A legnépszerűbb szabadidős sporthoz kevés felszerelés kell, ezek közül a legfontosabb egy jó, a lábhoz passzoló lábbeli. Ezen nem szabad spórolni, ugyanis a sérülések egy része a rosszul megválasztott cipő miatt van.
A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a futáshoz a legfontosabb „kellék” egy jó futócipő. Semmiképpen ne fuss széttaposott vagy régi cipőben, mert többet ártasz, mint használsz vele.
Irány a szaküzlet
Szerencsére nem kell saját magadtól eldöntened, melyik cipő való neked, az erre szakosodott futóüzletekben végeznek úgynevezett lábállás vizsgálatot, legtöbbször ingyen. Hacsak nincs problémás lábad, a vizsgálatot követően szinte már csak azt kell eldöntened, milyen színű cipőben fogod róni a kilométereket.
A problémás lábúaknak sem kell aggódniuk, ma már olyan cipőket gyártanak, hogy tökéletesen korrigálják a láb kisebb-nagyobb hibáit. Érdemes olyan boltban vásárolni, ahol többféle márkát is tartanak. Szánj időt a vásárlásra, próbálj fel többféle modellt, és ne a márka alapján válassz.
Terepcipő – így válaszd ki az igazit
Sanya, versenyszervező és „futóceleb” a terepcipők közt segít eligazodni.
„Az első és legfontosabb: ne hallgass a reklámokra, a divatra, csak és kizárólag magadra. Ha nincs túl speciális formájú lábad, akkor jó lesz egy normál neutrális cipő. Vegyél fel minden márkából, minden típust, amit csak mutatnak a méretedben. Ne a színeket nézd, hallgass a lábadra, hamar ráérzel majd, melyik az, ami biztos nem jó. Szűrj addig, amíg 3 pár marad. Most vedd fel a különböző típusokat vegyesen: egyik lábadra egy ilyen, a másikra egy olyan típust. Ha szerencséd van, akkor a 3 kiválasztott cipőből van legalább egy, aminek normális terepminta van a talpán. Ha csak nem akarod megutálni a terepfutást, hagyd az aszfaltos cipőket, és válassz terepmintázatú, minimum 4 milliméter magas bütykökkel bíró talpú cipőt. Kerüld az olyan felsőrész kialakítást, ahol a lábad nagyujja a gyöngyvásznat nyomja. Ott ki fog lukadni. Egy valamire való cipőnek azon a részen ujjvédelem van. A nyelv legyen levarrott, így nem forog el. A cipő belseje pedig lehetőleg sötét színű, az első pár futás után ugyanis brutál koszos lesz a cipő belseje. Nem kell mosnod a cipődet, egyáltalán, soha – higgy nekem. Felesleges.”
További tanácsok a vásárláshoz
„Magyarországon elsőként vezettük be a számítógépes lábállás-dignosztikát a cipő személyre szabott kiválasztásához. 2-3 percet kell a futópadon futni, miközben egyedülálló módon elemezzük ki a boka, a lábszár, a térd, a combcsont és a csípő különböző szögeit. A lábállás, talpboltozat, testsúly, futóstílus és a talajviszony szerint érdemes cipőt ajánlani. Azonban kizárólag a futó dolga eldönteni, hogy a cipő kaptafa formája, szélessége, mérete megfelelő legyen”
– mondja Horváth Norbert, a Maratonman Depot üzletvezetője, aki szerint egy helyesen megválasztott futócipő, hatékonyan védi a lábat és a testet a talajfogáskor fellépő ütésekkel szemben, miközben a terhelés egyenletes elosztását is biztosítja.
- A méret megválasztásakor hagyjunk egy fél számnyi helyet a leghosszabb lábujjunk és a cipő orrésze között. A terheléstől elterülő lábnak kell ez az extra hely.
- Terepre masszívabb talpú, kapaszkodó talpmintázatú és erőteljesebb hevederrendszerű cipőket gyártanak, amelyek védenek a becsapódásokkal szemben, és statikai támaszokkal optimálisan osztják el a terhelést a talp és a láb izületein, izmain.
- Különböző párnázottságú modellek léteznek, de általánosságban elmondható, hogy 800-1100km között érdemes cserélni a cipőket.
- A boka befelé dőlése (pronálás) mértéke szerint szükség lehet belső oldaltámaszú cipőre – szinte minden márka kínál megoldást erre a problémára.
- Ne kapkodjunk! Próbáljunk fel több cipőt is, mielőtt döntünk.
A futóstílus helyes kialakításával hatékonyan csökkenthetjük a test terhelését. A klasszikusan sarokcentrikus talajfogás helyett, egyre nagyobb teret hódit a ChiRunning. Itt a talajfogás helye, a testtartás és az átgördülést tartják szem előtt. Ez egy nagyon hatékony és eredményes futóstílus, de igazán jól csak oktatótól elsajátítható. Megéri egy napot rászánni egy ilyen tréningre. |