Nagyon sok életmódváltással, fitnesszel vagy táplálkozással kapcsolatos állítás és elmélet létezik, melyekkel gyakran összefutunk a hétköznapi beszélgetésekben vagy akár a médiában. Ebben a témában rengeteg mítosz és „jó tanács” ismert, te is biztosan hallottad már ezeket legalább egyszer életedben, különösen akkor ha te is szeretnél odafigyelni a helyes táplálkozásra és a rendszeres mozgásra. Ezt az életmód változtatást megélni és kitartani mellette amúgy sem könnyű, de a tévhitek által kialakult káoszban még nehezebb betartani az egészséges életmód szabályait. Itt az ideje hogy, leszámoljunk egyesével ezekkel a tévhitekkel, és lássuk mi is a valóság!
1.TÉVHIT: Én csak kardiózok, nem súlyzózok mert nem szeretnék túl izmos lenni!
Gyakran hallom ezt a mondatot fogyni és formásodni vágyó hölgyektől, miközben a csoportos órákon 1 kg-os „gumicsontokkal” dolgoznak, a 10 kg-os tárcsákon pedig szörnyülködnek, hogy az milyen durván nehéz, és hogy ők ezzel soha nem fognak dolgozni, hiszen nem szeretnének férfiasan izmosak lenni.
VALÓSÁG: A „túlizmosodástól” való félelem természetesen teljesen alaptalan a nők esetében, hiszen hacsak nincs extrém magasan a tesztoszteron szinted, – ami nem valószínű – vagy nem szedsz anabolikus szteroidokat, gyakorlatilag lehetetlen, hogy férfias izomtömeget építs. Vagyis a női szervezetben az izomtömeg növekedésért felelős legfontosabb hormon (a tesztoszteron) nem képződik olyan mennyiségben, ami lehetővé tenné az izmok látványos növekedését. A súlyzós edzések jutalma hölgyeknél a szépen definiált, feszes és cellulit mentes izomzat lesz. Sajnos még mindig sokan keverik a fitnesztermi edzéseket a profi testépítők által elvégzett edzésmunkával. A profi testépítőkhöz hasonló méretű izmok eléréséhez elképesztően sok munka, lemondás és sok esetben anabolikus szteroidok használata is szükséges.
2.TÉVHIT: Vastag ruhában vagy folpackkal körbetekerve jobban fogynak a hasról a zsírpárnák!
Lehet találkoztál már olyan emberrel az edzőteremben aki vastagon beöltözve, vagy akár folpackkal körbetekert hassal kardiózott vagy izzadt melletted a csoportos órán. Ez az elmélet a vastag ruha vagy fólia által okozott nagyobb mértékű izzadást a nagyobb zsírégetéssel magyarázza. De a nagyobb izzadással tényleg intenzívebb a testzsír csökkentése?
VALÓSÁG: Az edzés hatására a testhőmérséklet megnő, melyet a szervezet a testfelszínről elpárolgó izzadsággal igyekszik hűteni. Ha ez a párolgás, és így a test hűtése nem tud megvalósulni a korábban említett „burkolatok” miatt, felborul a szervezet víz- és elektrolit háztartása, illetve a hő-háztartása is. Az eredmény egy dehidratált szervezet lesz, amely rosszullét, fáradtság, romló edzésteljesítmény, és sérülés veszély formájában válik érzékelhetővé. Valójában a szervezetből nagyobb mennyiségű víz távozik, de a zsírpárnák makacsul maradnak!
3.TÉVHIT: Edzéssel a felesleges zsírt átalakítom izommá, és ha abbahagyom visszaalakul zsírrá!
Gyakran hallható ez a furcsa kijelentés kezdőktől, zsírosabb fizikumú emberek esetében, hogy a már meglévő zsírréteget majd átdolgozzák izommá, így szálkásak is lesznek és a súlyuk is változatlan marad. Tehát azt feltételezzük, hogy a zsírszövet edzés hatására izomszövetté alakul, majd az edzés hiányában átalakul zsírszövetté. Ugyanígy lesz a fából vaskarika, kutyából szalonna, és szalmából egér…
VALÓSÁG: A zsírszövet és az izomszövet két teljesen más felépítésű, funkciójú szövet. Míg a zsírszövet energiát raktároz és mechanikai védelmet lát el, az izomszövet a test és a zsigerek mozgását biztosítják. Az izomszövet nem raktározza az energiát, sokkal inkább nagyfelhasználóként üzemel, mivel az izmok fenntartásához igen sok energiát használunk fel. A zsírszövet pedig csak passzívan raktároz. Tehát nemcsak a funkciójuk nem összeegyeztethető, de átjárás sincs az emberi test szövetei között. Csontszövetből nem lesz idegszövet, zsírból pedig nem lesz izom.
4.TÉVHIT: Ha sokat edzek bármit ehetek
Sokan azt gondolják, hogy mivel rendszeresen és sokat járnak edzeni az étkezésre már nem is kell különösebb hangsúlyt fektetni. Valójában az egészséges és tiszta étkezés ugyanannyira fontos, mint a testedzés. Ha valódi eredményt szeretnél, egyiket sem veheted félvállról.
VALÓSÁG: Ahhoz, hogy zsírt veszítsünk, a szervezetünknek kalóriadeficitbe kell kerülnie. Vagyis több energiát kell felhasználnia, mint amennyit bevittünk! De nem mindegy természetesen az sem, hogy ezt a meghatározott (egyénenként akár pontosan ki is számolható) kalóriamennyiséget miből és mikor visszük be. Az edzés tápanyagot kíván, megfelelő mikro- és makronutriens arányt. Kell megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje és szénhidrát, zsír, vitaminok, ásványianyagok. Ha eszel, de nem táplálkozol (fontos különbség!) akkor a szervezeted éhezteted. Sportolásnál még kritikusabb pont, hogy mit viszel be a szervezetedbe. Ha üres kalóriákat, és nem építő tápanyagokat viszel be, ne várd, hogy esztétikus formád legyen jutalmul. Ilyen az agyonéheztetett, “skinny fat” jelenség, aki nem érti, hogy rendszeresen fut, miért nem fogy, pedig még az ebédet is kihagyja.
Ha komolyan és tartósan szeretnél változtatni, akkor tudatosan, kritikai gondolkodással tartsd magad távol az ésszerűtlen és hangzatos eredményekkel kecsegtető módszerektől.
Horváth Tünde fitnesz edző, MeTime stúdió tulajdonosának írása