Alma, körte, homokóra, téglalap vagy fordított háromszög? A génjeink határozzák meg az alkatunkat, az adottságokat nem befolyásolhatjuk. Azt azonban igen, hogyan viszonyulunk tükörképünkhöz és hogyan bánunk testünkkel az egészségünk érdekében.
Különlegesek vagyunk
Minden testalkat szép a maga módján! Az alma, körte és többi típus mellett megkülönböztetik a női mellek hét formáját és a fenék öt formáját. De megnézhetjük a lábakat és gyakorlatilag minden testrészt, amelyek által különbözünk egymástól. Így vagyunk kivételesek.
A testszégyenítés elleni kampányokra nem kis szükség volt! De honnan érkeznek a testalkatra, testsúlyra vagy kinézetre célzó alázó kijelentések? Gyakorlatilag mindenhonnan! A közösségi médiában arckép nélküli profilok mögül záporozó gátlástalan kritikák, vagy a különösen sovány modelleket felvonultató bemutatók és divatmagazinok ideáljai azt sugallják, hogy elérhetetlen a tökéletes vagy egyáltalán megfelelő megjelenés. Ha egy kicsit szétnézünk magunk körül, az is világos lesz, hogy a rosszindulatú és alattomos szavakkal többnyire a nők illetik nőtársaikat. Na igen, az irigység és a mások dolgával való foglalatosság nagy úr!
Az említett kampánynak köszönhetően többen elfogadják testüket magasabb BMI-vel is. Míg a magabiztosság egyik oldalról jó dolog, addig a másik részről megjelenik az egészségtelen túlsúly és az általa kialakuló krónikus betegségek. A magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás következményei is lehetnek, nem csupán az öröklött genetikát lehet értük hibáztatni. Mindenkinek a kezében van a döntés, hiszen a divatmagazinok modelljeinek salátalevelei és a cukros-zsíros-fehérlisztes étrend között van bőven választási lehetőség.
Önbecsülés nélkül nem megy
Emlékszem, hogy tizenévesként magasabb szerettem volna lenni, hogy hasonlíthassak Claudia Schifferre. Frusztrált, hogy néhány centiméter hiányzik az 1,80 méteres magassághoz. Utólag természetesen láttam, hogy akármennyire is dicsérnek valakit, azok a kedves és építő szavak nem érhetnek célba, amíg az illető nem hiszi el azokat saját magáról és nem tudatosul benne az egyedisége. Ahogy telnek az évek, fejlődik önbecsülésünk és nem hagyjuk magunkat legyűrni sem ismerősök, sem ismeretlenek által. Mivel azonban sok berögződésünk alapja a gyerekkorunk óta minket ért verbális és non verbális hatásokra, valamint a mintáinkra vezethetők vissza, olykor egy szakember segítségének lehetőségét is számításba kell venni.
Mégiscsak a saját testünk elfogadása a tét! Miért ne tekinthetnénk rá büszkén?
Egyediek vagyunk! Ezt kiegészítve tudatosan használhatjuk ruhásszekrényünket önbizalomépítésre, hiszen az alkatunk számára legelőnyösebb darabok a lassabban induló reggeleinket is feldobhatják. Csak akkor nem tudnak minket befolyásolni és rombolni a médiából áradó művi ideálok, ha önmagunkat szeretjük, és mosolyogni tudunk a tükörképünkre! Apropó! Próbáltad már így kezdeni a napot?
Wagner Rózsa coach írása