Itthon elsősorban a „matracos” Pilates órák terjedtek el, ám a gépekkel végzett edzés során fokozottabban érvényesülnek a módszer előnyei. A gépek segítenek abban, hogy a gyakorlatokat helyesen és hatékonyan végezzük el.
A reformer nem más, mint egy gép. Tulajdonképpen egy eszköz a Pilatesben. Joseph Pilates fejlesztette ki kórházi ágyakból az 1. világháború idején, amikor internálótáborba került. Módszerével elkezdte tornáztatni a sérült, rokkant katonákat – rugók és kötelek segítségével mozgatta a fekvő betegeket, akik így hamarabb felépültek. Az azóta eltelt közel 100 év alatt az ágyakat és Pilates módszerét továbbfejlesztették, így a reformeren ma már rengeteg gyakorlat áll rendelkezésünkre, amelyekkel testünk rugalmasságát és erejét csiszolhatjuk.
Sérültnek és egészségesnek is
A rugókkal és a kötelekkel segítséget, támaszt illetve épp ellenkezőleg, ellenállást lehet képezni. A reformeres mozgás egyaránt jó rehabilitációban, amikor egy sérülésből szeretnénk felépülni, ám úgyszintén hasznos egészséges emberek számára is. Kiváló lehetőséget nyújt sportolók (professzionális versenyzők) számára, hogy túlfeszített, -hajtott izmaikat megnyújtsák, és minél intenzívebben tudják használni az erőközpontjukat (core izmokat), amely által jelentős mértékben csökken a sérülés valószínűsége.
Helyreáll a rend
A sérülések, helytelen testtartások, mozgásminták gyakran az izomzat kiegyensúlyozatlanságából erednek, például amikor túl erősek a hátizmok és gyengék a hasizmok, vagy erős a combfeszítőizom, miközben gyenge a combhajlító izom. A reformeren való rendszeres gyakorlással ezek az elváltozások remekül kezelhetőek, visszaállítják vagy legalábbis terelik a testet a szimmetria irányába, mivel a teljes izomzatot komplexen nyújtják. Reformerezés által a gerinc rugalmassága fokozódik, az ízületek mozgásterjedelme növekedik.
Térdelve, vagy akár állva is
A reformeren lehet hason, háton feküdni, ülni, térdelni, állni, az alátámasztási felület nagyságát változtatni, ezáltal fokozni vagy mérsékelni a kihívásokat testünk számára. Mivel a különböző testhelyzetekben másként hat ránk a gravitáció, változik a test súlypontja, így az izmok is másként fognak dolgozni. Például ugyanaz a mozdulat térdelve vagy hason fekve teljesen már érzetet okoz, és más lesz a hatása is.
Nem lehet rosszul csinálni
A nálunk is jól ismert matrac pilates órával ellentétben reformer órán kevésbé lehet rosszul mozogni. A reformer rákényszerít a helyes technikára, úgymond „keretek közé szorít”, amikor kénytelenek vagyunk erőközpontból mozogni. Sok kezdő pilates-ező úgy gondolkodik, hogy „jó lesz nekem a matrac, az a biztos, az könnyű”. Óriási tévedés! A matracos óra nehezebb, ott csak a saját izomzatunkra hagyatkozhatunk, miközben a mozgás technikáját vagy megértjük, vagy nem…. Ezzel szemben a reformer órán a rúgók, kötelek segítenek például a lábunkat az ég felé tartani. Ahogy fekszünk, ülünk a gépen, rá vagyunk kényszerítve, hogy technikai szempontból helyesen mozogjunk. Csak annyit tudunk csinálni, amennyit bírunk, vagy amennyit enged a test az adott állapotában – túlfeszíteni sem tudjuk így magunkat. Ha például valaki idős, nehezen mozog, vagy nehezen tud leülni a talajra, gondot okoz a nyújtott lábbal ülés matracon… Ha jelentős túlsúlya van, sérülésből lábadozik, merevek az ízületei, nehezére esik hanyatt feküdni, akkor biztos, hogy a reformer órával érdemes kezdeni, és majd később áttérni vagy kombinálni matrac órával.