Színes, friss, roppanós magocskák, tele tápanyaggal. A csírák évezredek óta az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen összetevői, mégis csak egy rövid ideje kezdenek beférkőzni a köztudatba és a táplálkozásba. Pedig a csíráztatás igazán egyszerű és kifejezetten olcsó módja szervezetünk felturbózásának.
Aki csírát eszik, arra még most is kicsit furcsán néznek. Zöld salátákat enni már elfogadott dolog, de a pár napos csírákról még mindig sokaknak a legelés jut eszébe. A mai világban sosem lehetünk biztosak benne, milyen vegyszerekkel kezelték az ételt, ami a tányérunkra kerül, ám az otthon “született” csírák valóban duzzadnak az értékes anyagoktól, és ezeknek szinte 100 százalékos a felszívódásuk. Dúskálnak az ásványi anyagokban, vitaminokban, enzimekben és antioxidánsokban, elősegítik a tápanyagok felszívódását és a salakanyagok kiürülését a szervezetünkből. Rendszeres fogyasztásuk kedvezően hat a vérnyomásra és csökkenti egyes érrendszeri megbetegedések kockázatát.
Fél nap a tökéletességben
Persze vásárolhatunk kész csírákat is bioboltban vagy hipermarketben, de ha összehasonlítjuk a dobozon lévő árakat a megvásárolható magokéval, nyilvánvalóvá válik, hogy sokkal jobban megéri a házi verzió.
A legtöbb nyers, kezeletlen magot lehet csíráztatni, csak nem mindegyiket érdemes. A legnépszerűbbek a lucerna, búza, görögszéna, mandula, napraforgó, retek, borsó és lencse. Biztos, ami biztos próbáljunk biotermesztésű magokat beszerezni, ezek alig drágábbak, mint a hagyományos magok. Otthon már csak azért is jobb csíráztatni, mert a legtöbb mag nagyjából fél napig van abban az állapotban, amikor a legmagasabb a tápanyag tartalma, és az íze is kellemes. Sok mag ugyanis pár órával ezután már keserűvé válik, vagy nagymértékben megugrik a keményítő, illetve cukor tartalma. Ettől persze továbbra is egészséges marad, legfeljebb az élvezeti értéke csökken.
Csírák a szépség szolgálatában
Az alábbi csírákkal nem csak egészségünket tudjuk karban tartani, hanem szépségünkért is sokat tehetünk.
Lencse-, borsó-, babfélék csírája: A rengeteg vitamin – A, C, B-komplex – mellett a bőrre jótékony hatással bíró E-vitamint is tartalmazza.
Retekcsíra: Magas foszfortartalmú vegyületei elmulasztják a pattanásokat, tisztítják, szépítik a bőrt.
Brokkolicsíra: Fogyasztása nemcsak vértisztító és keringésjavító, de bőrtápláló hatással is bírhat.
ÍGY CSÍRÁZTASS!
Többféle csíráztatótál közül választhatunk, de a filléres házi megoldás épp úgy megteszi. A legegyszerűbb a gézlap vagy pamutvatta közti tálcás csíráztatás, ám a leginkább eredményes a befőttesüveges, gézzel fedett változat. Szükség lesz hozzá egy nagyobb, szélesszájú edényre (pl. befőttesüveg), valamilyen hálós anyagra, amivel lefedjük (gézlap, szúnyogháló, harisnya) és egy gumira, amivel a lyukacsos anyagot rögzíthetjük. Kell még egy tál is, amiben a megdöntött csírásüveget rögzíthetjük.
Válasszuk ki a csíráztatni való magot. Vásároljunk egész, semmilyen módon nem kezelt (hántolatlan, finomítatlan) magokat, lehetőleg bio termesztésűt.
Mossuk meg a magokat, majd tegyük őket a csíráztatóedénybe, azt fedjük le a hálóval, amit a gumival rögzítünk.
Töltsük fel az üveget – ha van rá lehetőség, tisztított vízzel – és áztassuk benne a magokat a táblázatban megadott ideig.
Szűrjük le a magokról a vizet, újra töltsük fel, és megint szűrjük le.
Állítsuk a csíráztatóeszközt az edénybe fejjel lefelé, hogy a felesleges víz kicsöpöghessen. Egyáltalán nem kell napra tenni a magokat, inkább jól szellőző, árnyékos helyre van szükségük, és éjszaka teljes sötétségre.
Csíráztassuk a magokat a megadott ideig, reggel és este öblítsük át őket.
Amikor elérik az ideális stádiumot, fogyasztás előtt 15 percre érdemes fényre tenni a magokat, az a legjobb, ha közvetlenül süti őket a nap.
Keverjük a termést salátába, tegyük szendvicsbe, kínáljuk húsok mellé.