Sajnos hajlamosak vagyunk a kedvenc kozmetikumainkat őrizgetni, nincs szívünk kidobni. Pedig lehet, hogy ártalmatlan problémának tűnik, de egy romlott kozmetikum bőrirritáció vagy kellemetlen bőrállapot okozója is lehet, hiszen egy lejárt termékben rengeteg kórokozó lehet.
A kozmetikai termékekről az egyik legfontosabb információ a csomagoláson található. Az úgynevezett PAO, amit egy „M” betű követ vagy egy kinyitott tégely rajza.
A PAO azt jelzi, hogy a termék a felbontás után hány hónapig tartható el. Tehát ezt az információt abszolút érdemes figyelembe venni, mert innen ketyeg az ideje a kozmetikumnak.
Ez krémek esetében általában 6-9-12 hónap. A sminkeknél nagyon változó, egy szempillaspirál körülbelül 3 hónapot bír, szemceruza 4-6 hónap, de korrektorok, stiftek 6-12 hónapig, egy púder vagy egy rúzs ennél sokkal többet, akár 3 évet.
Ha nincs kibontva a termék, akkor az eltarthatóság a gyártástól számítva az alábbiak szerint alakul:
- 36 hónap a bőrápolási termékekre,
- 36 hónap a zsírosabb alapú sminkekre,
- 60 hónap a púder állagú sminkekre
A termékeket tároljuk fénytől védve, szekrényben, lehetőleg ne túl párás helyen. A kupakokat mindig zárjuk vissza megfelelően, piszkos kézzel soha ne nyúljunk bele a termékekbe, lehetőleg spatulát használjunk a tégelyes készítményeknél.
De mi a helyzet a parfümökkel?
Sajnos a parfümök is meg tudnak romlani. Ugyanúgy, ahogy a többi kozmetikumnak, a meleg, a napfény és az oxigén a parfümök ellenségei is, és abban a pillanatban elkezd ketyegni a parfümök minőségi ideje, ahogy elkezdjük használni. Általában a felbontástól számítva 24 hónapig őrzik meg a szavatosságukat. Ha nem bontjuk meg, 3-5 év a szavatossági idő.
Miről ismered fel, hogy megromlott egy parfüm?
Előfordulhat, mivel alkoholt tartalmaznak általában, hogy elpárolognak, ezért, ha azt látjuk, hogy viszonylag nagyobb mennyiség hiányzik az üvegből, akkor érdemes gyanakodni, hogy megromlott a parfümünk. Abszolút árulkodó jel, ha a parfüm színe megváltozik, az áttetsző szín sárgává válik, illetve ha az illat intenzitása vagy maga az illat megváltozik. Ha bőrünkre permetezzük és ragacsos érzetet okoz, akkor egészen biztos, hogy megromlott.
Bőrápoló szakemberként mindig figyelmeztetek mindenkit, hogy parfümözött bőrrel nem ajánlatos napra menni, mert kialakulhatnak barna foltok. A modern összetevőket tartalmazó parfümök nem függnek feltétlenül a testhőmérséklettől. Tehát nyugodtan fújhatjuk a parfümöt a ruhákra, sálra, úgy is nagyon finom és megnyerő illatot fognak adni.
Papp Mónika kozmetikus írása