Igen, még ha számos óvintézkedést be is kell tartani ehhez. Jöjjön pár tipp és tanács, hogy a konyhát gluténmentessé alakítsuk, azaz otthonunkban is kivédjük a gluténszennyezettséget.
Amikor maga a gluténérzékenység biztonságosan diagnosztizálódik, megvan az első öröm, legalább ezt biztosan tudjuk. Aztán jönnek az első kérdések. Mit is lehet ennie egy gluténérzékenynek, hol lehet gluténmentes élelmiszereket vásárolni, honnan tudom, hogy biztosan gluténmentes?
Alapszabályok tárolásra, ételkészítésre
Amire nagyon kell fi gyelni, az például a gluténmentes étel tárolása. Ez külön szekrényben, a hűtőben külön polcon, és/vagy külön dobozban, felcímkézve (mi van benne és mikor tettük oda) történjen. Az étel elkészítésénél az lenne az igazi megoldás, ha az egész család gluténmentesen étkezne, de ez sokszor nem megvalósítható. Ezért pár alapszabályt ez esetben is be kell tartanunk a gluténszennyezettség kivédésére, például, hogy felcímkézett gluténmentes eszközökkel dolgozzunk. Mivel a fa munkaeszközöket, vágódeszkákat, főzőkanalakat és tollas, szőrös sütőecseteket nem lehet tökéletesen megtisztítani, ezért külön tárolt, felcímkézett gluténmentes eszközöket kell használnunk!
Elővigyázatosság sütés-főzés idejére
Az ételkészítésnél még a sütés-főzés előtt a munkafelületeket, a süteményszaggató formákat, a sütőfelületeket, a vágó-, evőeszközöket gondosan meg kell tisztítani, és ügyeljünk arra, hogy a konyharuhák is tiszták legyenek. Időben mindenképpen el kell különülnie a gluténmentes étel elkészítésének, ezeket inkább hamarabb készítsük, mint a glutént tartalmazó ételeket. Figyeljünk arra is, hogy a gluténtartalmú lisztekkel készült sütemények, tészták esetében a felszálló liszt bizony szennyezheti a már gluténmentesen elkészített ételt. Ezért az ételkészítés során külön edényt, külön főzőeszközöket szükséges használni (fakanál, főző-, tálalóedény, tárolóedények, fedők), és bő olajban való sütéshez használjunk külön olajsütőt vagy serpenyőt. A gluténmentes bő olajban sütés után, az olaj másik edényben felhasználható más, gluténtartalmú ételek kisütéséhez.
TOVÁBBI TIPPEK
• Az elkészített gluténmentes kenyeret szeleteljük fel és úgy tegyük fagyasztóba, így bármikor elővehetjük, és nem kell kapkodnunk, hogy hol a gluténmentes szeleteléshez a kés.
• A szendvicssütő és a gofrisütő recés felületei nagyon nehezen tisztíthatóak meg a gluténszennyezettségtől, ezért célszerűbb külön-külön gépet használni a gluténmentes sütéshez.
• Kenyérpirítóba már kapható mosható zacskó, így nem szükséges külön kenyérpirítót vásárolni.
• Figyeljünk arra, hogy sose nyúljunk gluténes kézzel, gluténes evő-, szedőeszközzel a gluténmentes ételhez, erre nagyon fegyelmezetten meg kell tanítani a családtagokat is.
• Ha a család úgynevezett „egy alapanyag rendszert” használ (egyfélét eszik szinte mindenből), akkor csak a kenyérféléknek, péksüteményeknek, tésztaféléknek, édes és sós süteményeknek kell gluténmentesen készülniük, ez már nagy könnyebbség lehet!