Manapság szinte feldogozhatatlanul sok információ kering mindenhol a táplálkozást illetően (is). Különösen bonyolult lehet annak az eldöntése, vajon milyen olajat használjunk a sütéshez, hiszen ezekkel kapcsolatban is túl sok, néha egymásnak ellentmondó hírről értesülünk. Segítünk eligazodni!
A változatosság gyönyörködtet. Az olajok esetében is. Minél többfélét használunk, annál többféle hasznos tápanyagot fogyasztunk el általuk (elsősorban esszenciális, az egészségünkhöz nélkülözhetetlen, de a táplálékainkból elfogyasztható zsírsavakat és némi vitamint), hiszen nem egyforma a különféle olajok beltartalma. Ha többfélét, váltogatva használunk, akkor egymást kiegészíthetik. Már csak azért is érdemes nem leragadni a megszokott fajtáknál, hanem inkább bővíteni a választékot, mivel nem minden olaj alkalmas például sütésre, főleg ha bő olajban sütésről van szó, némelyeket jobb megtartani a salátáinkra vagy szendvicskrémeinkbe.
Olajegyszeregy
1. Alapszabályként elmondható, hogy a finomítatlan (szűz, extra virgin) olajokat ne hevítsük, ezekkel ne süssünk vagy főzzünk, pároljunk, mivel hő hatására a telítetlen zsírsavaik károsodhatnak!
2. A finomított olajokat tartsuk meg a sütésre, főzésre, párolásra, ezek zsírsavösszetétele sokkal stabilabb, jobban bírják a hevítést (magasabb a füstpontjuk)
3. Természetesen a bő olajban sütést (rántott hús, lángos, sült krumpli) próbáljuk mellőzni, vagy minél ritkábban alkalmazni! Az így készítendő ételek nagy részét a sütőben is elkészíthetjük, így nem lesz olajszag a konyhában és az étel is kevesebb olajat szív magába.
4. A már használt, felhevített olajat sütés után hagyjuk kihűlni, és jobb, ha nem is sütünk benne újra, hanem egy üveg vagy műanyag flakonban összegyűjtjük a maradékot és egy újrahasznosító ponton (például benzinkúton) leadjuk. Az olaj leszűrése látszólag megoldaná a problémát, hogy a következő sütéskor ne füstöljön az olaj az előző sütésből származó ételmaradványok (például panírmorzsa, krumplidarabok) miatt, de ennek ellenére is maradhatnak benne még éghető részecskék, ill. maga az olaj is túlhevülhet az ismételt sütés alkalmával, ami kedvez az egészségre káros folyamatoknak.
5. Az olajokat fénytől védett, hűvös helyen tároljuk, hogy minél tovább megőrizzék ízüket, aromájukat és ne avasodjanak meg! Ne feledjük, ugyan a növényi olajok összetétele kedvezőbb, mint az állati zsíroké, azonban zsír-, ezáltal energiatartalmuk közel azonos, így az olajok használatával is mértékletesen kell bánnunk, elkerülendő a felesleges hízást és az ebből eredő problémákat.
A folytatásban néhány sütő-, főző, salátaolaj főbb jellemzőit, tulajdonságait nézzük majd meg.
Schmidt Judit dietetikus cikke,
megjelent a Babapatika magazinban