktatja a jógát: van, aki a helyes anatómiai kivitelezésre helyezi a hangsúlyt, más az energetikai folyamatokra vagy a mentális történésekre, az elme rezdüléseire fókuszál. Jó hír, hogy aki jógaoktatásra adja a fejét, az általában nyitott, barátságos személy, jó szakember, ám minden oktató mást tart lényegesnek, más a személyisége. Lehet, hogy valakinek a személyközpontú, szeretetteljes oktató a szimpatikus, más nagyobb biztonságban érzi magát egy feladatorientált, határozott személy mellett. Gondold végig, neked mire és kire van szükséged, és aztán nézz meg annyi oktatót, ahányra csak időd és energiád van.
A te személyiséged legyen az első
Egyik jógaoktató vagy jógafajta sem jobb a másiknál! Mindig a saját személyiségünk, beállítottságunk az, ami meghatározza, hogy mi vagy ki a szimpatikus. A jógafajták olyanok, mint az ételek az étterem menüjén: van, aki szereti a pekingi kacsát, van, aki inkább mást enne. Ettől függetlenül a pekingi kacsa nem jó vagy rossz, az csak egy pekingi kacsa. Nem jobb a salátánál, csak más. Mindenesetre, a legrosszabb dolga annak van, aki nem próbál ki semmit és éhen marad…
Három fő típusa van
Ha a jógagyakorló figyelmének finomsága és a fókusza alapján határoznánk meg a típusokat, 3 fő kategóriát kapnánk: alkalmazott jóga, hatha jóga, rádzsa jóga.
Ha valami egyszerűre vágysz
Alkalmazott jóga: ide sorolható minden olyan jógafajta, amely a jóga eszköztárából csak egy részt használ valamely konkrét cél elérésére. Ilyen például a gerincjóga (célja a tartásjavítás, testfejlesztés), a stresszoldó jóga (stresszkezelés, relaxáció), kismama jóga (a terhesség megkönnyítése, szülésre való felkészülés, nőijóga (nőiség megélése, intim problémák kezelése, stb.). Ezek a jógafajták egyszerű, preventív, mindenki számára könnyen elsajátítható mozgásformák.
Vegyél nagy lélegzetet
A Hatha jóga összefoglaló név – az ebbe a csoportba tartozó jógák ászanák, azaz jógapozíciók illetve a pránajámák, vagyis légzőgyakorlatok kombinációját tartalmazzák. Ebbe a nagyobb csoportba tartozik a tradicionális Hatha jóga, a dinamikusabb Hatha Jóga Flow, a 38-40 fokos teremben végzett Bikram jóga, a test és a légzés uralását tökélyre fejlesztő Iyengar jóga, vagy a mitikus ” Kundalíni jóga. Ebben a kategóriában egyaránt megtalálhatóak statikus és dinamikus jógafajták is, és ezeknek millió ága, keveréke.
Jóga egy kis meditációval
A Rádzsa jóga nem más, mint a jóga gyökere. Célja az elme megértése – finom légzőgyakorlatok, koncentrációs technikák és meditáció segítségével. Az órák nem tartalmaznak mozgást, vagy legfeljebb csak minimálisat, a mentális gyakorlatok vannak a középpontban. Nem foglalkozik a test fejlesztésével, inkább azt próbálja megértetni: nem a test vagyunk és nem is az elme. Mivel sok ülést és befelé figyelést tartalmaz, ezért mégis szükséges hozzá a jó fizikum, hiszen kényelmesen ülni 30-40 percen keresztül sok esetben komoly kihívást jelent: erős hátizmok, laza csípők, komoly koncentrációs képesség kell hozzá.
Felszereléssel vágj neki
A matrac elengedhetetlen kelléke a jógázásnak, és akárcsak a többi sporteszköznél, ez esetben is fontos, hogy a minőséget válasszuk. Ami nagyon lényeges, hogy legyen vastag, ezáltal kímélje a csontokat. Figyeljünk arra is, hogy legyen túl „habos”, különben könnyen belesüppedhetünk.