Egy 10-15 kilométer közötti távot – akár családdal is – kényelmes tempóban körülbelül 4-5 óra alatt tehetünk meg. Azonban nem mindegy, hogy ezen idő alatt milyen a komfortérzetünk, mennyire kényelmes rajtunk a viseletet. Most nézzük meg, milyen felszerelések, kellékek tehetik élvezetessé a kirándulásunkat.
Nyáron csak rövidben?
A jó idő beköszöntével egyre többször vágyunk a szabadba, a zöldbe, a természetbe, de indulás előtt érdemes jól átgondolnunk a magunkkal vitt eszközök listáját. Nyáron pillanatok alatt viharban találhatjuk magunkat – ám nézzük előbb a napos oldalt. Ahogy a híradások is tanácsolják: napközben kerüljük az olyan helyeket, amiket közvetlenük ér a napsütés. Az erdőben viszont védve vagyunk a káros sugárzás hatásaitól, így a nyári melegben nyugodtan viseljünk rövidnadrágot, pólót, trikót. Egy könnyű nyári sál – esetleg csősál – jó szolgálatunkra lehet, amikor fák nélküli tisztásra érünk, vagy a kirándulás egy-egy szakasza az erdőn kívüli területekre esik. A sálakkal védhetjük a tarkónkat és a fejünket is, ugyanezen célból hasznos az is, ha van nálunk kalap vagy egy könnyű sapka. Így viszont – hogy az erdőben rövid ruházatot viselünk – könnyebb célpontjai vagyunk a kullancsoknak és a szúnyogoknak is, ezért érdemes magunkkal vinni kullancs- és szúnyogriasztót – ezek bármelyik drogériában könnyen beszerezhetők –, amikkel induláskor kezelhetjük a ruhánk által nem fedett testrészeinket is.
Ha jön az eső és megárad a patak
Megeshet velünk, hogy túrázás közben elér minket az eső, így az ilyen körülményekre készülve vigyünk magunkkal esőkabátot vagy poncho-t. Nem árt az sem, ha vízálló a cipőnk, ám ma már nagyon kényelmes túraszandálok is kaphatók, így a víz sem jelenthet akadályt a túrázás során.
S hogy egy személyes példával is éljek: a májusi nagy esőzéseket követően túráztunk egyet a Dunakanyarban. Az esős idő nem tűnt el nyomtalanul, hiszen utunk nagy részén a pocsolyákat kerülgettük vagy ugráltuk át. Aztán eljött a pillanat, amikor szó szerint ki kellett lépnünk a komfortzónánkból; az utunkba kerülő, de megáradt patak olyan magas volt, hogy a korábban hídként szolgáló kövek teljesen eltűntek a víz alatt. Mit teszel, ha váratlan helyzettel találkozol a kényelmes utad során? Hogyan reagálsz rá? A visszafordulás nem volt opció, hiszen már majdnem elértük a célunkat, a patak más szakaszain sem lehetett átkelni. Csupán egy választásunk volt: bele a patakba. Ki cipővel, ki cipő nélkül, de átkeltünk rajta. Ami a legszebb az egészben, hogy mindannyian élveztük ezt a helyzetet, éppen azért volt élmény az átkelés, mert a helyzet eltért a megszokottól. Bármi történhet körülötted, csak az számít, ahogyan reagálsz rá.
Étel, ital, miegymás
Fontos, különösen a nyári napokon, hogy mindig legyen nálunk elegendő folyadék, számolni kell azza is, hogy korlátozottak a vízvételi lehetőségek. Egy emelkedőkkel, lejtőkkel tarkított kirándulás bizony mindenkit – a nyártól függetlenül is – meg tud izzasztani, a folyadékpótlás lényeges kérdés, erre pedig a legalkalmas a víz. A folyadékháztartás megtartása mellett figyelni kell az elhasznált energia visszapótlására is. Ugye milyen fantasztikus érzés, amikor egy hegytetőn fogyasztjuk el a szendvicsünket, az energiaszeletünket a csodás panorámában gyönyörködve! S eközben érdemes arra is gondolnunk, hogy legyen nálunk sebtapasz, hiszen ilyen környezetben az ember könnyen eleshet, megbotolhat akár egy ágban vagy egy kőben is. A lista nem teljes, a most sorra vett kellékek az alapokat adják meg ahhoz, hogy kirándulásunk kényelmes legyen.
Gyűjtsük az élményeket, lépjünk ki a komfortzónánkon, fedezzük fel a természet rejtett kincseit, tájait! Mindezt tudatosan, jelenléttel, vigyázva magunkra, így feltöltődés garantált.
A cikk a Vital Magazin augusztusi számában jelent meg.
Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.