A migrénes fejfájás elég kellemetlen és bosszantó dolog. Enyhébb esetben pár óra alatt elmúlik, de ha komolyabb, akár napokra is kivonhat minket a forgalomból. Elsősorban a nőket érinti ez a probléma, de egyre gyakoribb a férfiak körében is.
A hátterében sokszor hormonális probléma áll, de lehet vashiány, érzelmi nehézségek vagy cukorprobléma is, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat. A migrénre hajlamos nők megfigyelhetik, hogy a menstruációs ciklusuk egy-egy szakaszában sebezhetőbbek, és olyankor jelenik meg a migrén. Ez eltérő lehet, vannak, akik a premenstruációs időszakban tapasztalják ezt a fájdalmat, mert ezekben a napokban alacsony az ösztrogénszint, másoknál maga a menstruáció időszaka hozza elő, és vannak, akiknél a ciklus közepe a kritikus időszak, amikor közvetlenül az ovuláció után ismét leesik az ösztrogénszint.
Migrénes fejfájáskor az agyi artériák begörcsölnek, a véredények az agyban pedig kitágulnak, amivel nyomást gyakorolnak az idegekre. Ez okozza a migrénes fejfájást, ami együtt járhat hányingerrel és a gyomor túlzott savasodásával.
A keleti orvoslás megfigyelései
A keleti orvoslás a migrénes problémák esetén a vér kiegyensúlyozatlan eloszlásáról beszél, amikor a májhoz kötődő energiamező stagnál, a hő felgyülemlik és felemelkedik a fejbe. A fejben melegséget és zsúfoltságot érezhetsz, a végtagok pedig hideggé válnak.
A mesterséges hormonok, amiket fogamzásgátlók formájában szedünk, többletterhet jelentenek a májnak, ez pedig kihozhat migrénes fájdalmat.
Esetenként tapasztalhatod a menstruáció végén vagy rögtön utána a migrénes fejfájást, ilyen esetben vérszegénység lehet a háttérben, amit egy orvosi kivizsgálással érdemes ellenőriztetni. Ha ezt mutatja ki a véreredményed, akkor figyelj oda jobban a vasbevitelre. Egyél vasban gazdag növényeket, lassulj le és pihenj sokat a menstruációd ideje alatt.
Migrént kiválthat még az alacsony vércukorszint is. Ezt elkerülheted, ha rendszeresen étkezel. A megoldatlan érzelmi problémák is okozhatnak migrént. Ilyenkor érzelmileg kiegyensúlyozatlanok vagyunk, ami depressziót vagy ingerültséget okoz. Ez a felfokozott érzelmi töltet okozhat görcsöket az agyban. Ami viszont a legfontosabb, hogy mindenki szeretne megszabadulni a migréntől minél hamarabb és végleg. Ebben nagy segítségedre lehetnek a jóga ászanák és a jógalégzés rendszeres gyakorlása.
Nézzük, milyen gyakorlatok ajánlottak hányinger, fáradtság és a gyomor túlsavasodása esetén:
Hátrahajló upavistha kónászana, 5-10 perc időtartamban
Helyezkedj el ülésben, készíts egy széket a hátad mögé, a szék ülőfelülete legyen a hátad irányában, és tegyél a székre néhány összehajtott takarót. A lábaidat nyisd egy nagyterpeszbe, a lábfejeket finoman feszítsd vissza. A következő belégzésre emeld a karokat a füled mellé, nyújtózz meg. Kilégzésre a tenyereket hozd a medence két oldala mellé a talajra, és közben homorítsd a hátad, billentsd hátra a fejed és engedd rá a fej hátsó részét az összehajtogatott takarókra. Úgy igazítsd a takarókat, hogy megtámasszák a fejedet.
Vedd fel a badhakón ászanát 5-10 percre, amiben a törzs legyen homorított pozícióban.
Helyezkedj el ülésben, a térdedet húzd fel, a talpaid legyenek a talajon, majd billentsd két irányba kifelé a térdedet és fordítsd egymás felé a talpakat. A sarkakat próbáld közel húzni a medencéhez. Legyen egy szék a hátad mögött, aminek az ülő része forduljon a hátad irányába. Tegyél párnát vagy takarókat az ülőkére és kezdd el homorítani a hátadat, billentsd hátra a fejedet és engedd a fejedet a takaróra ereszkedni. A kezeid legyenek a medence két oldala mellett, tenyereid a talajon legyenek.
Szupta virászana takarókkal és párnákkal
Helyezkedj el a lábakkal úgy, hogy először térdelj a talajon, a lábaid legyenek csípőszéles terpeszben. A kezeiddel forgasd kifelé a vádlikat, majd ülj be a vádlik közé. A combok belül vannak, a vádlik kívül és a lábfejek lefelé fordulnak. Ha nem érnek le az ülőcsontok a talajra, akkor tegyél alájuk takarót. Innen fogunk hátrabillenni a törzzsel. A takarókból és a párnákból építs a derekadtól a fejedig tartó alátámasztást, amiben a fej legyen a legmagasabb ponton. Dőlj hátra a törzseddel és ereszkedj rá párnákra, támasszák meg a törzsedet és a fejedet és próbálj csukott szemmel egy kicsit belelazulni a pozícióba. A kezek legyenek a törzs mellett, fordítsd felfelé a tenyeret. Tehetsz egy-egy párnát a kézfej alá, hogy még kényelmesebb legyen. Kezdetben 1-2 percig maradj benne, majd növeld az időtartamot 5 percre.
Ezek a pozíciók alkalmasak arra, hogy enyhítsék a migrén idején a fáradtságot, a hányingert és a gyomor savasságát. A következő hónapban folytatódik a migrén enyhítésére szolgáló jógapozíciók részletes bemutatása. Ha kíváncsi vagy rá, olvasd el a magazin következő számát is.