Az aranyosabbnál aranyosabb háziállatokról készült fotók az interneten sokunk szívét megdobogtatják, és nem csoda, hogy mi is elkezdünk egy szőrös, vagy épp tollas, pikkelyes, esetleg páncélos kedvenc után vágyódni. Ám, azt tudnunk kell, hogy a legkisebb élőlény is nagy felelősséggel jár, és alaposan fel kell készülnünk, mielőtt befogadnánk egy kisállatot. Tegyünk fel magunknak néhány kérdést, és őszintén válaszoljuk meg őket.
Együttműködő partnerünk a Fressnapf
Miért szeretnénk háziállatot?
Először is fogalmazzuk meg, hogy miért szeretnénk kedvencet tartani, mert nem biztos, hogy ez konkrétan eszünkbe jut, amikor például egy kölyökkutya elbűvölő szemeibe nézünk. Azért, mert magányosak vagyunk, vagy szeretnénk megtanulni a felelősségvállalást, esetleg az a vágyunk, hogy megmentsünk egy életet? Még mielőtt befogadnánk egy kisállatot, nem árt, ha ezt tisztázzuk magunkban.
Milyen állat illik az életvitelünkhöz?
Sajnos szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy bizonyos állatok, soha nem lesznek megfelelőek a számunkra. Például hiába szerettünk bele a bernáthegyik kutyusokba, ha egy 35 nm-es lakásban élünk és nincs lehetőségünk kertes házra váltani. De a kisebb kedvencek esetében is lehetnek kizáró tényezők.
Mennyi szabadidőnk van?
Gondoljuk át, hogy mennyi időnk marad a családunk, a munkánk, a hobbink és egyéb tevékenységeink mellett, és milyen kisállat igényeit tudjuk teljesen kielégíteni úgy, hogy az ne okozzon különösebb kellemetlenséget. Egy aranyhallal nyilvánvalóan kevesebb teendőnk van, mint egy csivavával vagy egy macskával, de minden élőlény esetében vannak elmaradhatatlan feladatok, melyekre időt kell szánnunk, akkor is, ha nagyon fáradtnak érezzük magunkat. Valamint azt is meg kell fontolnunk, hogy nem lesz-e zavaró számunkra, hogy ezentúl még kevesebb időnk lesz a pihenésre.
Jól állunk anyagilag?
Egy kistermetű házikedvenc természetesen kevesebbet eszik, mint a nagyobbak, de az ő esetükben is bőven akad még olyan kiadás, amelyekkel mindenképp kalkulálnunk kell. Ilyenek például az oltások, az éves szűrések, valamint a megbetegedések kapcsán történő vizsgálatok és kezelések, továbbá az egyéb, tartáshoz szükséges eszközök, legyen szó akváriumról, terráriumról, ketrecről és berendezéseikről, pórázról, fekhelyről vagy játékszerekről.
Tartható a lakásban háziállat?
Hiába fogadunk örökbe egy aprócska négylábút, ha a társasház házirendje vagy a főbérlő nem engedélyezi az állattartást. Mielőtt még kellemetlen helyzetbe kerülnénk, mindenképp járjunk utána, hogy biztosan élhet-e velünk kiskedvenc.
Ki vigyázz majd kisállatunkra?
Akár üzleti útra, akár nyaralásra indulnánk, kell lennie valakinek, aki vigyázni fog háziállatunkra, amíg távol leszünk, erről pedig ajánlott előre gondoskodnunk. Nem is olyan könnyű megbízható személyt találnunk a feladatra, mint azt először gondolnánk.