A jóga alapvetően arra szolgál, hogy általa megismerjük önmagunkat és a világot. Segít minden ember számára abban, hogy fejlődést érjen el fizikai, mentális, érzelmi és spirituális síkon. Ehhez kaphatod meg a segítséget, ha elkezdesz jógázni és oktatóddal elbeszélgetve, ő segíthet neked elindulni ezen az úton, iránymutatást adva hozzá.
Először megválaszolnám azt a kérdést, hogy: valójában mi a jóga?
A jóga egy összetett dolog. Maga a szó összekapcsolódást jelent minden létező forrásával, ami mindenki számára mást jelenthet. Lehet ez Isten, vagy egy felsőbb erő, akármi, amiben te hiszel. A jógát nem lehet önmagában csak mint testmozgást értelmezni, hiszen ettől sokkal több van benne. A jóga inkább egy életszemlélet, ami ha elfogadod, irányt ad számodra.. Irányt mutathat neked fizikai-lelki-szellemi síkon és segít fejlődni ezeken a területeken.
A jógának több célja van, ezek a következők:
- a testi egészség fenntartása, megtanulni általa a test működéseinek, késztetéseinek kontrollálását,
- a szellemi egyensúly, a belső béke elérése,
- az önismeret és Isten megismerése.
A jóga és a jógaterápia ugyanarról a tőről fakad. A jógát terápiaként is használhatjuk, ami szinte teljesen megegyezik a jógával, annyiban különböznek, hogy a terápiás foglalkozások mindig egy adott területen előforduló betegségek megelőzésére és a kialakult betegségek kezelésére, visszafordítására irányulnak.
A terápiás órákon a jóga ászanák módosításokkal kerülnek végrehajtásra, igazodva a terápiában részt vevő jógázó egészségi állapotához.
Megelőzés és termékenység
A jógaterápiák közül a legjellemzőbb a gerincterápiás jóga és a női jógaterápia. A gerincterápia a gerinccel kapcsolatos elváltozásokat segít megoldani és megelőzni, a női jógaterápia pedig nagyon jó hatással van minden női betegségre, gondolok itt a menstruációval kapcsolatos problémákra, a petefészek, méh elváltozásaira, vagy akár a termékenység befolyásolására.
A gerincterápiás jóga az egyik szívügyem. Sajnos szinte minden korosztálynál elég rossz állapotban van a hátizomzat. A mai modern életvitel elvitt minket abba az irányba, hogy rengeteget ülünk és sajnos közben még rosszul is tartjuk magunkat. Ez már megfigyelhető a kis iskolás korosztálynál, akik tagjai felnőve tapasztalni fogják a gerincre jellemző panaszokat és betegségeket. Ilyen például a gerincferdülés, a rossz tartás, a hátfájás, a derékfájás, vagy a gerincsérv.
Egy gerincterápiás jóga órán – egy sima jóga órától eltérően – könnyítésekkel, segédeszközökkel és jógaoktatói közreműködéssel vesszük fel a jóga pozíciókat, megkímélve, de mégis átmozgatva a terápiában érintett területet.
Ha valamilyen betegségre keresel megoldást, vagy előre látó vagy és szeretnéd megelőzni a kialakulását, akkor javaslom, hogy próbáld ki a jógaterápiát. Rendszeres gyakorlással hamarosan érezni fogod a jótékony hatásait és megérkezik a javulás az érintett problémás területen. Egyre több stúdióban találhatsz csoportos terápiás- vagy magán jóga órára lehetőséget. Jó gyakorlást és élményekkel teli felfedező utat kívánok a jóga csodás birodalmába.
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása