A korpásodást, vagyis a hajas fejbőr fokozott hámlását a legtöbb esetben egy bőrgomba okozza, mely minden ember fejbőrén megtalálható. A panaszok akkor kezdődnek, amikor ez a gomba elszaporodik: egyes becslések szerint minden második embernek okoz problémát a korpás fejbőr. Ez az esetenként másoknak és szembetűnő jelenség nemcsak kellemetlen érzés, hanem komoly önértékelési problémákat is okozhat. Nem súlyos betegség, mégis mindenképpen foglalkozni kell vele: kezelésére speciális készítmények kaphatók, és az életmód változtatása is sikerhez vezethet.
A korpásodás kialakulásában szerepe van genetikai adottságoknak is, amelyek meghatározzák bőrtípusunkat – ez adottság, amely ellen legfeljebb lázadozni lehet, de tenni, sajnos nem sokat.
A korpásodást, vagyis a hajas fejbőr fokozott hámlását a legtöbb esetben egy bőrgomba okozza, amely minden ember fejbőrén megtalálható. A panaszok akkor kezdődnek, amikor ez a gomba elszaporodik: egyes becslések szerint minden második embernek okoz problémát a korpás fejbőr. Ez az esetenként másoknak is szembetűnő jelenség nemcsak kellemetlen érzés, hanem komoly önértékelési problémákat is okozhat. Nem súlyos betegség, mégis mindenképpen foglalkozni kell vele: kezelésére speciális készítmények kaphatók, és az életmód változtatása is sikerhez vezethet.
tehető: az immunrendszer meggyengülése, a dohányzás, az alkohol- és cukorfogyasztás, a stresszes, túlhajszolt életmód egyaránt kedveznek neki, akárcsak a rendszertelen, kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a túlzott mértékű állatifehérje-bevitel. Előfordulhat, hogy életmódváltással vagy egyszerűen csak egy kis odafigyeléssel csökkenthetők a korpás panaszok, és még az általános közérzet is javul.
Száraz vagy zsíros?
A szakemberek megkülönböztetik a száraz és a zsíros korpát. A száraz korpa kellemetlen viszketéssel jár, veszélye, hogy a fejbőr kisebesedik. Nagyon fontos, hogy vakarni nem szabad, ilyenkor ugyanis könnyen alakul ki gyulladás, és persze a hámleválás is intenzívebb, magyarán erőteljesebben hullik a hajból a korpa. Jó hatással lehet rá a napfény, viszont az erős, meleg hajszárítást érdemes elkerülni, ez utóbbi csak hozzájárul a fejbőr kiszáradásához. Zsíros korpáról akkor van szó, amikor a felszaporodott korparéteg a zsírral öszszetömörödve
elzárja a fejbőrt a levegőtől. Ez esetben nagyon fontos a korparéteg eltávolítása és a haj zsírosodásának megszüntetése, ellenkező esetben ugyanis nemcsak a viszketés fokozódik, hanem gyulladás, majd a hajhagymák megbetegedése következtében hajhullás is kialakulhat.
Hogyan kezelhető?
A rossz hír az, hogy a korpásodás ritkán gyógyul meg teljesen, viszont szerencsére jól kezelhető. Abban az esetben, ha a korparéteg bevonja a fejbőrt, a hatóanyagok nem tudnak eljutni a megfelelő helyre: ilyenkor először el kell távolítani a felgyülemlett hámréteget speciális hámlasztó fejpakolásokkal. A kén remek kezelője a korpás fejbőrnek, ugyanis befolyásolja a hámsejtek működését, és gombaellenes hatása is van. Érdemes tehát kéntartalmú készítményt választani a korpás fejbőr ápolásához. Léteznek cink-piritiont, valamint kifejezetten gombaellenes szert tartalmazó samponok is – valamennyire igaz, hogy a hosszú távú alkalmazás vezethet csak eredményre. Annak ellenére, hogy a drogériák polcain zavarba ejtően nagy a választék a különféle, korpa elleni készítményekből, célszerű bőrgyógyászt felkeresni, ő ugyanis pontosan meg tudja határozni a probléma okát, így egyénre szabottan alakítja ki a kezelést.
GYÓGYNÖVÉNYES TIPPEK, TRÜKKÖK
|