Hallottál már egy olyan otthoni edzésprogramról, amely ötvözi a balettet, a pilatest és a kardio mozgásokat? Az edzés során nincs ugrálás, a pulzusszám mégis megemelkedik. A program bárkinek kiválóan alkalmas – a kezdőktől a haladókig.
És miben különbözik a jógától, illetve a pilatestől?
Amerikát évek óta lázban tartja a barre (ejtsd: bár) módszer. Pár héttel ezelőtt olvastam róla, és mivel elég izgága természet vagyok, úgy gondoltam, végzek egy kis kutatómunkát erről a mozgásformáról.
A módszert Lotte Berk, német származású táncosnő találta és fejlesztette ki az 1940-50-es években. Ötvözte a balettet, a pilatest és a jógát, így jött létre egy hatásos mélyizomtorna.
A barre lényege
Lotte szerint az izmoknak „hosszúnak” és nyújtottnak kell lenniük, mint a táncosoknak. Hosszan kitartott, statikus pózok és kis mozgásterjedelem jellemzik, amelyek célja az erő és a kitartás növelése egy meghatározott izomkészletben. A gyakorlatokat zenére koreografálják, hogy ösztönözzék a gyakorlókat a mozgásra. Bemelegítés után a felsőtest izmait célozzák meg, majd talaj- vagy balettrúd-gyakorlatok követik láb- és farizom-erősítésre koncentrált feladatokkal. Ezeknek a gyakorlatoknak köszönhetően a célzott területek szép tónusosak lesznek. Elsősorban nőknek találták ki.
Barre vs. Pilates
A pilates nevét annak alkotója, Joseph Pilates után kapta, aki az I. világháború után megalapította elme-test módszerét annak érdekében, hogy meggyógyítsa a sebesült háborús veteránokat. Hasonlóan a barre-hoz, a pilates egy teljes testet igénylő, alacsony intenzitású, erőn alapuló edzés. Noha a pilates a lábakra fókuszál, a fő hangsúlya általában a törzs.
A barre-tól eltérően a pilatesórák gyakran nagy hangsúlyt fektetnek a légzésre, lehetővé téve, hogy a légzés egyfajta járműként szolgáljon az önellenőrzés és a koncentráció javításához.
A pilatesórák általában kétféle formában zajlanak: Egy csúszós felületen gyakorolnak, amely ellenállást nyújt, illetve, amikor a gyakorló a testtömegét nagyobb mértékben használja fel az erő megteremtéséhez. Ez a verzió hasonlít a barre-ra és kezdőbarátabb, mert megtanítja a gyakorlókat, hogyan kell ellenőrizni az izmaikat, mielőtt elkezdenek dolgozni olyan felszereléssel, ami bonyolultnak bizonyulhat.
Próbáld ki mindet!
A jóga, a barre és a pilates egyedülálló gyakorlatok, amelyek kiegészíthetik egymást. Például azoknak a jógaszerelmeseknek, akik karegyensúlyozással szeretnének, a barre és a pilates rendkívül hasznos lesz, míg önmagában a pilates és jóga segít, a rugalmasság javításában és a stressz csökkentésében.
Ha meg szeretnéd tudni, hogy melyik módszer áll leginkább közelebb hozzád, ne félj kipróbálni őket.
Fésűs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása