Valószínűleg mindannyian elgondolkodtunk már ezen a gyakran vitatott kérdésen. Annak ellenére, hogy ezek a jelenségek mennyire hasonlóak, alaposan megnézve vannak sajátosságaik, amelyek különválasztják a két problémát.
A korpásodás okai és tünetei
A korpásodás valójában egy krónikus állapot, amelyet gyakran a szeborreás bőrgyulladás enyhe formájának tekintenek. Nyilvánvaló formájában a korpásodás észrevehető fehér pehelyként jelenik meg.
Okozhatják:
túlműködő faggyúmirigyek, gombásodás, stressz, nem megfelelő hajápolási termékek használata, melyek irritációt okoznak.
A korpásodás oka nem teljesen tisztázott, de gyakran társul felesleges olajtermeléssel és a gomba, különösen a Malassezia sp növekedésével a fejbőrön.
Vannak bizonyos okok, amelyek csökkentik a fejbőr immunállapotát, például alacsony D3-vitamin vagy ferritin (fehérjemolekula, mely a májban termelődik), genetikai előzmények, gyulladásos étrend, súlyosbító haj- és fejbőrtermékek vagy allergia.
Minél több olaj van a fejbőrödön, annál több gomba képződik; és minél több gomba keletkezik, annál inkább megmarad a fejbőrön az olaj, ez pedig túlérzékenységet válthat ki, ami viszketéshez, további hámláshoz és egyes esetekben bőrpírhoz vezethet. Ha ez megtörténik, az a seborrheás dermatitis enyhe formája lehet. A gyulladásos állapot nagyon gyakori, de nem túl nehéz kezelni. Bár a korpásodás oka a fent említett gombanövekedés, a stressz szintén árthat a fejbőr egészségének. Ez a stressz lehet pszichológiai (például párkapcsolati problémák), vagy fizikai stressz, például megfázás, valamilyen betegség elleni küzdelem, esetleg egy műtét.
Tünetek: Viszkető fejbőr és/vagy szemöldök, feltűnő fehér pelyhek a hajban, bőrpír.
A korpásodás leggyakoribb jelei a ruhánkon megjelenő kisebb-nagyobb méretű korpaszerű elhalt bőrsejtek.
A száraz fejbőr okai és tünetei
Jó tudni, mit is jelent a száraz fejbőr. Így mérlegelheted a tüneteidet, és pontosan meghatározhatod, hogy melyik fejbőrproblémával küzdesz, mielőtt továbblépsz a kezelési lehetőségek irányába.
Okozhatja:
a nedvesség előállítására vagy megtartására való képtelenség, gyakori hajmosás, nem megfelelő hajápolási termékek használata, melyek irritációt okoznak, leégés, túl száraz éghajlat.
Ami a nedvességet illeti, fontos megérteni, hogy ha túl gyakran mosol hajat, akkor a fejbőr hidratáltsága csökken. Fontos, hogy jó minőségű hajápolási termékeket használj. Az éghajlat (szezonálisan és egész évben; magas hőmérséklet vagy hideg, és alacsony páratartalom) és a túlzott napsugárzás a fejbőr kiszáradásához vezethet, nem is beszélve arról, ha genetikailag hajlamos vagy a száraz bőrre.
Tünetek: Viszkető fejbőr, száraz haj, kicsi, alig látható „pelyhek”.
Megelőzés és kezelés
Hetente legalább kétszer használj egy kifejezetten korpásodáshoz vagy seborrheás dermatitishez kifejlesztett sampont. Ezek a samponok szalicilsavat, ketokonazolt, cink-piritiont vagy szelénszulfidot tartalmaznak, mely összetevők csökkentik az olaj és a gomba, valamint a korpa mennyiségét.
Az omega-3 segíti az olajtermelés szabályozását, ami viszont csökkentheti a gombák növekedését és a hámlás mértékét.
A korpásodás megelőzésének egyik legjobb módja a D3-vitaminkiegészítők szedése. A D-vitamin segíthet lassítani a bőrsejtek gyors növekedésének ütemét.
A teafaolaj gyulladáscsökkentő és antimikrobiális, így kiváló lehetőséget ad a fejbőr egyensúlyának helyreállítására. Szerencsére manapság sok hajkezelés, sampon, balzsam és hajpakolás tartalmazza.
Meditálj! A magas stressz fokozza a korpásodást. Minél nyugodtabb vagy, annál kevésbé fogsz korpásodni.
Párásíts! Ha nagyon száraz mind a földrajzi környezet, ahol élsz, mind az otthonod, akkor segíthet egy párásító. Ezzel kapcsolatban tájékozódj.
Ha mindent kipróbáltál, és ennek ellenére a tüneteid nem javulnak, akkor a legjobb, ha felkeresel egy bőrgyógyászt, hogy közösen oldjátok meg a problémát.
Fésűs Veronika főszerkesztő írása