Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bőrvédelem fontosságát, ám az egy nagy kérdés, hogy fizikai vagy kémiai fényvédővel vegyük fel a harcot a káros sugarak ellen. Nézzük az előnyöket és a hátrányokat!
Kétfajta fényvédőt különböztetünk meg, amelyek fizikai és kémiai úton működnek. Sokan nem ismerik a fizikai napvédő és a kémiai fényvédő közötti különbséget, pedig fontos lenne megtanulnunk, miben más a kettő. Állagukat tekintve naptejekről és napkrémekről beszélünk.
A fizikai fényvédők a bőr felületén egyfajta réteget képezve meggátolják a káros sugarak bejutását a bőrbe, felkenve azonnal hatnak.
A kémiai fényvédők felszívódva a bőrbe fejtik ki hatásukat, kemikáliákat tartalmaznak.
Megkülönböztetni úgy tudjuk őket, hogy a flakonon, a leírásban feltüntetve külön jelzik a fizikai termékeket, de kérjük szakember, eladó segítségét.
Bőrterapeutaként a fizikai fényvédők használatát javaslom a kémiaival szemben. Hogy miért?
A kémiai fényvédő blokkolja a D-vitamin termelődését, mely felelős a bőr regenerálódásáért, javítja a bőr anyagcsere folyamatát sőt, a D-vitamin számos betegségre, köztük bőrbetegségre is gyógyír. A felvitt kémiai anyag bekerül a véráramba, és a szervezeten belül kémiai reakciókat válthat ki.
A fizikai fényvédő ezzel szemben a bőrfelszínen marad vékony réteget képezve, így közvetlenül blokkolja az UVA és UVB sugarakat. Manapság széles választékban kaphatóak. A jó minőségű, ásványi anyagokat tartalmazó fizikai fényvédők ma már szinte láthatatlanok, így nem kell attól tartanunk, hogy hófehér múmiává maszkírozva vonulunk végig a strandon.
A fizikai fényvédő előnyei:
Nem jut be a bőrbe, nem szívódnak fel szervezetünkben, ellentétben a kémiai fényvédőkkel.
Azonnal védelmet nyújt a bőrnek.
Mind az UVA, mind az UVB sugárzás ellen védi a bőrt.
Fontosnak tartom kihangsúlyozni a bőr előkészítését hidratálással és heti egyszeri arcradírozással, hogy egyenletes bőrszínt kapjunk. A másik fontos kulcsszó a fokozatosság: először nap 10-15 percet töltsünk csak a reggeli, vagy késő délutáni napsütésben, így szoktassuk bőrünket a napfényhez. A napsugárzás segíti a D-vitamin termelődését, mely az idegrendszer számára fontos, ugyanakkor ez a vitamin a felelős azért, hogy bőrünk védekezni tudjon, akár a bőrrák kialakulásáért is.
Napozni továbbra is 11 óra előtt, és 15 óra után javasolt, a kettő közötti időben inkább lenge strandruhával és szalmakalappal óvjuk bőrünket. Ne feledkezzünk meg az utóápolásról sem: napozás utáni, hűsítő balzsammal ápoljuk egész testünket!