Ha időt, pénzt, energiát nem kímélve fáradozol, és mégsem szép a pázsit a kertedben, adunk pár tippet, mit ültess helyette.
Tavasz óta egyfolytában locsolsz, füvet nyírsz, gyeptrágyázol, gyomirtózol, gyepszellőztetsz, mégis döglődik a pázsit a kertedben? Akkor ideje elgondolkodni valami alternatíván.
A gyep fenntartása sokak számára ésszerűtlen: egyrészt sokba kerül a fenntartása, másrészt a telkük talaj- és fényviszonyai nem is kedveznek ehhez. Arról nem is beszélve, hogy a leggyakrabban használt gyomirtószerek közül sok nagyon veszélyes mind az ember, mind a házikedvencek egészségére: lehet köztük rákkeltő, magzati fejlődési rendellenességet okozó, vese- és májkárosító, esetleg idegméreg hatóanyag. A vegyszerek továbbá tönkretehetik az ivóvízbázisul szolgáló talajvizet, megmérgezik a vízi élővilágot, de a méhek és madarak tömeges pusztulásáért is felelőssé tehetők.
Most komolyan: megér ekkora kockázatot és pénzkidobást az a fránya gyep?!
A nyár vége ideális ahhoz, hogy megtervezd és megvalósítsd a kert átalakítását. Először írd össze, milyen problémákkal küzdesz: csak rövid ideig süti a nap, ezért folyton mohásodik a terület, túl szikes a talaj, a tűző nap miatt kiég minden stb. Utána írd hozzá, hogy mit szeretnél csinálni a kertben: pihenni, gyerekkel játszani, reggelizni, olvasni, grillezni, kutyát futtatni, virágot és zöldséget termeszteni stb.
Nincs gondozásmentes kert, de a fenntartását igenis érezheted szórakozásnak, nem pedig nyűgnek. Ennek az a titka, hogy szeress a kertben lenni. Tehát ha fentieket összeírtad, kezdődhet a tervezés: egy nagy papírra rajzold fel a kert alaprajzát, tüntesd fel a nap járását, a beeső fény mennyiségét, illetve az észlelt talajtípusokat (vizes, meszes, homokos stb.). Utána rajzold be azokat a meglévő elemeket, amelyeket szeretnél megtartani: a meggyfa, a terasz, a kis sufni.
Most rajzold be azt, amire vágysz: hova kerüljön a gyerek trambulinja, hol szeretnél olvasgatni, reggelizni, salátát termeszteni. Ehhez milyen és mennyi építőanyagra van szükséged? Járdalapok, öreg téglák, deszkák, homok, virágföld? És milyen növények kellenek az új környezet kialakításához? A szomszédok belátását gátoló bambusz a kerítés mellé, dekoratív rózsák a kert napos részén kialakítandó virágágyásba, árnyékkedvelő talajtakaró örökzöld madárbirs vagy meténg a trambulin alá, a magas talajvizes területre pedig hortenzia, fűzfa, bodza és homoktövis? És maradjon-e pár négyzetméter füves terület ott, ahol eddig szép volt?
Kezdd el a tervezést még ma, hogy ősz végére elkészülj az átalakítással. Nem lesz kis munka, de hidd el, jövő ilyenkor megköszönöd magadnak: végre pihenni fogsz a kertedben, nem pedig robotolni.
https://vitalmagazin.hu/igenytelen-szobanovenyek-amelyek-a-keves-gondoskodast-is-meghalaljak/