A tavasz közeledtével, ahogyan változik az időjárás, ébred a természet ugyanúgy az emberi test is változásokon megy keresztül. Ismerős a szituáció, igaz? Talán egy páran saját magukon is megtapasztalják ezt, azonban mindenki máshogyan éli meg ezt a folyamatot. Vannak, akik tavaszi fáradtságra panaszodnak, míg mások felélénkülnek, energikusabbnak érzik magukat. Azt mégis mindenki megfigyelheti önmagán, hogy átalakulnak az étkezési szokásai. A nehezebb, kiadós étkezéseket felváltják a könnyedebb, kevésbé laktató fogások.
Amikor egy melegebb napon a pörkölt és krumplipüré kombináció helyett szívesebben eszel egy görög salátát, egy szelet natúr, grill hússal. A magyarázat nagyon egyszerű, hiszen az emberi test nem csak, hogy csodálatos, de nagyon okos is. Télen az emberi szervezet több energiát igényel, amelyet táplálkozásunkból fedezünk. Emiatt kívánjuk jobban a zsírosabb ételeket, a fűszeres ízeket. Ilyenkor sokan nehezebben vesszük rá magukat a sportolásra is, nem mozdulunk ki olyan szívesen a meleg lakásból, ezért megeshet, hogy télen plusz egy-két kilóval többet mutat a mérleg. Ezért is jelentkezhet az a bizonyos tavaszi fáradtság, ezért méregtelenítés segítségével szeretnénk újra energikusabbak lenni, megszabadulni a méreganyagoktól és ráadásként a fölösleges kilóktól. A káros anyagok többnyire az ételeinkből, a készítésük során felhasznált szerekből és a vízből származnak.
Két tábor szembenállása
Vannak, akik ellene vannak és nem látják értelmét, míg a másik csoport szerint szüksége van rá a szervezetünknek és hasznos. Tapasztalatom szerint a méregtelenítés alatt a legtöbb ember valamilyen léböjtkúrát alkalmaz, étrendkiegészítőt fogyaszt, vagy akár napokig nem eszik szilárd táplálékot, csak folyadékot iszik. Ezek a diéták, kúrák nem csak, hogy pénztárcagyilkosok, de károsak is az egészségünkre nézve. Szervezetünk ugyanis normális működése során elvégzi a tisztító folyamatokat, semlegesíti a káros anyagokat. Egyik fontos szervünk erre a máj, amely enzimei segítségével átalakítja a méreganyagokat, így azok vízoldékonyak lesznek és a vesén keresztül kiürülhetnek.
Tehát a másik fontos szervünk a vese, amelynek sokrétű kiválasztó és méregtelenítő feladata van a folyadékkiválasztáson túl. És, hogy én melyik táborba tartozom? Az őrült kúrák használatához semmiképpen, lehet hogy úgy érzed „megtisztulsz”, fogysz pár kilót, de ez csak víz, ami a kúra befejeztével úgyis visszajön. Méregteleníteni mégis érdemes, de akkor mégis hogyan?
A szakértő tippjei
• Igyunk és igyunk! tiszta vizet! ne cukros üdítőket és gyümölcsleveket. Az emberek jelentős többsége nem iszik eleget.
• A megfelelő helyről beszerzett gyógyteák nem csak, hogy finomak, de hasznosak is a szervezet számára. Hogy melyiket, mikor és hogyan fogyasszuk, arra választ kaphatunk Gyuri bácsitól, a bükki füvesembertől.
• Soha ne együk tele magunkat, inkább fogyasszunk többször kisebb adagokat.
• Ne fogyasszunk tejterméket és búzaféléket.
• Kerüljük a húsfogyasztást a méregtelenítés idején. Sajnos tele vannak hormonokkal és emésztésük sok időt ölel fel.
• Hagyjuk el a feldolgozott élelmiszereket, a cukros és zsírban gazdag ételeket.
• Mindeközben sportoljunk, pihenjünk eleget és koncentráljunk befelé. Hiszen minden egyes külső változás belül kezdődik.
A cikk a Vital Magazin májusi számában jelent meg. Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.
Róka Eszter edző, táplálkozásszakértő írása