A relaxáció az egészség, a vitalitás és az elme megnyugtatásának egyik fontos eszköze. A jóga gyakorlásának szerves része, mert az ellazult test és elme fontos a gyakorlás során.
Amikor a jógaórák végén fekvő pozícióba érkezünk, hogy relaxáljunk, akkor a jóga nidrá technikáját alkalmazzuk. Ebben az állapotban a feszültség csökken, az elme tiszta lesz, a gondolatok erőteljesebbek lesznek. Ez a pszichikai alvás állapota, amikor az ébrenlét és az alvás határán maradunk.
Ez a módszer lehetővé teszi, hogy megismerjük elménket úgy, hogy közben nem végzünk fizikai mozgást. A tudatunk befogadóképessége teljes lesz, mert az érzékszerveket kikapcsoljuk, így nem érkeznek ingerek a külvilág felől. Teljes lesz a relaxáció, mert megvalósul a fizikai, a mentális és az érzelmi síkon is.
A relaxáció részei
Előkészítés: test és elme tudatos lazítása.
Szankalpa: egy elhatározás, pozitív megerősítés, amit szeretnénk, hogy valóra váljon. Ezt jelen időben fogalmazzuk meg magunkban egyes szám első személyben, majd háromszor ismételjük magunkban. Így beágyazódik a tudatalattiba.
A figyelem körbevezetése a testen: megfigyeljük a testrészek állapotát és a testérzeteket.
A légzés tudatosítása: légzésünkre figyelünk.
Szankalpa: újra ismételjük háromszor a korábban megfogalmazott megerősítésünket.
Visszatérés: figyelmünket a külvilág felé irányítjuk.
A relaxáció hatása három szinten valósul meg
Testi szinten
Hanyatt fekvésbe hozzuk testünket, kényelmesen elhelyezkedünk a talajon. Megfigyeljük a testérzeteinket és elkezdjük ellazítani tudatosan az egész testet, minden testrészünket. A lazítást a lábujjaktól a fejtetőig, vagy fordítva végezzük. Ahogy végighaladunk a testrészeken, tudatosan szabadítjuk meg őket a feszültségektől, azáltal hogy utasítást küldünk az izmoknak. Ilyenkor meg tudjuk tapasztalni, milyen a feszült és az ellazult állapot közötti különbség.
Szellemi-mentális szinten
A figyelmünket a fejünkben lévő gondolatokra irányítjuk, felszínre hozzuk a gondolatokat, majd tudatosan elengedjük őket. Érzékszerveinket „kikapcsoljuk”, próbálunk kiszakadni a külvilágból. Nem figyelünk a külső zajokra, hangokra, szemünket csukva tartjuk, az ízekre és az illatokra se figyelünk és a tapintás is megszűnik. Teljesen visszavonjuk érzékeinket azok tárgyaitól. Majd a figyelmünket a légzésre irányítjuk, és erre koncentrálunk.
Lelki szinten
Ez a szint a testi érzékelésen túlra vezet, a meditáció területére. Az ember mintha saját magát kívülről szemlélné, nem a teste által kapott jelzésekkel azonosítja magát. Ilyenkor a test belsejébe irányítjuk a figyelmet, a lelki szférák felé, amelyben testünket, elménket, valamint ezek működését kívülről, mintegy tanúként szemléljük.
A relaxációnak nagyon sok kedvező hatása van az életünkre: például javul a memóriánk, oldódik a feszültség a testünkben, jobban tudunk koncentrálni, jobban alszunk, fejlődik a kreativitásunk és segíti a betegségből való kigyógyulást, illetve megelőzi a betegségeket.
Használd a relaxációt, és a segítségével élj teljes, boldog életet!
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása