A saláták az egészséges étrend nélkülözhetetlen részét képezik. A zöld levelű zöldségek napi fogyasztását összekapcsolják a magasabb kognitív funkciókkal. És bár a zöld szín az egészséges saláta építőköve, a tápérték nem mindegyik zöldség esetében azonos.
Általános szabály, hogy minél gazdagabb a színvilága egy zöldségnek, annál egészségesebb, különösen akkor, ha a mély lila és a vörös színek jellemzik. A szín mellett a táplálkozási értékek és vitamin mennyiségek nagyban változnak. Utóbbi érték függ a párolástól is, ha úgy fogyasztjuk.
A tápérték megoszlása a zöld leveles zöldekben
- A jégsaláta, amely 96 százalékvízből áll, kiválóan hidratál, de táplálkozási szempontból alig van jelentősége, ezért is került utolsó helyre az infografikában (lásd túloldal).
- A kelkáposztában nagy mennyiségű antioxidáns található: például C-vitamin, béta-karotin, kaempferol és quercetin. Körülbelül két csészényi kelkáposzta magas minőséget képvisel tápérték szempontjából: 4,12 százalék az A-vitamin és 1,368 százalék a K-vitamin tartalma.
Az A-vitamin elengedhetetlen az immunrendszer optimális működéséhez, a K-vitamin pedig létfontosságú szerepet játszik a vér megfelelő áramlásában, erősíti a csontokat, és megakadályozza a szívbetegségeket.
Tipp: cseréld le a római salátád kelkáposztára és máris sokkal tápanyagdúsabb lesz az ételed.
A quercetin a növényvilágban széleskörűen elterjedt molekula. Hétköznapi, vegyes étrend esetén számos forrásból hozzájutunk. Az egyik legelterjedtebb és igen jelentős forrása az alma és bogyós gyümölcsök. Nagy mennyiségben fordul elő még a kapribogyóban, szőlőben, hagymafélékben, brokkoliban, paradicsomban, teában, kávéban, csokoládéban, vörösborban és diófélékben is.
A kaempferol a cukorbetegség, a rák, illetve a gyulladásos betegségek megelőzésében is segítséget nyújthat.
Inkább egy robusztusabb ízre vágysz? Az arugula saláta vagy más néven rukkola enyhe borsos ízvilágú zöldség, vitaminokban és méregtelenítő tulajdonságokban gazdag, természetes csonterősítő hatással bír. Pozitív hatással van a bőrre, javítja az anyagcsere-funkciókat és erősíti az immunrendszert.
A radicchio merész íze még „színesebbé” teszi az ételed: nagyon gazdag folsavban, A-, C, B1-, B3-, B5-, B6-, E- és K-vitaminban, valamint szelénben, vasban, rézben, mangánban, káliumban, foszforban, kalciumban és cinkben. Természetes fájdalomcsillapító és nyugtató hatásáról is közismert, már az ókorban is előszeretettel használták.
Ha enyhébb ízvilágra vágysz, a spenót nyerő választás. Alacsony a koleszterinszint tartalma és antioxidánsokban gazdag, ami elengedhetetlen az immunrendszer turbófeltöltéséhez, a szív egészségéhez és a daganatok megelőzéséhez.
Fésüs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása