Ősrégi, keleti tudomány a keleti arcdiagnosztika, mely mostanság egyre nagyobb előteret kap a holisztikus szemléletű kozmetikában, de már a modern gondolkodású orvosok körében is. A legősibb orvostudománynak számít, mely tükröt ad az alany egészségéről, étrendjéről, sőt, sokszor gondolkodásmódjáról, pszichés állapotáról is.
Szakmai szempontjaim nézve mostani népszerűségének oka egyrészt a természetes hatóanyagok trendjének elterjedése, másrészt ételallergia, intolerancia, a helytelen táplálkozás, és stresszes életmód. Ezek nyomai pattanásokban, ekcémában, pikkelysömörben, rosaceában, és más bőrelváltozásokban jelennek meg, az elmúlt évtizedekhez képest lényegesen nagyobb számban.
Míg korábban a kozmetikában ezeket a problémákat külső okoknak tudták be, vagy megoldásként a kávé, csokoládé, fűszeres ételek elkerülését javasolták egy-egy pakolás felhelyezése mellett, ma már sokkal célzottabban lehet utánajárni a problémának és szükség esetén szakemberhez küldeni a vendégeket.
A szervek, mint vetületek
A keleti arcdiagnosztika szerint az arc egyes területei a szervek mintegy vetületeként jelennek meg. A homlok például a belek, az áll két oldala a nemi szervek, az orrnyereg a gerinc, az arc két oldala pedig a tüdő és a mellkas leképződése. Az orrhegy a szív helye, a vese pedig a szemek alatt található, az ajkak felső része pedig a gyomornak fele meg.
Hogy mit is jelent ez számunkra?
- Egyszerű példaként említeném: gyakori a hölgyvendégek körében, hogy menstruációs cikluskor az állon pattanások jelennek meg, így reagál a szervezet a szervezetben történő változásokra.
- Gyakori az is például, hogy egy kiadós vacsora után reggel puffadt szemekkel ébredünk, mert megterheljük vesénket a méregtelenítéssel.
- A túlzott gyomorsav a felső ajkak szárazságában mutatkozik meg. Érdemes odafigyelnünk minden olyan változásra az arcon, mely feltehetően nem külső behatás eredménye, legyen az több, hirtelen megjelenő pattanás – mely gyulladásra utalhat –, vagy bőrszín változása.
- A bőr vörös elszíneződése például a belek túlterheltségére utalhat, a sápadt, fehér szín pedig vashiányra, a sárgaság a máj működésének változására.
Arcunk nemcsak testünk, de lelkünk állapotára is utalhat
- A száraz bőr oka nemcsak a dehidratáltság jele, de lehet a sok stresszé is, ami miatt nem működnek megfelelően a vesék, így nem jut elég víz a sejtekhez sem.
- A túlzott aggodalmaskodás miatt alakulnak ki a klasszikus homokráncok, s minél többet és jobban szorongunk, annál mélyebbek lesznek. A máj területe a két szemöldök között, az orr felett található, az itt megjelenő egy vagy két barázdát nem véletlenül hívják haragráncnak. Mélységét mind a bosszankodásból eredő mimikai mozgatás, mint a májat megterhelő, elfogyasztott táplálékok is befolyásolják.
E fent említettek a keleti arcdiagnosztikából csupán kiragadott érdekességek, ha valódi visszajelzést szeretnénk kapni arcunk állapotáról, érdemes szakemberhez fordulni. Ő útmutatást tud nyújtani abban, hogy mi a megoldás a megjelenő bőrelváltozások külső és belsőtesti kezelésében, melynek megoldása lehet az adott életmód, vagy táplálkozási szokás megváltoztatása,, esetlegesen orvosi kezelés.
Pápai Juci aroma- és bőrterapeuta írása