Interjú Ivanics Edittel
A sportok királya, a királyok sportja – sokan csak így emlegetitek a lovaspólót, amelynek idehaza ma már igen komoly hagyományai vannak. A versenyek rangos társasági események is egyben, ahol az sem mellékes, hogy a hölgyek milyen kalapot választanak.
A szép környezet és a sportos öltözék elengedhetetlen „kellékei” a lovaspólónak, miközben a versenyeken a hölgyek kalapversenye már régi hagyomány. A nemzetközi versenyek nézőközönsége a hazai társadalmi és gazdasági élet prominens szereplőiből tevődik össze – ismeretes, hogy az angol királyi ház férfi tagjai is pólóznak. „A póló varázslata talán az, hogy egyszerre adja az elegancia és a szabadság érzését. Remek csapatsportról van szó, amelyben állandóan benne van a kihívás és a fejlődés lehetősége” – kezdi a beszélgetést Ivanics Edit, a Magyar Póló Klub női tagozatának elnöke és csapatának tagja, a Diplomata Kupa szervezője.
Hogyan került kapcsolatba a sportággal? Mi fogta meg benne?
A lovak szeretete családi vonás, kislány korom óta lovagolok. Amikor egy baráti társasággal meghívást kaptunk a csodálatos Káli-medencébe ahol egy nemzetközi póló mérkőzés edzései folytak épp, az első percben beleszerettem ebbe a sportágba, és azóta ez a szerelem szenvedéllyé vált.
Magyarországon hányan lovaspólóznak ma, és hol lehet gyakorolni?
Budapesttől 40 km-re, Tabajdon található a legnagyobb Póló Klub, gyönyörű pályákkal. Lehetőséget biztosítunk a lovaspóló sport kipróbálására, és minden évben szervezünk egy különleges, ún. Sisi kupát is, ahol a nőknek több szerep jut.
Elsősorban ki érzi majd otthonosan magát ebben a sportban? Kinek lehet ajánlani?
A pólóban 4 fős csapatok küzdenek egymással, a góllövés komoly csapatmunkát igényel. A mérkőzések utáni assado-nak nevezet közös programon az összes csapat együtt szórakozik – ez a sport tehát kiválóan alkalmas a csoportszellem erősítésére. Annak ajánlhatjuk tehát, aki a sportolás mellett jó társaságra is vágyik. Az sem előfeltétel, hogy valaki tudjon lovagolni – a pólólovak híresen a legfegyelmezettebbek, így nagyon könnyen meg lehet tanulni rajtuk lovagolni.
Ön szerint mi az igazán szép és élvezetes a lovaspólóban?
A póló számomra nemcsak sport, hanem egy életforma, és valóban több közösség építő szerepe is van. Célom, hogy ezt a rajongást minél több ló-szerető ember megtapasztalhassa, és remélem, hogy aki ellátogat hozzánk, azonnal megérzi a fantasztikus atmoszférát.
A póló versenyek fashion show-ként is megállják a helyüket. Hogyan kapcsolódott össze a sport és divat?
A lovaspóló és a versenyek kiváló alkalmat jelentenek arra, hogy élvezzük a gyönyörű sport felszereléseket, a bársonyos bőr nyergek tökéletességét, vagy a bambuszból készült ütők szépségét. A póló az igényes, kifinomult emberek sportja. Sokan hallottak már Royal Ascot-ról – itt külön dress code van a nők, a férfiak, a külső látogatók és a gyerekek számára, külön kiemelve a kalapokat. Idehaza a májusi Diplomata Kupa is mára olyan társasági eseménnyé nőtte ki magát, amely előtt rengeteg munkája van a divattervezőknek. A ruha és a kalap összhangja nagyon fontos, és a fő szabály: a kevesebb több.
TÖRTÉNET: A magyar pólót az 1880-as években az Andrássy-ak, Batthyány-ak, Széchényiek és hasonlóan hírneves családok ifjai hozták létre, elsőként a kontinensen. A legnagyobb eredmény az 1936-os Berlini olimpia IV. helyezés és az 1939-es Hamburgi VB győzelem volt. A rendszerváltás után újjáéledt és a Tabajdi Magyar Polo Clubban megerősödött pólósportnak mára szép nemzetközi sikerei vannak, amelyhez még II. Albert monacói herceg is gratulált.