Hideg-meleg váltófürdők, gyógynövények, megfelelő mozgás, étrend és kiegyensúlyozott életmód: ez a testet és a lelket gyógyító komplex Kneipp-módszer lényege. Olyan terápia ez, amelyet ki-ki otthon is nyugodtan alkalmazhat.
A Kneipp-módszer lelke egy csaknem háromszáz receptből, gyógymódból álló vízkúra, amely a hideg és a meleg víz váltakozása okozta ingerek elvén alapul. Serkenti az anyagcserét, az immunrendszert, élénkíti a vérkeringést, kiváló közérzetet ad. A kúra legfontosabb alapelemei a váltott hőmérsékletű fürdőktől kezdve a borogatáson, pakoláson keresztül a gőzfürdőig terjednek.
Kitalálója, a wellness atyjának is nevezett német katolikus pap, Sebastian Kneipp a 18. században élt, de az általa kifejlesztett fürdőkúrát ma is több klinikán használják. Kneipp szegény körülmények között nőtt fel egy nedves pincelakásban, így nem csoda, hogy már fiatalon tuberkulózisban szenvedett. Betegségből saját magát gyógyította ki: télvíz idején nap mint nap megfürdött a Dunában, különféle gyógyfüvekből készült teákat ivott.
A legegyszerűbb Kneipp-lábfürdő két egymás mellé telepített kerámia lábmosó-áztató tál, két különböző hőmérsékletű vízzel feltöltve. A keverő csaptelepen keresztül az ember a saját ízlésének és tűrőképességének megfelelő hőmérsékletű meleg, majd hideg vízzel tölti fel a tálakat, aztán kis idő után a szerepeket megcseréli. A terápia másik alapeleme a Kneipp-taposómedence, ez 10-15 fokos hideg vízzel van feltöltve. A lábakat minden lépésnél kiemelve a hideg víz és a meleg levegő adja meg a váltófürdő jelleget. Otthon is adhat igazi Kneipp-élményt a sós kádfürdő: ehhez egy kiló sót kell önteni olyan meleg vízbe, amilyet csak elbír az ember. Elég húsz-huszonöt percre belemerülni, relaxálni. A végén jöhet a gyors hideg zuhany, majd melegen beburkolózva egy félórás pihenés. Hat héten keresztül háromnaponta ajánlott ez a kezelés.
A házi fitoterápia sem elérhetetlen, gyógynövényes teákkal, illóolajokkal, fürdőkkel, kenőcsökkel. A mozgás alapkövetelmény, de legalábbis a séta, ahogyan a megfelelő étrend is. Kneipp azt vallotta, a betegségek zsírszegény, sok nyers gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrenddel megelőzhetők. De nem tiltott semmit, csak a mértékletességre helyezte a hangsúlyt. Ha pedig mindez megvan, akkor már szinte magától alakul a Kneipp-féle rendszer utolsó fontos eleme, a kiegyensúlyozott, rendszerességen alapuló életmód és a világgal való harmónia.
Kúra gyógyfürdőkben és szállodákban isNéhány honi fürdőben is használatosak a Kneipp-kúra egyes részei, de a Balfi gyógyfürdőben 2004 óta rendelkezésre áll egy komplett Kneipp-féle vízgyógyászati részleg is. A leöntések során a hideg, meleg vagy változó vízsugár a hátra, a mellkasra vagy valamelyik végtagra irányul. A kezelés frissítő, regeneráló hatású. A taposómedence használata visszérbetegségben szenvedőknek ajánlott, javítja a lúdtalpat, a fáradt lábat. A váltófürdőben négy vízzel teli rekesz van a négy végtag számára, a váltakozóan hideg és meleg víz a vérkeringés javítására igencsak alkalmas. Lillafüreden annak is elérhetők a Kneipp-kúra elemei, aki az István Cseppkőbarlangban gyógyul, ugyan nem önálló barlangterápia, hanem egy komplex légzés-rehabilitációs program részeként. Több szálloda is hirdeti szolgáltatásai között ezt az eljárást, Budapesten, Balatonfüreden, Cegléden, Siófokon, Debrecenben, de érdemes előre érdeklődni mindenkinek, aki valamelyik wellness hotelbe készül. |