Aki fogyókúrázott már valaha, biztosan találkozott a jojó-effektus kifejezéssel. A jojó-effektust sok fogyókúrázó a saját bőrén tapasztalja meg olykor többször is, amíg, rájön arra, hogy ha fogyni szeretne, akkor nem fogyókúráznia kell, hanem egy betartható diétát kell elkezdeni.
A két fogalom között hatalmas a különbség. Aki fogyókúrázik, sanyargatja magát, értékes tápanyagokat von el a szervezetétől, amely rövidtávon hatásos ugyan és az eredmény gyorsan látható is, de a vége mindig ugyanaz. Mivel az emberi szervezet a fogyókúra alatt kiéhezik, ezért ez a folyamat csak pár napig, hétig tartható. A kívánt eredmény elérése után a fogyókúrázó újra elkezd enni és a leadott kilók visszajönnek. Gyakran előfordul az is, hogy duplán.
Mégis hogyan történik mindez?
A sanyargatás és a koplalás során a szervezetünk kiéhezik és amint táplálékhoz jut, azonnal raktározásba kezd, mert felkészül a következő ínséges időszakra.
A koplalás során lelassul az anyagcsere is, aztán azzal a problémával találjuk szemben magunkat, hogy alig eszünk, mégis hízunk.
A sanyargatás után visszatérve a megszokott étkezéshez a testünk nem csupán raktározásba kezd, hanem a vizet is megköti. Újra elkezdjük rosszul érezni magunkat a bőrünkben, hiszen előfordulhat az is, hogy a leadott kilók dupláját szedjük vissza, ez pedig újabb koplalásra késztethet minket.
A fogyókúrázók legtöbbször teljesen száműzik az étrendjükből a szénhidrátokat, a zsírokat, illetve nem visznek be elég rostot a szervezetükbe. Sok esetben csak fehérjét fogyasztanak, mert minden mástól félnek. Pedig a szervezetünknek ugyanúgy szüksége van szénhidrátokra, zsírokra, rostokra, fehérjékre, vitaminokra, és ásványi anyagokra.
A testünk egy idő után jelezni fog
Mi, emberek hajlamosak vagyunk ösztönlényként viselkedni, akárcsak az állatok, így egy-egy illat vagy inger hatására bizony nagy eséllyel csábulhatunk el egy édes süteményre, egy tábla csokoládéra, vagy egy pizzára. Aztán az első falat után sokszor nem tudunk nemet mondani, mert mindig van egy születésnap, egy baráti összejövetel, vagy az „ételt nem dobunk ki” jegyében meg kell enni a gyermek ételmaradékát. Ennek eredménye a visszahízás. Ez egy ördögi kör, amely – ha koplalunk és nem egy tartható diétát követünk – folyton ismétli magát
A jojó-effektus megviseli a belső szerveinket, bőrünket, ami veszít a rugalmasságából, hiszen igazodnia kell a fogyáshoz és a hízáshoz is. Körmünkön is megjelenhetnek fehér foltok, amik a vitaminhiány jelei. Jelentkezhet hajhullás és inzulinrezisztencia is.
A jojó-effektus során szinte kampányszerűen figyelünk az étkezésünkre, szigorúan mérünk, ragaszkodunk az előre megírt, mindenki számára tökéletes csoda diétákhoz. Majd szépen lassan elfáradunk és sutba vágjuk az egész étrendet. Nem szabad hinni az interneten és női magazinokban olvasott „5 nap alatt -5 kg” diétáknak. Mindegyik gyors és látványos eredményt ígér, de hosszú távon egyik sem tartható, ezért eredménytelenek és egészségtelenek is.
Nincs két egyforma ember, ezért ha fogyni szeretnénk, bátran kérjük szakember segítségét, aki összeállítja nekünk a megfelelő étrendet, amely fenntartható hosszú távon és egészséges, nem viseli meg a szervezetünket. És ami a legfontosabb: elkerüljük a jojó-effektust is.
Róka Eszter táplálkozásszakértő írása
https://vitalmagazin.hu/jogaval-a-tulsuly-es-az-emesztesi-problemak-ellen/