Az elvesztett egyensúly neve stressz. Minden, ami kizökkenti a szervezetet egyensúlyi állapotából, stresszforrás. S modern életvitelünk olyan új tényezőkkel “színesíti a műfajt”, amellyel elődeinknek akár 80-100 évvel ezelőtt sem kellett szembenézniük.
Stresszfaktorok
Városban élsz? Nos, akkor bármilyen nyugodt személyiség is vagy, a szmog, a közlekedés zaja stresszként hat a szervezetedre. Esetleg úgy érzed, napjaid kizárólag a kötelezettségek teljesítéséről szólnak? A fáradtság, a monotonitás stressz formájában emészti fel erőtartalékainkat.
Szivárgó szigetelőanyagok, szintetikus tisztálkodószerek, neonfény, feldolgozott élelmiszerek – a sort a végtelenségig folytathatnánk, mert mindez bizony komoly stressz tényező.
Pedig a ma már egyértelműen negatívumként megélt kifejezés valójában olyan folyamatot jelöl, melynek fontos, áldásos szerepe van túlélésünk szempontjából. Egy lassúbb, kiszámíthatóbb, csendesebb világban ugyanis a stresszforrások kivétel nélkül olyan védelmi folyamatot indítottak be, melyek gyors reakcióra késztették a testet. Támadás hatására például azonnal takaréklángra váltott a legtöbb testi funkció, s a felszabadult energiát mind a gyors futásra csoportosította át az idegrendszer. Ez olyan, mintha minden erőnk a lábunkba koncentrálódna. Ám erre egy támadás kapcsán, csak néhány percen át lesz szükség, s megmenekülésünk után, a szervezet egyensúlya visszarendeződhet.
Amikor a sok az sok…
De mi a helyzet, ha reggel kialvatlanul ébredünk, sebtében csak egy kávét iszunk, végigidegeskedjük a dugót a munkahelyig, szorongást élünk meg a szoros határidők miatt, konfliktusba kerülünk a főnökkel, ebédre nagyüzemi kosztot eszünk, néhányan cigarettát is elszívunk, s este sokáig nézzük a tévét, hogy végre kikapcsolhassuk őrülten pörgő agyunkat? Bizony, mindez véget nem érő stressz, amit a szervezet önmagától már képtelen ellensúlyozni. Sajnos napjaink életritmusa még akkor is túl nagy kihívás elé állítja testünket, ha egyébként egészségesen élünk. Ezért érdemes idegrendszerünket, szervezetünket természetes hatóanyagokkal is megtámogatni.
Milyen gyógynövényeket hívhatunk segítségül, hogy visszanyerjük egyensúlyunkat?
Golgotavirág, a minőségi alvásért
Ez a csodálatos növény, amely Mexikóból származik. Már az aztékok is használták altató hatású tulajdonságai miatt. Európába a spanyol jezsuiták hozták be a „passió virága’”néven, amely Jézus szenvedéseire utal, ugyanis a virág alakjában Jézus szenvedését látták. A növény föld feletti része olyan fl avonoidokat tartalmaz, amelyek hatásosan alkalmazhatók alvási problémák kezelésére. Az álmatlanságban szenvedő betegek számára fokozatosan visszahozza a természetes elalvást. Nagyon hatásos a stresszel teli életmód okozta folyamatos szorongás, feszültség csökkentésére, és ezért mintegy előkészíti a nyugodt és békés alvást, pihenést.
Macskagyökér, a kisimult idegekért
A gyógynövény Valeriane néven is ismeretes. Egész Európában megtalálható, a mediterrán területeket leszámítva. Főleg nedves mezőkön, árokparton, vizek mellett, völgyek bozótosaiban él. A macskagyökér hatóanyagokat tartalmazó része a növény eredetileg föld alatt levő rizómája, gyökerei és indái megszárítva, egyben vagy darabolva. A macskagyökér nyugtató hatása bizonyított. Hatóanyagai csökkentik a depressziós szorongást, ezen kívül nem csak az elalvás megkönnyítésében hatékony, hanem az alvás minőségét is javítja.
Galagonya, az szabályos szívműködésért
Széles körben ismert növény Európában, ahol 60 különböző változata él. Flavonoidokban és antioxidánsokban gazdag, így hatékonyan járul hozzá a szervezet optimális működéséhez. Számos klinikai kísérlet nyilvánvalóvá tette a galagonya használatának lehetőségét, különösen a szívbetegeségek, gyulladások esetén. Ischémiából vagy magas vérnyomásból eredő szívelégtelenségeknél, koszorúér-gyulladásnál különösen hatékony. A galagonya ajánlott továbbá kisebb szívritmuszavarok, fokozott szívdobogás, neurotonikus állapot és álmatlanság esetén.