Egyesek hisznek benne, mások elutasítják a létezésének puszta tényét is. Egy dolog viszont igaz, titkon legbelül mindenkit izgat a hatodik érzék témája. Valaki hallgat rá, míg mások nem hallják meg a belülről érkező „hangokat”.
Régóta köztudott tény, hogy az emberi fajnak öt alapérzéke van: a látás, hallás, szaglás, tapintás és ízlelés. A kutatások ma már egy újabb érzékről beszélnek, a hatodikról, mely spirituális érzékként definiálható. Létezéséről csak nemrég születtek elméletek, viszont az elképzelések szerint már régóta ennek a képességnek a birtokában vagyunk, a korábbi korok emberei napi szinten használták is, ma viszont a technológia és a kommunikációs eszközök fejlődésével ez a tudásunk elhalványult. Nemcsak mi emberek, hanem az állatok is rendelkeznek megérzésekkel, gondoljunk például a kutyákra és a macskákra, akik előre megérzik a katasztrófák közeledtét.
Hogyan ismerhetjük fel?
A hatodik érzék megfigyeléséhez kellő önismeretre és belső figyelemre van szükségünk. Pár napon keresztül monitorozhatjuk gondolatainkat. Készítsünk jegyzetet arról, hogy milyen megérzéseink voltak, majd vessük össze a valósággal, írjuk fel, hogy mi történt velünk az elmúlt időszakban. Ezzel az összehasonlítással könnyen nyomon tudjuk követni hatodik érzékünket. Agyunkat rengeteg információ éri: képeket látunk, hangokat hallunk, jeleket érzékelünk. Agyunk ezt a rengeteg ingert csak szelektálva tudja befogadni, képtelenség lenne minden egyes dologra emlékezni. A másodperc tört része alatt villannak fel, de mivel nem elég jelentősek, ezért tudatunkba már nem is hagynak nyomot. Ha hatodik érzékről beszélünk, akkor jobb agyféltekei aktivitás mutatkozik meg. Létezik egy olyan neuroncsoportosulás – a látó- vagy hallóközponthoz hasonló – mely fokozottabban működik akkor, ha előjönnek a megérzések. Az itt lévő neuronok úgy vannak elrendezve, hogy a lehető legrövidebb úton tudjanak kapcsolódni és kommunikálni egymással. Nemi különbség is mutatkozik egy-egy ingerre adott reakció kapcsán: a nők esetében egy képi hatásra mondjuk 12-15 agyi terület aktiválódik, addig a férfiak esetében ez csupán 5-6.
Hogyan működik?
Kevés információval rendelkezünk róla, hiszen megfoghatatlan terület. A korábban felsorolt öt alapvető érzéktől nagy mértékben különbözik abban, hogy ez a legösszetettebb érzékelés. Sok mindent magába foglal, úgy mint az auraészlelést, energia-közvetítést, telepátiát és mások gondolatának a meghallását is. Fizikailag érzékelhetetlen dologról van szó, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem létezik. Fő mozgatórugója a gondolat ereje.
A pszichológusok szerint a hatodik érzék nem más, mint a korábbi élmények felbukkanása a tudatalattiból egy olyan pillanatban, amikor ennek semmilyen logikus oka nincs.
Hogyan fejleszthetjük?
Nem vagyunk egyformák, így nem is mindenkinek adatik meg, hogy olyan képességekkel szülessen, mellyel előre tudja vetíteni gondolatait. Aggodalomra viszont semmi ok, mert a hatodik érzék képessége fejleszthető meditációval és spirituális gyakorlatokkal.
Minden, ami természetfeletti
A hatodik érzék mellett léteznek olyan más egyéb jelenségek, melyeket rendkívül nehéz megmagyarázni. Olyannyira hihetetlenek, mint a hatodik érzék. Íme pár darab közülük:
Déja vu
A déja vu egy francia kifejezés, azt jelenti, hogy „már látott”. Az érzés bizonyára sokunk számára ismerős. Megyünk az utcán, esetleg egy nyaraláson vagyunk, egyszer csak bevillan egy kép és azt gondoljuk, hogy ezt valahol már láttuk. Az érzés semmihez sem hasonlítható, úgy érezzük, hogy a szituációt már átéltünk korábban, pedig bizonyossággal állítható, hogy először történt meg. Bizonyos elképzelések szerint tudatalattink készít képet egyes momentumokról még a tudatos elménk előtt, mire viszont a pillanatkép eljut hozzánk, már múltbeli cselekvésként értelmezzük.
Telepátia
„Telepátia van köztünk”, szoktuk mondani akkor, ha valakivel hasonlóak a gondolataink és egy rugóra jár az agyunk. Telepátia során nem másról van szó, mint amikor a gondolatok és képek két elme között vándorolnak. A jelenséget olyannyira nehéz meghatározni, mint mondjuk a déja vut. Egyes elképzelések szerint fizikai valónktól távol áll a magyarázat, spirituális tanítások szerint lelki testünk, az asztráltestek kapcsolódnak össze és ilyen módon mindegyikünk kommunikációs kapcsolatban áll a másikkal.
Álmok
A kutatások szerint minden ember álmodik, csak sokan ébredéskor elfelejtik azokat. Részletekre sokszor nem emlékszünk, csupán azt tudjuk elmondani, hogy kellemes vagy kellemetlen volt az élmény. Álmaink vizsgálatára egy olyan műszert alkalmaznak, melyet a fejbőrre kell felhelyezni, azon keresztül méri az agy elektromos aktivitását és a szemmozgásokat. Az alvás során 5 szakaszt különíthetünk el, egy REM szakaszt és négy non REM-et. Megfigyelték, hogy az éjfél előtti álmok a mindennapok történéseivel foglalkoznak, a hajnali álmok pedig a problémákkal, a tudattalan konfliktusokkal. Az ezotéria és a spiritualitás szerelmesei szívesen foglalkoznak álomfejtéssel. Nem is gondolnánk, hogy milyen sok üzenetet hordoznak álmaink. Szembesítenek félelmeinkkel és aggódásainkkal, rámutatnak a lényegi dolgokra. Az álom nem más, mint a tudatalattink nyelve, hiszen képekben és szimbólumokban hívja fel a figyelmünket bizonyos dolgokra.