Tudta, hogy a derékfájdalom a nátha után a második leggyakoribb ok, ami miatt a betegek felkeresik háziorvosukat? És azt, hogy a fejfájás, szédülés, fáradékonyság a nyak problémáiból eredhet? Ezek a betegségek ráadásul nemcsak a keveset mozgó vagy az idősebbeket érintik, hanem a fiatalabb korosztályt is.
Az emberek többsége rengeteg időt tölt a számítógép előtt, az asztalánál egy megszokott, sokszor rosszul beidegződött pózban. A krónikus fájdalom és annak következményei pedig mozgáskorlátozottságot okozhatnak, csökkentik a munkaképességet és lényegesen rontják a munkaminőséget.
A derékfájás, a hát- és nyaktáji izomfájdalmak nagy része civilizációs eredetű. A derékfájás megjelenése, illetőleg kiújulása a helyes testtartás és emelési technika elsajátításával elkerülhető. A megfelelő gerinctorna megtanulásával, szükség esetén a munkakör vagy a sporttevékenység megváltoztatásával megelőzhető, hogy a derékfájás krónikussá váljon. A gerinc izmait tehermentesítő úszás vagy vízben végzett torna jótékony hatással van a derékproblémákra. Merev nyakkal, felsőtesttel, tartósan felemelt karokkal dolgozók esetében talán még fontosabb az időnkénti pihentetés, a nyak, a vállak megmozgatása, ellazítása. Az úszás mind a deréktáji, mind a nyaki problémák esetén segít.
Az izomgörccsel járó reumatikus megbetegedések befolyásolására ma már többféle gyógymód létezik, amely a tünetek súlyosságának függvényében lehet gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelés, azaz gyógytorna vagy egyéb fizioterápiás eljárás, illetve ezek kombinációja. A beteg aktuális állapotától függően ezeket a terápiákat szükség szerint műtét egészítheti ki.
Napjaink másik kínzó, több százezer embert érintő problémája a fejfájás. Az orvostudomány jelenleg kb. 120 féle fejfájást különböztet meg, ezek közül az egyik legkínzóbb a migrén. Ez a féloldalas, főként nőknél jelentkező fejfájás hányingerrel, fénykerüléssel jár, és sokszor évtizedekig megkeserítheti a beteg életét. Oka kiterjedt kutatások ellenére sem ismert teljesen. Kiválthatják különféle ételek és italok, bizonyos gyógyszerek, sőt antibiotikumok és fogamzásgátló tabletták is. Sajnos a migrén nemcsak a rohamok alatt viseli meg a beteget, hanem hosszú távú szövődményei is lehetnek. Az életmód megváltoztatásával, a társuló egyéb betegségek megszüntetésével jelentősen javul a páciens állapota. A természetgyógyász gerincfunkció-terápiával, akupunktúrával, homeopátiával segíti hozzá a pácienseket a gyógyuláshoz. Az elért eredmény hosszú évekig megtartható, mert nemcsak a tünetek, hanem a mögötte álló okok enyhítésére, megszüntetésére is irányul a kezelés.