Egy kimutatás szerint, Magyarországon messze a legmagasabb a combot és a lábszárat érintő nagy műtétek száma, amely alulmúlja a Közép-európai eredményeket is – derült ki a világ legjelentősebb érsebészeti folyóiratának, az European Journal of Vascular and Endovascular Surgery 2018 elemzéséből. Elképesztő szám ez, mint ahogy elképesztően nagy a piaca manapság a protéziseknek, művégtagoknak is, így csak a lehetőségeink – pénztárcánk – szabhatnak határt éppen annak, hogy milyen technológiájú, fejlettségű művégtagot engedhetünk meg magunknak. Egyes típusoknak már olyannyira finomra hangolt a mozgása, olyan nagyon jól idomulnak az emberi testhez, és olyan speciális, rugalmas anyagból készülnek, hogy azoknak megléte már a rendszeres sportolást sem zárja ki. Sőt, egyesek arról számolnak be, hogy az amputáció ellenére nemcsak folytatni/elkezdeni tudták az aktív életet, de jobban is tudnak teljesíteni különböző sportokban. Kevésbé éreznek fájdalmat, nőtt a kitartásuk, míg művégtagjuk pedig hihetetlen eredményekhez segíti őket.
Egy megfelelő protézissel semmi sem lehetetlen
Napjainkban már az sem lehetetlen, hogy művégtaggal fussunk, kerékpározzunk, ússzunk, vagy éppen hegyet másszunk. Amellett, hogy óriási trauma, mikor valaki elveszíti az egyik végtagját, a páciensnek megváltozott életkörülményeivel is szembe kell néznie. Számot kell vetnie azzal, hogy miről kell lemondania a jövőben, olyan dolgokról, amik régebb a mindennapi élet természetes részét képezték, és amik örömet okoztak neki. Például, aki heti több alkalommal is eljárt futni vagy, aki rendszeresen játszott valamilyen labdajátékot (pl. kosarazott), az egy baleset vagy betegség következtében elvégzett amputáció után el sem tudja képzelni, hogy újra ezeket csinálja, és hogy teljes életet tud majd élni. Pedig a technológiai fejlődésnek hála és a szakemberek törekvéseinek köszönhetően egyre több és jobb protézisek léteznek aktív életet élők számára is, aki a sportolásról sem akarnak lemondani.
Talán az egyik – botrányos magánélete miatt is – legismertebb paraolimpikon, a dél-afrikai Oscar Pistorius rövidtávfutó, akinek vele született rendellenesség miatt amputálták mindkét lábszárát, ám, aki elképesztő eredményeket produkált világszinten és csak úgy zsebelte be az aranyérmeket hosszú éveken át. A sportoló egyébként sokáig tartó küzdelmet folytatott, hogy az ép versenyzőkkel együtt indulhasson az pekingi ötkarikás játékokon. Mint ismeretes, végül kérelmét elutasították, mert úgy találták, hogy lábprotézis viselése miatt előnyben lenne a többiekkel szemben.
De, hogy kicsit visszakanyarodjunk a magyarokhoz, Erőss Zsolt neve nemcsak amiatt él máig a köztudatban, mert egyike volt a legjobb hegymászóknak, hanem azért is, mert végtag amputációja után sem hagyta abba a mászást. Sőt, emiatt döntött a komoly beavatkozás mellett, hogy a későbbiekben folytatni tudja a meredek sziklafalak mászását. Bár jobb lábát a Tátrában elszenvedett balesete után térd alatt amputálták, ő mégsem adta fel és folytatta ezt a tevékenységet.