A mértéktelen napozással járó negatív következményeket rendszerint meg sem halljuk. Pedig életbe vágó, hogy gondoljunk rájuk, ugyanis a fiatalkorban elszenvedett rendszeres napégés következményeként az 50 éven felülieknél bizonyítottan halmozottan jelentkeznek a különböző bőrbetegségek, a bőrrák, illetve annak legveszélyesebb formája, a melanóma.
Utóbbi halált is okozhat. Érdemes tehát az egészség megőrzése érdekében megfogadni a szakemberek tanácsait. Dr. Vágó Áron bőrgyógyász és Kecskeméti Viktória kozmetikus egybehangzóan állítja, hogy a bőr egészségének megőrzése alapvetően nem pénz kérdése. Ám ha már nem vettük figyelembe a megelőzésről szóló intelmeket, nézzük, mit tehetünk a leégett bőrrel!
Szépség helyett szépséghiba
A túlzott napozás rövid távú következménye a napégés, a napszúrás, valamint a barnás hiperpigmentáció (pigmenttöbbletből eredő folt), amely maradandó szépséghibát okoz. Akiknél életük során többször ismétlődik a fénykárosodás, tehát minden évben leég a bőrük, azoknál 50 év felett halmozottan jelentkezhetnek a súlyosabb következmények: a bőrrák, a melanóma. A divatosnak tartott barna bőr tehát megbosszulja magát.
A napfénynek persze pozitív hatásai is vannak: elősegíti a D-vitamin-szintézist, üde színt kölcsönöz a bőrnek, javítja a kedélyállapotot, és lélektani hatása is közismert. Ám ha nem akarunk bőrrákot kapni, nem kockáztathatunk, óvatosan napozzunk! A barna bőrszínt rövid napozással is el lehet érni.
VitalTipp! A leégett bőrfelületet lehetőleg kíméljük a szőrtelenítéstől. A különböző epiláló eljárásoknál ugyanis sérül a hámréteg. Ilyenkor érdemes néhány napot várni, hogy a sérült bőr alatt az új megerősödjön. Szőrtelenítés után a szőrtüszők helye a „ránapozás” hatására elszíneződhet, ezért balzsammal, esetleg otthon készített kamillás főzettel borogassuk a bőrt. |
Jég helyett teával
Különböző módszereket használhatunk a leégett bőr hűtésére, a hideg vizes borogatástól a modernebb gélekig, jégzselékig. Hasznos, ha ezt követően lágy, vizes hidratáló krémet vagy gyógyszertárakban kapható, speciális, napégés utáni krémet, sprayt kenünk, fújunk a megégett felületre, javasolja dr. Vágó Áron. Hólyagos napégés esetén sterilizált (felhevített) tűvel szúrjuk ki a hólyagokat, hogy az alatta lévő folyadék kifolyjon, és a hólyag leválhasson. Súlyos égési sérülés esetén mindenképpen menjünk el bőrgyógyászhoz!
Kecskeméti Viktória kozmetikus néhány természetes gyógymódot is javasol a leégett bőr kezelésére. Mindenekelőtt arra hívta föl a figyelmet, hogy a napégett bőrt nem tanácsos egyszerű jéggel hűteni, mert az egyébként is égett felületet leforrázzuk a jéggel, nagyobb kárt okozva ezzel az amúgy is érzékeny bőrön. Ehelyett csersavas vagy fekete teás borogatás javasolt.
A bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő hatást bodza-, zsálya-, rozmaring- vagy kamillavirágos főzettel is elérhetjük. Napégés után – szárító hatásuk miatt – a tonik és a szappan használata sem tanácsos. Arctisztításhoz használjunk citrusféléket, például grapefruitot. Lehetőleg kerüljük a zsíros krémeket, mert gátolják a hőleadást. A megpirult testre használhatunk gyógynövény (pl.: kamilla, jojoba, aloe vera) tartalmú testápolókat. Nemcsak kellemesek, de bőrnyugtató hatásuk miatt is ajánlottak. Ha a szemhéjunk is leégett, tegyünk rá reszelt krumplit, amely pótolja az elveszített vizet.