A kérdés egyszerűnek tűnik, és ezért kapásból jöhet a válasz: amikor neked jól esik. Azért nem ilyen egyszerű ez. Több, egyéb tényező komolyan befolyásolja a futásra szánt időszak/időpont legmegfelelőbb meghatározását.
Különféle tanulmányok szólnak arról, hogy például legalkalmasabb idő a kora esti időszak, mert reggel az izmok még nehezen melegednek be, az anyagcsere sem pörgött fel, és a tüdőkapacitás is délutánra éri el a maximumát, stb. Ez valóban mind így van, ám mégsem lehet ezt a dolgot ilyen egyszerűen, csupán csak tudományos alapon eldönteni.
Miért futsz?
Vannak, akik egyszerűen csak szeretnek a természetben mozogni és ezen belül a futás az a mozgásforma, ami legközelebb áll hozzájuk. Vannak, akik testsúlykontroll miatt (ebbe beletartozik a fogyni vágyás, illetve az ideális testsúly megtartása is), vannak, akik a napi feszültség levezetéséért, olyanok, akik a kihívást látják egy-egy táv, vagy terep meghódításában, vannak, akik személyiségük fejlesztéséhez, mint eszközt használják, esetleg valamilyen más sportág kiegészítéseként, S vannak azok a futók, akik versenyszerűen futnak.
Egyértelmű, hogy a más-más motiváció eltérő módon határozza meg, hogy az adott futónak mi az ideális. Például egy természetkedvelő futó akár ad hoc jelleggel megy el, vagy aki a feszültségét szokta ilyen módon levezetni, annak meg függ attól, hogy éppen könnyebb, vagy nehezebb napja/időszaka volt.
Mik a prioritásaid?
Azonban mindenképpen érdemes megtervezni a rendszeres futás időpontjait, hiszen a rendszeresség sok szempontból fontos egy futó életében. A profikkal most nem foglalkozom, hiszen nekik ez a hivatásuk, tehát gyakorlatilag minden egyéb tevékenységüket hozzáigazítják az edzésekhez, náluk elsősorban a tudományos megközelítés a mérvadó, persze mindez személyre szabottan.
Az elsődleges feladat, hogy nézzük végig, egy adott napon/héten/hónapban mik azok a napi rutinok, heti és havi ismétlődő feladatok, amiket fixen be tudunk tenni a napirendbe, illetve a naptárba. Állítsunk fel egy prioritási sorrendet, majd ezeket ismerve határozzuk meg azokat a napokat, illetve a napokon belül az időpontokat, amikor a futást be tudjuk iktatni az életünkbe.
Egyéb – de fontos – befolyásoló tényezők
És mindezen felül még időnként figyelembe kell vegyük az egyéb tényezőket is:időjárási extrém helyzet, esetleges váratlan családi/munkahelyi stb. program.
Száz szónak is egy a vége: valóban lehet úgy is csinálni, hogy „gondolok egyet, felkapom a futócsukámat és megyek futni”. Ezzel sincs semmi baj, hiszen az legfontosabb, hogy legyen mozgás, sport az életünkben. Ám ha azt szeretnénk, hogy a futás a legtöbb örömet, eredményt és sikerélményt adja, akkor a fenti tényezők figyelembe vételével érdemes életvitelszerűen beiktatni a napjainkba, mert akkor fogjuk igazán jól érezni magunkat!
Dr. Csisztu Attila Ironman írása