A nagyvárosi levegő minőségének folyamatos romlása, a folyamatosan klimatizált munkahely egyre inkább megfosztja tüdőnket a friss, tiszta levegőtől. A sóbarlangok – mesterséges körülmények között a sókabinok – ezáltal nem csak mint légúti betegségek kezelésére használhatóak, hanem igen hasznosak légútjaink tisztításához, immunrendszerünk karbantartásához is.
A barlangok mikroklímája
Környezetünkben már alig találni olyan helyet, ahova a káros szennyezőanyagok, az allergének, fertőző mikroorganizmusok el ne jutnának. Ezért nagy jelentőségűek a barlangok, mert levegőjük tisztasága, és kedvező paraméterei terápiás célokra alkalmassá teszik őket.
A legfontosabb hatótényezők:
- a levegő hőmérséklete a barlangban állandó, átlagosan 10 °C .
- a relatív páratartalom 80-100 % körül van, ez jó hatású az asztmás betegségeknél,
- a levegőben a kalcium koncentrációja igen magas, a csepegő Ca-tartalmú vizekből mikron méretű diszpergált részecskék jutnak a levegőbe, ezek belélegzése ozmotikus hatása révén segít a besűrűsödött bronchusváladék oldásában.
- a CO2 tartalom 0,1% körüli, a szabadban mért értéknél 10-15-ször magasabb. Ez serkentő hatású a légzőközpontra.
- a levegőszennyezést okozó gázok (kén-dioxid, nitrogén-dioxid, szén-monoxid, ) és por hiánya és egyéb allergének pl. pollenek sem jutnak be a barlangi levegőbe,
- a barlangokban a fertőző mikroorganizmusok életképtelenek,
- a negatív ionkoncentráció magas, légúti megbetegedéseknél ez kedvezőbb.
- a légköri frontok hatása nem érvényesül.
Hazánkban a legismertebb speleoterápiai centrumok az Abaligeti-barlang, a Béke-barlang, az István-barlang, a tapolcai Kórház-barlang és a Szemlőhegyi-barlang. Gyógyító hatásuk egyértelmű az asztmás és hörghurutos betegekre.
Kutatások folynak az egyes barlangok terápiás értékének meghatározására is. Néhány barlang egyáltalán nem rendelkezik gyógyító hatással, másokban számottevő a betegek javulása. Mai ismereteink szerint az aránylag szűk bejárattal rendelkező, viszonylag intakt karsztbarlangok jöhetnek számításba, melyeknek mikroklímáját külső környezeti hatások nem befolyásolják jelentősen.
A Budai-hegység karsztbarlangjai is rendelkeznek ilyen tulajdonságokkal, a Szemlőhegyi-barlangban több éve tartanak eredményes pihenőkúrákat. A környéken 4 olyan barlang van, melyek többé-kevésbé a fenti szempontoknak megfelelnek. A Szemlőhegyi- és a Pálvölgyi-barlang kiépített, turisztikai célra (is) hasznosított barlangok.
Mesterséges sóbarlangok
Sajnos a természetes sóbarlangokhoz való hozzáférés alacsony számuk miatt igen korlátozott. Ezt a lehetőséget szűkíti tovább az a tény, hogy nagyobb számú látogató jelentős változást tud okozni a barlagok mikroklímájában, akár a gyógyító hatás teljes megszűnéséhez is vezethet. A gyógyulás elérése, minden beteg számára való hozzáférés biztosítása érdekében fejlesztették ki a mesterséges sóbarlangokat, sókabinok, sószobák.
Nyitott sóbarlangok: a tengerpartok
A természet legnagyobb “sóbarlang”-ja a tengerpart. A sós tenger biztosította folyamatos sós levegő utánpótlás, magas páratartalom kifejezetten javíthatja a betegek közérzetét.