A szúnyogok által terjesztett szívféregfertőzés sok esetben halálos betegedés kutyáink számára. A kórokozó (Dirofilario immitis) hazánkba a mediterrán országokból érkezett az utóbbi évtizedekben.
A kutyákban található szívféreg akár 30 cm hosszúra is nőhet. A kutya tüdejének nagyobb ereiben 7-10 évig is élősködhet. Itt fejlődik, szaporodik és vándorol, ezzel súlyos, sok esetben halálos egészségügyi problémákat okoz. A globális felmelegedés kulcsfontosságú tényező a szívféreg megjelenésében. A féreglárvák szaporodásához 14°C külső hőmérséklet szükséges, és hazánk éves átlaghőmérséklete mintegy 1,3 °C-kal emelkedett az elmúlt három évtizedben. Az utóbbi évek alföldi eseteinek nagy arányából egyértelműen következik, hogy összefüggés van a hőmérséklet és a parazita jelenléte között. A szívférgességgel az ember is megfertőződhet, de a lárva nem tud teljesen féreggé fejlődni a szervezetünkben. A szívférgesség az emberre nem jelent halálos veszélyt, a féreg lárvája azonban bekerülhet a tüdőnkbe, ahol gócos elváltozásokat okozhat.
A globális felmelegedés mellett az elmúlt húsz évben visszatelepülő aranysakál lehet a D. immitis terjedésének egyik fő okozója: a Magyarországon már mintegy 3000 példánnyal jelen lévő faj a természetvédelmi intézkedések nyomán szabadabban vándorolhat az ökológiai korridorokon keresztül.
Megelőzés
A kutyák egészségének védelmében fontos a szívféregfertőzés megelőzése, illetve a szívféreg terjesztéséért felelős szúnyogok csípéseinek megakadályozása. Figyelem! Az ebek fertőzésének megelőzéséhez nem elégségesek a szúnyogriasztó cseppek, nyakörvek és a féreglárvák elleni készítmények használata. Ajánlatos évente szívférgességszűrésre vinni kutyánkat az állatorvoshoz, ahol megelőző kezelést is kap.
Forrás: Konyhasziget 2019/2.